Хакери та ковбаса, або Чи загрожує кібератака вашому сніданку

1 Серпня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №69

Статьи Интересно Хакери та ковбаса, або Чи загрожує кібератака вашому сніданку
Хакери

У попередніх матеріалах ми все частіше піднімали тему саме кібербезпеки, що в часи тотальної цифровізації якось залишилася на задньому плані. Хоча саме ця тематика потребує значної уваги як з боку ІТ-фахівців, так і обізнаності в ній кожного аграрія. Бо так чи інакше, кожен день ми починаємо з гаджетів: переглядаємо знімки з дронів, дивимось індекси вегетації, прогноз врожаю, бухгалтерські звіти та багато іншої інформації. І всі ці терабайти персональних даних потребують захисту. Чому? Бо це є саме Ваш цифровий актив. А Ви ж не хочете втрачати свої активи? Приводимо приклад глобальної хакерської атаки. Отже, моторошна історія кіберзлочину…

Що сталося та коли?

Найбільша у світі м’ясопереробна компанія піддалася витонченій кібератаці. 2 червня 2021 року комп’ютерні мережі компанії JBS були зламані, внаслідок чого деякі підприємства в Австралії, Канаді і США були тимчасово зупинені, що відбилося на тисячах працівників.

Компанія вважає, що атака з використанням програм-вимагачів виходила від злочинного угрупування. Хакери проникають у комп’ютерну мережу і погрожують порушити роботу або видалити файли, якщо не буде сплачений викуп. Наслідками саме цієї атаки може стати дефіцит м’яса або підвищення цін для споживачів.

Ковбасу поцупила рука Москви?

«JBS повідомила Білий дім про те, що вимога викупу виходить від злочинної організації, яка, ймовірно, базується в Росії», – заявила прес-секретар Білого дому Карин Жан-Пьер. Білий дім зараз взаємодіє з російською владою з цього питання. «Ми сподіваємося, що відповідальні держави не укривають злочинців-вимагачів», – додала вона. Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков підтвердив, що адміністрація Байдена зв’язувалася з Москвою для обговорення кібератаки на JBS.

Хакери

Досьє жертви, чи Хто ж такі ці JBS?

■ JBS – відомий у світі постачальник м’яса з більш ніж 150 заводами у 15 країнах.

■ Компанія була заснована у Бразилії в 1953 році власником ранчо Хосе Батіста Собріньо.

■ Нині в компанії працює більше 150 000 співробітників по всьому світу.

■ Серед клієнтів – супермаркети і мережа «Макдоналдс».

■ У США JBS переробляє майже чверть яловичини країни і одну п’яту свинини.

Після атаки JBS заявила, що досягла «значного прогресу» в ліквідації наслідків, і висловила надію, що переважна більшість її заводів незабаром запрацює.

Мовляв, призупинено роботу усіх вразливих IT-систем, як тільки була виявлена атака, і що сервери резервного копіювання не були зламані. Водночас, об’єднана профспілка працівників харчової промисловості і торгівлі, яка представляє працівників заводу JBS, закликала компанію забезпечити виплату зарплати співробітникам у повному обсязі.

Удар по супермаркетам і «Макдоналдс»

ІT-системи на сучасних м’ясопереробних підприємствах використовуються на декількох етапах, включаючи виставляння рахунків і доставку. За даними торгової групи Beef Central, «супермаркети та інші великі кінцеві користувачі, такі як «Макдоналдс», будуть одними з найбільш постраждалих клієнтів через їх потреби в постійних постачаннях».

Як повідомляє Bloomberg, в США, де знаходяться п’ять найбільших заводів JBS по виробництву яловичини, атака привела до зупинки п’ятої частини виробництва м’яса. За даними профспілок і внутрішнього листування співробітників компанії, через хакерську атаку були зупинені найбільші м’ясокомбінати в США – в Колорадо, Айові, Міннесоті, Пенсильванії, Небрасці і Техасі. Заводи в Австралії і Канаді також постраждали. Атака при цьому не торкнулася діяльності компанії в Південній Америці.

Викуп за розшифрування і нерозголошення

Злочинці, що здійснили злом комп’ютерної системи компанії JBS S.A., використали програми-вимагачі, і зажадали викуп. Останнім часом в США пройшла хвиля кібератак з використанням схожих програм-вимагачів.

Хакери

Ціни на м’ясо та Білий дім

Оскільки JBS переробляє майже чверть яловичини і біля однієї п’ятої свинини в США, зупинка її заводів може викликати сплеск споживчих цін, які вже й так виросли цього року через високий попит. «Навіть день збою істотно вплине на ринок яловичини і гуртові ціни», – попереджає Мінсільгосп США, закликаючи м’ясокомбінати інших виробників збільшити переробку, поки заводи JBS простоюють, а також забезпечити безпеку власних технологічних систем.

Диверсифікуй ризики

М’ясна промисловість США коштує більше 1 трильйона доларів в рік. Але виникає питання: чому постачання м’яса в Америку так схильне до ризику коливань цін і дефіциту? Відповідь проста: галузь занадто консолідована.

Більше 80% м’ясної промисловості контролюється всього чотирма компаніями – JBS, Tyson, Cargill і Nationa l (належить бразильській Marfrig), і дві з них є іноземними підприємствами. Бразильська JBS відповідає за чверть ринку яловичини в США через свою дочірню компанію JBS у США. Компанія є найбільшим виробником яловичини в країні і №2 по виробництву свинини і курки. Ця гіперконцентрація робить будь-які удари по системі сейсмічними.

Такий концентрований контроль, який критики впродовж багатьох років відмічали як загрозу для національної безпеки, нині досліджується Конгресом: «Це останній інцидент в тривожній тенденції кібератак, який показує, наскільки крихкими і уразливими є наші ланцюжки постачань і критична інфраструктура».

Так що ми не відкриваємо Америку, а ще раз підкреслюємо: хакнути можна все. Пильнуйте свої цифрові активи, де б і в чому вони не були.

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri