Що треба знати про сочевицю

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Вопрос-ответ Що треба знати про сочевицю
питання

Питання:  Насіння пшениці та ячменю на наступний рік заготовили. Але хочу спитати, що треба знати про сочевицю. Як вона у вирощуванні. Якщо можливо, гірчицю теж можна посіяти весною? Питання про льон та коріандр.

Фермерське господарство, фермер Ігор Леонідович, Окнянський регіон


Відповідь:  Сочевиця є ярою культурою. Для посіву можна вже заготовити насіння, та думаю, воно сильно подорожчає на весну. Також три інші культури цілком можливо виростити наступного року.

1.Цікавою є зернобобова культура сочевиця. Сочевиця добре росте в умовах помірно-посушливого клімату, а за посухостійкістю майже не поступається нутові. Проте, на відміну від нуту, вона більш толерантна до надлишкового зволоження, є більш стійкою до небезпечних хвороб – фузаріозу і аскохітозу. Сочевиця – однорічна холодостійка рослина, мінімальна температура проростання насіння 4-5°С. Сорти сочевиці, посіяні навесні, можуть витримувати заморозки до -6-7°С. Так звані зимуючі сорти можуть витримувати морози до -20°С. Сорти, що зареєстровані в Україні, належать до ринкового типу: зелена крупна сочевиця.

Вегетаційний період сочевиці триває 60-90 діб, залежно від сортових особливостей та погодних умов. Сочевиця за фотоперіодом відноситься до культур довгого дня, тому сіяти її необхідно раніше, аби не зменшувався врожай. Вона добре адаптована до існування в напівпосушливому кліматі. Надмірне зволоження сприяє сильному росту вегетативної маси і зниженню насіннєвої продуктивності. Для отримання врожаю сочевиці достатньо 150-200 мм продуктивних опадів за вегетаційний період. В Україні зареєстровано декілька сортів сочевиці.

Для умов посухи рекомендуємо сорт Лінза, створений на Кіровоградській дослідній станції ДУ Інститут сільського господарства степової зони. Сорт середньостиглий, вегетаційний період 65-75 діб. Насіння плоске, світло-зелене, однотонне, маса 1000 насінин 58-70 г. Смакові якості відмінні. Вміст білка в насінні 27%. Середня урожайність насіння 1,8 т/га.

2. Вважаю, що на наступний рік можна пропонувати посів гірчиці. Вона може бути білою, чорною. Біла простіша у вирощуванні, однак, більш рентабельною вважається гірчиця чорна. В умовах посухи гірчиця формує врожай, хоча і незначний, однак, на рівні прибутковості. Висівають гірчицю рано навесні – у кінці березня щонайкраще. Агротехніка нескладна.

При посусі коренева система гірчиці здатна витягувати вологу з глибших шарів. Гірчиця має короткий вегетаційний період, що дає змогу збирати врожай у липні. Гірчиця – це перші обігові кошти для аграріїв, вона також є чудовим попередником для пшениці озимої і займає важливе місце у сівозміні. Збирається гірчиця прямим комбайнуванням, легко сортується.

3.Кандидатом для посіву навесні може бути льон олійний. Льон є альтернативою вирощуванню соняшнику. Має високу прибутковість. Льон олійний – безвідходна технічна культура багатостороннього використання з високою економічною ефективністю. Має високу олійність (45-50%) та потенційну врожайність (2,0-2,5 т/га). Льон є одним з кращих попередників для більшості сільгоспкультур і жодним чином не обмежує розміщення у сівозміні інших олійних культур, адже сіється він у ранні строки. Активно використовує осінньо-зимові запаси ґрунтової вологи, має короткий вегетаційний період – 80-100 діб.

Льон є незамінною страховою культурою у разі загибелі озимих культур. Льон не вилягає, не осипається. Має надзвичайну посухостійкість, яка зумовлюється безперервним розвитком кореневої системи протягом усієї вегетації, тому має доступ до вологи і у період цвітіння. Фахівці вважають, що льоном можна займати до 30% посівних площ, особливо в умовах південних і східних областей України. Взагалі льон олійний є культурою екологічно адаптованою до будь-яких умов, тому може вирощуватися в усіх ґрунтово-кліматичних зонах.

4.Ще одна культура, яка зможе прийти на допомогу аграріям 2022 року – коріандр. Рослина, яка здатна зменшити використання інсектицидів на польових культурах, що ростуть поруч. Ефірна олія коріандру має відлякуючий для шкідливих комах аромат. Коріандр невибагливий до умов вирощування, на Півдні України росте дружно, за умов посухи дещо знижує врожай, однак, завжди залишається високорентабельною культурою. Коріандр сіють або наприкінці зими або рано навесні, саме тоді, коли й сіють ранні ярі зернові культурами, у першу половину польових робіт. У період від сходів до стеблування рослини коріандру ростуть дуже повільно і тому пригнічуються бур’янами. Отже, у полях, де гербіциди не будуть застосовуватися, треба сіяти у середні строки. Знищити пророслі бур’яни можна додатковою культивацією.

Норма висіву залежить від особливостей догляду за посівами. Якщо вибір у сторону боротьби з бур’янами агротехнічними заходами, тобто до- та післясходове боронування, норма висіву має бути 25-30 кг/га, що є еквівалентом 3,5-3,6 млн насінин на 1 га. На полях, що захищатимуться гербіцидами, норма висіву може бути зменшена до 16-18 кг/га, що відповідає 2,2-2,4 млн насінин/га. Якщо посів широкорядний, висівають 10-16 кг/га, або 1,5-1,8 млн насінин/га. Після посіву проводять коткування.

Після сівби на 5-6 добу проводять досходове боронування, а після сходів, коли рослини мають 3-4 листочки, боронують вдруге. Також корисно під час вегетації зробити декілька розпушувань ґрунту, причому перше на глибину 3-5 см, друге – на глибину 6-8 см, інші – на 8-10 см. Надалі рослини коріандру будуть вегетувати майже самостійно. Залишиться лише дочекатися врожаю і його реалізувати.

Таким чином, напередодні 2022 року хочу наголосити, що врожай необхідно отримувати у будь-яких умовах. На перешкоді завжди бувають перепони, однак, за витримування регламентів вирощування буде реальна можливість вистояти та зберегти максимум потенційного врожаю. Чи ми не українці?!

Бажаю успіху!
Якщо виникнуть питання щодо вище показаних культур, телефонуйте, допоможу.

Відповіді від Бабаянц Ольги,
докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології
Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення,
міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.