Як модернізація ланок ланцюга постачання впливає на збільшення конкурентоспроможності підприємства

1 Вересня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №70

Статьи Агротехнологии Як модернізація ланок ланцюга постачання впливає на збільшення конкурентоспроможності підприємства
підприємства

Відомо, що існує лише три можливості для зростання підприємства:

  • Рости разом з ринком.
  • Збільшуватися за рахунок конкурентів.
  • Зростати за рахунок збільшення інтенсивності споживання.

У першому випадку все зрозуміло. Люди багатіють, збільшується попит. Споживачі можуть обирати серед багатьох пропозицій та купувати те, що до вподоби. Виробники (постачальники) виробляють більше продукції на своїх засобах виробництва.

Підприємство 1 значно більше клієнтоорієнтоване у порівнянні з Підприємством 2. Відповідно, з часом споживачі мігруватимуть від Підприємства 2 до Підприємства 1. Таким чином, частка одного постачальника збільшиться за рахунок іншого.

Інтенсивність споживання яскраво демонструє реклама зубної пасти. Колись у рекламі чистили зуби вранці. Потім вранці та ввечері. Зараз реклама вимагає чистити зуби після кожної їжі. Паста не змінилася, зуби також. Змінилися вимоги по частоті використання. По аналогії, виробники раніше вимагали міняти оливу, ремені та інші витратні матеріали кожні 20000 км, а зараз кожні 10000 км.

Так мав би працювати ринок в умовах сталого зростання. А тепер уявімо, що ринок не збільшується, конкуренція зростає, інтенсивність споживання незмінна.

Будь-який виробник може продати свій товар за ціною Х і не дорожче. Пам’ятаємо також, що прибуток підприємця – це різниця між доходом та витратами. За умов рівної ціни більше заробить той, у кого менші витрати.

Саме тут і виникає поняття модернізації. Бо саме завдяки використанню сучасних технологій зменшується собівартість продукції та послуг. Розглянемо на прикладах лише в трьох проблемних ділянках: закупки, склад, транспорт.

Закупки

Якщо замовити більше товару, його ціна зменшиться. Але, щоб купити велику партію продукції, треба викласти одночасно більше грошей. Гроші бувають або власні, або залучені. Українські реалії такі, що дешевих та довгих грошей не існує. Вартість залучених коштів здатна знівелювати можливий зиск від придбання великої партії. На наш погляд, найбільш вигідним є контракт на всю велику партію з відвантаженням малими партіями та оплатою за кожну відвантажену партію. Постає питання, як її доставити і де зберігати.

Склад

Логісти жартують, що кращий склад – це порожній склад. Вся вхідна продукція перерозподіляється та відвантажується під потреби клієнтів. Без зберігання на складі. На жаль, у реальному світі все відбувається трохи інакше. Зазвичай склади заповнені вщент продукцією без поділу згідно ABC-аналізу. Тобто, ходова популярна продукція зберігається в одному приміщенні разом з непотрібом, який шкода викинути. Це призводить до того, що на складах бракує місця зберігання і починається метушня з розміщенням та пошуком товарів. Часто можна почути, що на власному складі продукція зберігається безкоштовно, тому туди кладуть все, що варто викинути та зберігають роками. Насправді, зберігання продукції вимагає оплати праці персоналу, комунальних платежів та тому подібного. Ба більше, захаращений склад не дає змоги працювати ефективно. Зменшується корисна площа, збільшується час на виконання замовлень.

Простих рішень не існує, але є нескладні та ефективні. По-перше, необхідно розділити всю продукцію згідно ABC-аналізу, а весь непотріб вивезти зі складу та надійно позбутися (знищити, подарувати комусь). Товар розміщується за принципом «ходове ближче, неходове далі». Використання стелажів значно підвищує ефективність складів. Але варто звернути увагу на два фактори: треба тримати баланс між кількістю палетомісць та їх ефективним використанням.

Трапляються непоодинокі випадки, коли вдалося впихнути у склад максимальну кількість стелажів, але до частки з них немає доступу. Краще встановити їх менше потрібного, ніж більше. Якщо немає спеціальних вимог до складських процесів, достатньо звичайних палетних стелажів. Їх можна доволі вдало конфігурувати під різні види складських операцій. Однак, окрім значного позитивного ефекту, існують негативні. Крім зазначеної раніше необхідності тримати баланс між можливістю працювати та кількістю палетомісць для зберігання продукції, необхідно придбати та обслуговувати складську рухому техніку (навантажувач, річтрак тощо).

Водночас виникає необхідність у впровадженні системи управління складом. З’являються вимоги законодавства щодо охорони праці в частині виконання висотних робіт. Так, склад після модернізації здатен працювати в рази потужніше, але подібна трансформація вимагає комплексного цілісного підходу. Бажано залучати незалежних фахівців з побудови логістичних проектів. У загальному, це вийде дешевше, ніж шлях через граблі власного досвіду.

Транспорт

Одна з переваг авіакомпанії Ryanair полягає в тому, що всі її літаки однакові. Тому дешевше обслуговування, менші витрати на запасні частини та навчання персоналу. Коли дивишся на автопарк підприємства середньої руки у нас, виникає аналогія з зоопарком. У роботі задіяне все, що здатне рухатися без сторонньої допомоги. Частково машини не на ходу, заморожені в запчастини гроші. Часто не доходить до планування маршрутів, бо застаріла техніка не гарантує вчасної доставки.

У першу чергу, для покращення ситуації варто прийти до використання однієї моделі автомобіля під оптимальну кількість задач. Все, що не може бути реалізоване власними силами без додаткових інвестицій, варто віддати на аутсорсинг. Сучасний ринок пропонує безліч моделей придбання. Це і купівля за власні кошти, і кредит, і лізинг. Сучасний ринок – це ринок споживачів, а не виробників. Тому продавці радо погоджуються на умови покупців.

Висновки

Тренд останніх років у логістиці – гарантія виконання заявки важливіша за її вартість. Одне м’ясопереробне підприємство закуповувало сировину. Обирали між недорогими вітчизняними постачальниками та трохи дорожчим німецьким. Через деякий час відмовилися від дешевої сировини та підписали угоду з німцями. Зі слів технолога, робота з локальним постачальником була суцільним жахіттям. Терміни постачання не витримувалися, якість сировини була різною в кожній партії товару. Левова частка робочого часу гаялася на виправлення помилок та приведення приходних документів до мінімального рівня здорового глузду.

Натомість, німецька якість завжди стабільна, продукція прибуває вчасно та з усіма необхідними супровідними документами. Модернізація ніколи не буває сама по собі. Вона завжди для чогось. Сучасне підприємство гарантує значну конкурентну перевагу, але вимагає серйозного відношення.

Олексій Гладишев,
керівник ТОВ «Новітні індустріальні рішення»
newindustrialsolutions.com


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: