Пофракційність – обов’язкова складова при очищенні зерна та виробництві насіння

1 сентября 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №70

СтатьиАгротехнологииПофракційність – обов’язкова складова при очищенні зерна та виробництві насіння
насіння

Іноді доводиться вирішувати завдання по очищенню зерна і виробництву насіння, які я б відніс до складних.

Одного разу звернувся до нас фермер з проханням почистити насіння фацелії. Ми погодились зробити це в рамках експерименту.

Коли я подивився на привезений матеріал, то не зрозумів, що це, і у замовника питаю:

– «А де фацелія?»

Відповідь була геніальною:

– «Вона там, всередині».

Завдання хоч і не просте, але вирішуване, і, перш за все, за рахунок того, що ще до пневмовібростола, на очисній калібрувальній машині (ОКМФ), за рахунок необхідних сит і решіт нової геометрії, можна видалити значну частину сміттєвих домішок. Що у нас вийшло, ми відібразили нижче у фотозвіті.

насіння

У свою чергу цей матеріал на пневмовібростолі був розділений на п’ять фракцій. Що з цього вийшло – видно на фото далі:

насіння

До речі, чисте насіння суріпиці може бути використане як насіння сидерата.

Таким чином, залишилося відокремити насіння фацелії від насіння суріпиці з тих фракцій, що зійшли з пневмовібростола. Добре видно різницю форми насіння – насіння суріпиці кулясте, а насіння фацелії складної форми. Для поділу використовуємо решета Фадєєва, оскільки сім´янка на таких решетах повертається і приміряється до зазору найменшим розміром – товщиною. Товщина насіння фацелії виявилася від 0.7 до 1.2 мм, а діаметр насіння суріпиці більше 1.2 мм. Значить, установка решета Фадєєва 1.1 розділить насіння фацелії від суріпиці – насіння фацелії пройде, а насіння суріпиці скотиться з такого решета. Точно так і вийшло. Щоб відокремити насіння фацелії від суріпиці, ми пропустили середню (рис. 9), третю важку (рис. 11) і другу важку (рис. 13) фракції знову на калібраторі (ОКМФ) через решето Фадєєва 1,1 мм. В результаті отримали насіння фацелії високого ступеня очищення. На двох наступних світлинах це добре видно.

насіння

Саме пофракційна технологія дозволяє виконати таку складну задачу з очищення насіння від дуже різного за розміром та щільністю сміття практично за один прохід.

Технологічна схема, використана нами при очищенні і калібруванні насіння фацелії

Велику роль при цьому відіграє можливість встановлювати решета нової геометрії, які ми виробляємо, починаючи від зазору (на просвіт) 0.1 до 30 мм з кроком 0.1 мм.

Леонід Фадєєв,
кандидат технічних наук


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: