Як оптимізувати логістику в жнива

2 Вересня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №70

Статьи Техника Як оптимізувати логістику в жнива
жнива

Переваги використання бункерів-накопичувачів для зерна


Пропонуємо вам технологію подолання такої проблематичної ситуації за допомогою бункерів-перевантажувачів.

Багато українських агровиробників зіштовхуються з труднощами під час жнив, не маючи змоги оперативно вивезти зібраний врожай з поля.

Своєю чергою через це іноді змушені зупиняти свою роботу комбайни, очікуючи на зерновози. Зрештою, це негативно відображається на продуктивності роботи та якості зерна.

  1. Що таке бункер-перевантажувач?

Бункер-перевантажувач, або ж накопичувач, – це металева ємність на колісному шасі, призначена для проміжного зберігання зерна. Такі бункери агрегатуються з тракторами і розташовуються в полі на час жнив. По мірі заповнення бункера комбайна, накопичувач підвозиться до зернозбиральної машини, яка пересипає у нього зібране зерно. При цьому бажано, щоб обсяг накопичувача зерна був кратним до обсягу бункера комбайна. На ринку пропонуються бункери-перевантажувачі, місткістю від 8 до 50 кубометрів, оснащені вивантажувальними шнеками.

  1. У чому полягають переваги використання бункера-перевантажувача?

Останніми роками вітчизняні агровиробники для вивезення зерна з поля використовують великі автомобілі-зерновози. Це важка техніка, якою небажано заїжджати в поле. Найчастіше на край поля до зерновоза змушені під’їжджати самі комбайни, що спричиняє невиправдано великі втрати робочого часу – до 20-25%. Натомість за наявності спеціального бункера на полі, комбайни практично не зупиняють свою роботу.

Окрім цього, далеко не завжди автомобілі-зерновози та трактори з причепами встигають за продуктивністю комбайнів, тому зернозбиральні машини вимушено очікують на них з заповненими бункерами. Натомість цю проблему можна подолати за допомогою накопичувача, котрий перетримає зібране зерно до приїзду автомобіля-зерновоза.

  1. На що потрібно звернути увагу при виборі бункера-перевантажувача?

На ринку України представлено понад десяток виробників цього сегменту техніки, як зарубіжних, так і вітчизняних. Вартість накопичувача в багато разів є нижчою у порівнянні з ціною придбання зернозбирального комбайна. Однак, згідно з об’єктивними підрахунками, наявність на полі одного накопичувача дає змогу в плані продуктивності роботи замінити на один комбайн кожні три-чотири. Тобто, робота зі збирання врожаю практично ніколи не зупиняється. При виборі моделі бункера-накопичувача важливо звернути увагу на міцність самої конструкції та шасі, враховуючи, що у цій місцевості пересуватиметься полем декілька десятків тонн зерна. Також необхідно, щоб вивантажувальний шнек моделі відзначався високою продуктивністю, щоб заощадити робочий час.

  1. Що потрібно врахувати при експлуатації бункерів-накопичувачів?

Перш за все, чітко розрахувати кратність обсягу бункера до бункерів комбайнів та орієнтовний час їх запов­нення. Також необхідно підібрати трактор відповідної потужності для транспортування накопичувача. Часто трапляється, що якщо в полі працює відразу декілька комбайнів, то трактористу з бункером непросто їх знайти та вчасно під’їхати. Тому слід потурбуватися про систему зв’язку поміж усіма учасниками процесу, в крайньому разі використати супутникове позиціонування.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: