Яку техніку потрібно мати для якісної сівби ріпаку

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Техника Яку техніку потрібно мати для якісної сівби ріпаку
сівби

Наступає час для сівби «перших грошей фермерів» – озимого ріпаку. Це доволі примхлива культура, урожайність якої багато в чому визначається якістю висіву насіння та стартовим розвитком сходів рослин. Пропонуємо вашій увазі основні технічні моменти при сівбі ріпаку, на які варто звернути увагу.

  1. Структура ґрунту

Для того, щоб прорости та нормально розвивати кореневу систему, ріпак потребує добре розпушеного ґрунту. Саме тому за наявності вологи у ґрунті завжди актуальними під ріпак буде класична оранка чи глибоке рихлення, залежно від стану ґрунту та технології обробітку, заведеної у господарстві. У тому ж разі, якщо мова йде про посушливий регіон чи неприпустимість глибокого обробітку землі з інших міркувань, варто звернути увагу на вертикальний обробіток ґрунту. Це дасть змогу якісно розпушити верхній шар землі без перевертання пласта.

  1. Пожнивні рештки

Насіння ріпаку дуже дрібне і не має великого запасу вологи та поживних речовин. Відповідно, воно погано реагує на присутність у посівному горизонті пожнивних решток культури-попередника і погано проростає за безпосереднього контакту з соломою.

Тому солому потрібно або заорювати на велику глибину, або ж, навпаки, рівномірно розподіляти по поверхні поля. Це дасть змогу заразом зберегти вологу під товстим шаром мульчі. З цією метою використовуються різні агрегати: від спеціальних культиваторів, які лишають пожнивні рештки на поверхні поля, глибоко розпушуючи ґрунт, до легких колісних борін, що вирівнюють поле та розкладають солому на поверхні.

  1. Смуговий обробіток

Дуже добре себе показує сівба ріпаку за використання сівалок для Strip-Till. Досить часто вони дають змогу провадити висів насіння просто у стерню, завдяки комбінації робочих органів. Це, зазвичай, лапи або диски, що розкривають ґрунт, кладуть туди добрива та насіння і ущільнюють посівне ложе. Особливістю такої технології сівби є те, що робочі органи буквально дістають вологу землю з глибини 15-20 см і розташовують її у посівному горизонті. Відповідно, насінина відразу потрапляє у сприятливе середовище. Технологія Strip-Till при вирощуванні ріпаку має і ті переваги, що в міжряддях лишається шар пожнивних решток, які запобігають випаровуванню вологи.

  1. Стартове внесення добрив

Сучасна ріпакова сівалка обов’язково повинна бути обладнана функцією припосівного внесення мінеральних добрив – сухих, а краще рідких. Для того, щоб якісно розвиватися, сходи цієї культури повинні отримати достатню кількість доступних азоту, фосфору та сірки, а за можливості – низки мікроелементів. Сходи ріпаку дуже добре реагують на стартовий азот та фосфор, відразу ж якісно розвиваючи як надземну частину, так і міцну розгалужену кореневу систему. Це дасть змогу рослині добре перезимувати та більш стійко перенести інші стресові фактори.

  1. Осінній догляд

Вирощування ріпаку в осінній період вимагає особливої уваги від агронома, адже потрібно декілька разів вносити фунгіциди, інсектициди, мікродобрива та регулятори росту, аби рослини не переростали. Часто внесення окремих препаратів доводиться провадити буквально у пожежному порядку. Тому для того, щоб виростити хороший врожай озимого ріпаку, необхідно мати високопродуктивний обприскувач. Враховуючи, що мова йде про роботи в осінній період, коли може випадати багато опадів, бажано мати більш прохідну, самохідну машину.

Іван Бойко