Вплив пандемії на науково-технічний прогрес

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Агротехнологии Вплив пандемії на науково-технічний прогрес
пандемія

Науково-технічний прогрес відбувається щодня. Він дещо прискорюється під час потрясінь, таких як війни, голод або пандемія. Епідемія коронавірусної хвороби також внесла свою частку в науково-технічний прогрес. Люди були обмежені в можливостях переміщень та спілкування. Подібна ситуація призвела до розвитку онлайн-технологій (Zoom, Google Meet, онлайн-меню в кафе, дропшипінг у логістиці) та різноманітних кур’єрських сервісів (Глово, Ракета та тому подібне). Наразі вже немає потреби виходити до магазинів або закладів харчування. Робиш замовлення на сайті і тобі привозять на вказану адресу. Це вже реальність.

І ось що нас чекає найближчим часом.

Автоматизація

Автопілот у комбайнах, агродрони, машинне навчання працюють в агросекторі та логістиці вже зараз. Технології перетнуть межу між вузьким колом візіонерів та вийдуть на використання широким загалом. Наприклад, ті ж самі агродрони вже показують значні переваги у сфері внесення ЗЗР (засобів захисту рослин) у порівнянні з класичними обприскувачами за певних умов: поле невеликого розміру, складна геометрія поля, значний нахил поверхні, висота рослин більше 2 метрів. Вже найближчими роками кількість мобільних бригад зростатиме у майже геометричній прогресії.

У складській логістиці також відбувається зміна парадигми. Якщо раніше продукція зі складів відвантажувалася монопалетами, потім коробами, то зараз переважна кількість вантажів – це міксовані палети, зформовані з великої кількості маленьких замовлень. Свого часу Toyota в Японії запровадила методологію Just-In-Time (все вчасно). Ідея полягала в тому, щоби користувачі отримували необхідне часто і малими партіями, щоб не перевантажувати склади. Пандемія підтвердила правильність даної методології та її практичність.

Ще одну проблему виявила пандемія: люди хворіють, а машини – ні. У людини є обмеження, а у машин – ні. Людині треба відпочивати, а техніка здатна працювати 24/7/365. Тому найближчими роками фокус науковців направлений на збільшення продуктивності праці за рахунок зменшення людського чиннику та на максимальну ефективність використання складських площ. Це означає масове впровадження конвеєрних технологій для дистрибуційних складів.

Аутсорсинг

З моменту створення на підприємстві всі займаються всім. По мірі зростання бізнесу менеджери займаються тим, що приносить прибуток і трошки всім іншим. Але! Неможливо охопити всесвіт. Тому, цілком логічно віддати неосновну діяльність підрядним структурам або стороннім організаціям. Це потрібно для концентрації зусиль на основній діяльності. Так само вчиняють для масштабування бізнесу задля можливості швидкого виходу на нові види діяльності або на нові території.

Фактично, не треба наймати людину, платити податки та збори, забезпечувати роботою, якщо є підрядна організація. Підприємство оплачує підрядникам тільки за фактично виконану роботу. З кожним тижнем збільшується кількість подібних кооперацій.

Виявилося, що найважче в аутсорсингу – це зважитися та почати співпрацю зі сторонньою організацією.

Головна помилка замовника – це очікувати від аутсорсингу чогось виняткового. Аутсорсинг – це не про дешевше та, дуже часто, не про краще. Аутсорсинг – це можливість змінити постійні витрати на перемінні.

Подібна співпраця буде розвиватися і надалі, тому що вона вигідна обом сторонам. Замовник не витрачає час на другорядне, а виконавець може обслуговувати декілька замовників з аналогічними або подібними виробничими процесами.

Зменшення ролі людини

З давних давен саме людина була носієм знань та корисних навичок. Від часів палки-копалки до кінця 20-го століття. Далі технології пішли шляхом самовдосконалення. Навіть комп’ютер обіграв людину в шахи. Станки-роботи роблять більш якісну продукцію та здатні працювати 24/7. Програмне забезпечення, наприклад, у складській логістиці розподіляє продукцію краще, ніж це б зробила людина. І значно скоріше. Якщо немає роботи, людина все одно отримує заробітну плату. А скануючий пристрій за відсутності роботи можна вимкнути та сховати до шафи. І увімкнути у потрібний час. З часом машини та програми все більше витіснятимуть людину з виконання рутинних операцій. Безпілотні вантажівки вже реальність. Людині залишаться ролі винахідника новітніх технологій та устаткування, сервіс та налаштування механізмів.

Перспективні технології

Якщо коротко описати тенденції, це штучний інтелект та роботизація. Штучний інтелект обиратиме найбільш релевантний спосіб вирішення поточних задач. Йдеться про будь-які прикладні задачі як-от вибір оптимального маршруту доставки, вибір оптимальної кількості та пропорції ЗЗР, вибір оптимального часу для якоїсь події. Штучний інтелект зробить механізми здатними до навчання без залучення людей.

Роботизація замінить людей всюди, де не потрібно приймати рішення та присутні рутинні операції (конвеєр та тому подібне).

У тому ж агросекторі дрони самостійно визначатимуть маршрути польотів, висоту, кількість внесених добрив та час роботи. Людині залишиться лише підготовка дронів до польотів та своєчасна заміна акумуляторних батарей.

У звичайному житті збільшиться частка інтернету речей. Наприклад, коли дзвенить будильник, він подає сигнал кухні на приготування кави, телевізору – на включення улюбленого каналу. За сповіщеннями електронної пошти або смс відкриватиметься відповідний сайт. І купа іншого зі світу фантастики, яка стає часткою звичайного життя.

Що ж лишається людині? Ставати більш конкурентною в умовах постіндустріального часу. Треба вже конкурувати не тільки з іншими людьми, але вже з іншими машинами.

Звісно, можна ламати устаткування, як це робили англійські робітники 19 сторіччя, щоби уберегтися від наслідків промислової революції.

Шлях освіти та постійного професійного зростання виглядає більш логічним та раціональним.

Якщо подумати, то фермер початку 20 століття та фермер початку 21 століття – це зовсім різні люди. Пройдено шлях від орача до інженера в агросекторі. І це лише початок нової трансформації.

Олексій Гладишев,
керівник ТОВ «Новітні індустріальні рішення»
newindustrialsolutions.com