Обираємо новий плуг

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Техника Обираємо новий плуг
плуг

В Україні тривають жнива. Це означає, що фермери, не встигаючи натішитися новим урожаєм, відразу ж змушені зайнятися підготовкою до осінньої посівної. Зокрема, налаштувати чи підібрати ґрунтообробні агрегати. Класичні оборотні плуги і сьогодні не втрачають актуальності, попри широку зацікавленість аграріїв альтернативними технологіями обробітку ґрунту.

Пропонуємо вашій увазі основні критерії вибору плуга для трактора.

Відповідно до трактора

Загальноприйнятим значенням для вибору ширини захвату плуга вважається показник 40 к.с. потужності машини на 1 корпус плуга. Втім, у окремих випадках не слід підходити до справи буквально. Багато чого залежить від особливостей ґрунту на полях господарства, рельєфу полів, кількості пожнивних залишків та інших факторів. Тому краще залишити певний запас потужності – від 30 до 40 к.с. Поряд з тим потужність трактора не повинна бути надмірною у відношенні до плуга, інакше машина погано відчуватиме агрегат.

плуг

Розмір полів

Хоча дуже хочеться мати один плуг, котрий працює з основним трактором, це не завжди доцільно. Слід взяти до уваги розмір, форму та віддаленість полів у господарстві. Немає сенсу ганяти 8-корпусний плуг за десятки кілометрів, аби той намагався розвернутися на полі площею 15 гектарів. З цією метою краще взяти додатковий плуг на 3-4 корпуси, який працюватиме з трактором меншої потужності.

Маневреність

Дуже важливо мати можливість автоматичного розвороту плуга, а також його складання/розкладання в робочий стан і перевороту. Чим більш автоматизованими будуть ці процеси, тим вищою буде продуктивність оранки та тим менше втомлюватиметься оператор. Це дасть змогу знизити кількість помилок та якісно і швидко виконувати роботу. Зазначимо також, що сучасні плуги відмінно працюють з тракторами, оснащеними системами автоматичного водіння. В такому разі, як іноді кажуть, «плуг керує трактором», тобто, виконується ідеальна оранка.

плуг

Можливість працювати поза борозною

У сільському господарстві дедалі частіше використовуються трактори з широкою гумою чи спареними колесами. Це ускладнює традиційну роботу плуга в борозні. До того ж рух у борозні за багатьма показниками не є оптимальним рішенням. Тому бажано, щоб новий плуг мав змогу провадити свою роботу за технологією on-land, тобто поза борозною. Це істотно покращує оранку та підвищує продуктивність роботи.

Захист конструкції

При виборі плуга варто звернути увагу на якість захисту корпусів. Зокрема, враховувати умови роботи і тип ґрунтів. Так, якщо останні є переущільненими та кам’янистими, то краще використовувати плуги з пружинним, ресорним або гідравлічним захистом корпусів. Інакше часте спрацьовування традиційного болтового захисту призведе до підвищеної витрати змінних комплектуючих. До речі, не слід забувати, що захист на зрізних болтах для плугів є оптимальним рішенням.

плуг

Надійне обслуговування

Немає сенсу купувати якісний дорогий плуг без належної технічної сервісної підтримки. Потрібно розуміти, що сучасний плуг – це не просто «залізяка», а високотехнологічна конструкція з інноваційними і навіть інтелектуальними рішеннями. Важливе завдання для власника такого плуга – навчитися по-справжньому ефективно використовувати його технічні особливості та переваги.

Це може стосуватися і вибору додаткових робочих органів, і швидкості та напрямку руху, і різноманітних регулювань. Від правильності налаштувань залежить дуже багато: якість оранки, продуктивність роботи, дотримання технології, витрата пального та ін.

Іван Бойко