Кунжут – «золота культура»

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Агротехнологии Кунжут – «золота культура»

Кунжут або сезам – всім відомий продукт, широко застосовуваний в кулінарії і медицині. Він надає стравам незвичайний приємний смак, а також володіє масою корисних властивостей. Кунжут – трав’яниста рослина, яка росте в Індії, Африці і Середній Азії. Перспективними зонами для вирощування кунжуту в Україні є Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька і Дніпропетровська області.

Користь кунжуту

Більша частина складу насіння кунжуту – рослинні жири і білки. Ці компоненти необхідні нашому організму і є будівельним і енергетичним матеріалом для нього.

У кунжуті міститься сезамін, який є антиоксидантом, що допомагає не допустити передчасне старіння шкіри. Також сезамін впливає на рівень холестерину в організмі і є елементом профілактики онкологічних захворювань.

Крім того, в насінні кунжуту міститься маса вітамінів, таких як вітаміни А, групи В, С, Е, у значній кількості присутні важливі мікроелементи – цинк, залізо, магній, фосфор, кальцій, калій. Наприклад, за рахунок високого вмісту кальцію поліпшується стан нігтів, зміцнюються кістки і суглоби.

Кунжутне насіння відмінно зміцнює імунітет, прискорює метаболізм, благотворно впливає на травлення і обмінні процеси в організмі. Масло з кунжуту покращує стан епідермісу і є хорошим допоміжним засобом для лікування дерматологічних захворювань. Також з сезаму роблять олію, яку використовують у приготуванні салатів і застосовують у косметології.

Рис. 1. Очистка і калібрування кунжуту

Вирощування кунжуту в Україні

Кондитерська і хлібопекарська промисловості України використовують кунжут вже багато років. Однак нікому, мабуть, не спадало на думку, що це насіння майже повністю привізне, а не вітчизняного виробництва. У той же час кліматичні зміни призвели до того, що виростити кунжут в Україні, особливо на півдні, – не проблема. Аналіз метеорологічних показників в Україні за останнє десятиліття вказує на тенденцію до збільшення середніх температур повітря і зменшення показників атмосферних опадів. У цих умовах дозрівання кунжуту на півдні України вже не викликає сумніву.

Рис. 2. Сепарація за питомою вагою кунжуту

«Культура кунжуту найбільш трудомістка і вимоглива до умов вирощування, але це «золота культура». Вона забезпечує найбільший прибуток з одиниці площі, від якого не відмовляться виробники, отримавши його хоч раз», – відзначають експерти. Дійсно, з одного гектара можна отримати до 1,5 тонн насіння, а середня ціна кілограма кунжуту, імпортованого з Індії, становить близько 70 грн.

Вирощуванням кунжуту в Україні (а саме середньопізнього сорту Гусар) зараз займається аськанійська дослідна станція Інституту дослідного землеробства НААН України. До нас звернулися фахівці асканійського інституту для вирішення проблем підготовки товарного і посівного кунжуту. Ми запропонували організувати приїзд фахівців інституту на виробництво ТОВ «Завод «Фадєєв Агро» у місто Харків разом з партією кунжуту для вирішення поставлених завдань. За допомогою щадної пофракційної технології підготовки «сильного насіння», яка на нашому підприємстві включає норію НФ-10, ОКМФ (очисна калібрувальна машина Фадєєва) Компакт 1-3 і ПВСФ-3 (пневмовібростіл Фадєєва), нами було очищено, відкалібровано і сепаровано за питомою вагою «важке» насіння кунжуту.

кунжуту

Підготовка «сильного насіння»

Вихідний матеріал (рис. 3), який до нас привезли, спочатку відправили на очистку і калібрування на ОКМФ Компакт 1-3 (рис. 1). На верхньому модулі Компакта з ситами Фадєєва 2,5 було очищено кунжут від великого сміття (рис. 4), на нижньому модулі по черзі проводилася очистка від дрібного сміття ситом Фадєєва 1,5 (рис. 5), далі – калібрування на решетах Фадєєва 1,0 (рис. 6) і 1,2 (рис. 7), сход з решета 1,2 (рис. 8) – це просо та інші великі домішки.

Для виділення «сильного насіння» ми вибрали фракцію прохід 1,2. На пнемовібростолі фракція прохід 1,2 була сепарована за питомою вагою на важке (рис. 9) і легке насіння (рис. 10), важка фракція рекомендована до посіву, легка – на товарку (рис. 2). Потім, фракція прохід 1,0 і легка фракція були також сепаровані на ПВСФ як товарне насіння для олії і т.д.

Наша технологія підготовки «сильного насіння» кунжуту повністю вирішила всі завдання асканійської дослідної станції з підготовки як посівного матеріалу, так і товарного. Керівництво організації планує найближчим часом придбати наше обладнання.

Леонід Фадєєв,
кандидат технічних наук