Підготовка дрібного насіння – немає проблем!

5 декабря 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №49

СтатьиАгротехнологииПідготовка дрібного насіння – немає проблем!

Як працює унікальна пофракційна технологія на прикладі конюшини і еспарцету


Щадна пофракційна технологія дозволяє з рівним успіхом виділяти з посівного матеріалу сильне насіння незалежно від його крупності. Після того як ми на насіннєвому заводі підготували насіння моркви – і аналіз посівних і врожайних якостей, виконаний в Польщі, підтвердив виключно високий потенціал насіння, ми не стали відмовлятися від підготовки дрібного насіння з трав’яних культур, таких як еспарцет, конюшина, фацелія, коріандр. Але оскільки ці культури не мають широкого поширення, то опис їх буде коротким.

Конюшина – цінний корм і медонос

Конюшина – це рід рослин сімейства бобових. Конюшина, як і всі бобові, міцно «дружить» з азотфіксуючими бактеріями. Вони активно влаштовують свої «житла» на його коренях і забезпечують рослину азотом в легко засвоюваній органічній формі. Природно, що самі при цьому харчуються цукрами, які виділяються кореневою системою.

Рис. 1. Схема підготовки насіння конюшини

Після збирання насіння конюшини і доробки рослинних залишків у ґрунт, у ньому зберігаються залишки органічного азоту і додається «зелене добриво». Конюшина є однією з найбільш цінних кормових трав. У 100 кг сіна конюшини лугової міститься 52,2 кормових одиниці. За поживністю сіна вона майже не поступається люцерні. Конюшина широко використовується на зелений корм, для заготівлі сіна, сінажу і силосу.

Конюшина – медонос, але є особливості. Єдиними комахами, здатними її запилювати, є джмелі і бджоли, оскільки саме ці комахи мають довгий хоботок. Збір меду з поля конюшини невисокий – близько 6 кг з га, але мед дуже цінний і належить до числа кращих. Він прозорий, з тонким ароматом і ніжним смаком, довго не зацукровується, а коли твердне, то набуває білого кольору.

Посівний матеріал для виділення з нього насіння привезли на наш завод безпосередньо після збирання, без будь-якої попередньої очистки. На насіннєвому заводі очищення, калібрування насіння і сепарація його по щільності відбувається безперервно в один прийом. Схема підготовки насіння конюшини приведена на рисунку 1.

Коли подивишся на насіння конюшини під збільшенням, то погоджуєшся, що конюшина з сімейства бобових (рис. 2).

Оскільки чистота насіння виявилася вище 99,9, то, природно, замовник був задоволений.

Еспарцет – кормова і лікарська культура

Це багаторічна трав’яниста рослина, що належить до сімейства бобових. Плід рослини – боб, багатий білком. Еспарцет широко поширений в дикому вигляді і сьогодні. Зустрічається в південній частині Європи, Західної Азії і в Африці. З культурних сортів найбільш поширені три сорти: закавказький, посівний (віколістний) і піщаний.

Закавказький – найврожайніший, стійкий до посухи, заморозків і до морозів. За сезон можна отримати два і навіть три укоси. Піщаний еспарцет може рости на будь-яких ґрунтах, навіть на піщаних, стійкий до засух і морозів. Посівний еспарцет самий скоростиглий, але погано переносить холод, посуху і дає один укіс.

Рис. 2. Насіння конюшини

Цвітіння еспарцету починається з другого року життя рослини.

Початок цвітіння з початку літа і до початку липня, але кожна з 500 млн квіток на гектарі відцвітає за 10-12 годин. Ось така активність цвітіння. Звідси і медоносність. З одного гектара за день до 6 кг меду. Мед прозорий, ароматний, світло-бурштиновий, довго не зацукровується. У меді містяться білки, вуглеводи, аскорбінова кислота, каротин і інші речовини, корисні для організму людини. Квітки починають виділяти нектар при температурі від 22 до 25°С.

Корисні властивості еспарцету. Почну з головного – покращує роботу статевих залоз (імпотенція у чоловіків, порушення менструального циклу у жінок). Препарати, виготовлені на основі еспарцету, сприяють виробленню у чоловіків гормонів, що підвищують статеву активність – тестостерону і андрогенів. Для лікування використовуються не тільки настої і відвари з цієї рослини, а й медичні препарати, що підвищують якість ерекції. Настої і відвари на основі еспарцету рекомендуються з метою підвищення імунітету, для лікування цукрового діабету, сприяють зниженню рівня холестерину в крові, підвищують показники гемоглобіну.

Флавони, безазотисті сполуки, аскорбінова кислота і рутин, які входять до складу еспарцету, дають можливість говорити про цю рослину як про лікарську. Безазотисті з’єднання знижують рівень цукру в крові, нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту, стимулюють перистальтику кишківника і покращують всмоктування поживних речовин, які надходять разом з їжею. Аскорбінова кислота сприяє зміцненню центральної нервової системи, нормалізує обмін речовин.

Амінокислоти – будівельний матеріал організму, дозволяють відновлюватися людям після перенесених захворювань, повернути сили після важких фізичних навантажень, корисні для спортсменів. Флавони мають протизапальну дію, зміцнюють стінки судин, роблять позитивний вплив при онкологічних захворюваннях.

Насіння еспарцету містить сахарозу, рафінозу, жирні олії з твердими жирними кислотами. Крім того, в складі еспарцету знаходиться вітамін Р (рутин).

Рис. 3. Схема очищення еспарцету

Цей вітамін не виробляється в організмі людини самостійно, тому його необхідно споживати з продуктами харчування, або з відварами з рослин.

Еспарцет культивується як кормова культура. У його складі міститься велика кількість білка, а також жири, вуглеводи і амінокислоти. Еспарцет висівають з метою отримання трав’яного борошна і сіна для корму худоби. Багато зоотехніків віддають перевагу еспарцету перед люцерною, тому що корм, виготовлений на його основі, здійснює позитивний вплив на стан тварин.

Коротко про агротехнології. Закладення у ґрунт при сівбі не глибше 2-3 см, на піщаних ґрунтах – 3-4 см, з більшої глибини насіння може і не прорости. Попередники – кукурудза, картопля, буряк, а також культури, під які вносилися органічні добрива.

Небажано кислі ґрунти, так як в них слабо розвиваються бульбочкові бактерії. Практикують висівати травосуміш – еспарцет + ячмінь і овес. Еспарцет – відмінний сидерат, заробляється у ґрунт як «зелене добриво». Еспарцет – чудовий попередник для будь-яких культур, тому що збагачує ґрунт азотом, фосфором, органічними речовинами.

Нам на завод привезли еспарцет без будь-якої попередньої очистки, безпосередньо після збирання. Будь-яких труднощів з очищення та підготовки насіння еспарцету не виникло. На рисунку 3 наведена схема очищення еспарцету.

Крупне сміття абсолютно було відібрано на ситах 6,5.  Дрібне довге сміття було відібране на решетах Фадєєва 2,2. Весь еспарцет з цих решіт зійшов на наступний калібратор, на якому було встановлено сито Фадєєва 4,0. Через таке сито пройшов еспарцет відповідного розміру – це друга фракція. Сход з сита 4,0 – перша фракція. Перша і друга фракції еспарцету для остаточного виділення з кожної відкаліброваної за розміром фракції послідовно направляються на пневмовібростіл. На пневмовібростолі насіння поділяється на важке (сильне насіння) і легке (посівні та врожайні якості істотно нижче).

Одночасно на пневмовібростолі з посівного матеріалу відокремлюються важкі включення у вигляді насіння інших культур (вика, ячмінь і т.д.).

Таким чином, щадна пофракційна технологія виробництва сильного насіння дозволяє виділяти таке насіння з посівного матеріалу будь-яких с/г культур.

З повагою, к.т.н., доцент Фадєєв Л.В.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: