Сорти озимої м’якої пшениці компанії ФГ «БОР»

31 августа 2021 г. опубликовано в газете: Агро1 №68 опубликовано в журнале: AgroONE №69

СтатьиАгротехнологииСорти озимої м’якої пшениці компанії ФГ «БОР»
посівної

За рахунок цінних господарсько-біологічних ознак створені Артюшенком Петром Миколайовичем сорти озимої м’якої пшениці, такі як Шестопалівка, Магістраль, Тайра та інші (17 сортів), в умовах степової зони Одещини на протязі 1996-2019 рр., змогли зайняти солідну площу вирощування в більшості регіонів України і за її межами. Самі агровиробники на власних ланах дали високу оцінку новим сортам видатного селекціонера.

Сорт Шестопалівка в компанії ТОВ НВП «Агро-Ритм» Любашівського району Одеської області займає 90 відсотків (2,7 тис. га) зернових колосових, солідні обсяги цього сорту вирощують у компанії ТОВ «Шестірня» (Широківський р-н, Дніпропетровська обл.). Лідерами по вирощуванню і продажу насіння сортів озимої м’якої пшениці Шестопалівка, Шпалівка є і ДП ДГ «Елітне» ІСГС НААНУ (Кіровоградський р-н, Кіровоградська обл.), ТОВ «Агрофірма ім. Горького» (Новомосковський р-н, Дніпропетровська обл.) та інші господарства.

Завдяки цілеспрямованій селекційній роботі на основі гібридних схрещувань з наступним відбором гібридних популяцій з дуже коротким періодом яровизації (19-21 день сорти-«дворучки») створені сучасні сорти озимої пшениці 5-го покоління. Враховуючи фактор фотоперіодизму, селекціонеру вдалось досягнути значних успіхів у цій важливій складовій селекційної справи. Практичним підтвердженням цього факту у виробничих умовах є поява сходів озимої пшениці у ФГ «БОР» в першій декаді січня поточного року, після продуктивних опадів. Слід відзначити, що в осінній період 2020 року опадів не було. І в цих екстремальних умовах всі сорти дали повноцінний колос з характерними ознаками кожного сорту: стійкості до хвороб, полягання, висоти стеблестою, величини колосу і т.п. Демонстраційні посіви сортів Кріпиш, Магнітка, Озерна, Очаківка, Сталева, Тайра, Шаховка на дослідному полі Одеської державної сільськогосподарської станції наочно показують свої індивідуальні особливості та переваги.

 

Для прикладу, деякі сорти демонструють неперевершену стійкість до хвороб і дозволяють суттєво зменшити витрати на систему захисту. Так, у виробничих умовах застосування добре відомого біологічного препарату «Хелафіт» на низці сортів озимої м’якої пшениці селекції ФГ «БОР» значно зменшувало інфекційний поріг, а в окремих випадках для стримування розвитку хвороб було достатньо однієї обробки. Адже «Хелафіт комбі» відзначається фунгіцидним ефектом проти грибкових і бактеріальних хвороб, що дуже важливо, особливо в умовах достатньої вологозабезпеченості, як, наприклад, цьогоріч. А деякі сорти, ті ж Шестизерна чи Шаховка, в умовах поточного року навіть не потребують фунгіцидного захисту.

На інших сортах в деяких випадках при застосуванні «Хелафіт» норму фунгіциду зменшують до 50 відсотків, це може стосуватися таких сортів як Озерна, Сталева та інших. А там, де фунгіцидний обробіток потрібен, слід проводити постійний догляд за ростом і розвитком рослин, вчасно проводити листову діагностику – і на основі цього застосовувати превентивно відповідний фунгіцидний препарат, з індивідуальним підходом до кожного сорту. І можна бути певним, що навіть за складних погодних умов та інфекційного фону сорти знаного селекціонера Петра Миколайовича Артюшенка вас не підведуть.

Можна впевнено резюмувати: одна талановита й цілеспрямована людина попри жорстку конкуренцію з боку відомих селекційних установ та засилля іноземних сортів змогла «з нуля» створити селекційне науково-виробниче господарство. Це унікальний випадок в історії селекційної науки. Висококонкурентні сорти ФГ «БОР» здобули визнання по всій країні та зайняли гідне місце на ланах агровиробників. Попит на насіння кращих взірців озимої м’якої пшениці селекції Петра Миколайовича Артюшенка лише зростає.

Хочеться побажати колективу компанії ФГ «БОР» продовжувати вже напрацьовані традиції, радувати хліборобів новими унікальними селекційними рішеннями, примножуючи добробут кожного господарства та країни.

Кандидат сільськогосподарських наук М.М. Жуковський


www.fgbor.com.ua • (050) 987-39-31, (093) 36-007-25, (097) 606-56-98
Одеська обл., Біляївський р-н., с. Дачне, вул. Уютна, 17