Озимий бренд якості й надійності

30 июня 2020 г. опубликовано в газете: Агро1 №54 опубликовано в журнале: AgroONE №56

Статьи Агротехнологии Озимий бренд якості й надійності
Пшениця

Пшениця полтавської селекції: впевнений урожай за будь-яких умов


Кліматичні та регуляторні зміни ставлять агровиробників перед новими викликами. І сорти озимої пшениці полтавської селекції від Селекційно-виробничого центру «Яровіт» – це відповідь на вкрай нестабільні погодні умови та екстремальні стресові чинники. Практика свідчить: в кожному регіоні України полтавські сорти завжди дадуть якісний і стабільний урожай. Чому елітне високоякісне насіння полтавської пшениці є надійним інструментом господарювання за будь-яких погодних умов – розповідає Володимир Тищенко, селекціонер, доктор с.-г. наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України.

Науковий аспект

Полтавський селекційний центр з 1949 року працює над створенням нових сортів сільськогосподарських культур. І нам є що відзначити. Сформована наукова школа дозволила напрацювати унікальний матеріал та розробити методики, які допомагають розкрити розмаїтий генетичний потенціал різних культур. Зокрема, що стосується озимої пшениці, полтавська селекція – це високий рівень зимостійкості, посухостійкості, стійкості до стресових чинників взагалі. Це гарантія отримання урожаю навіть за вкрай несприятливих умов зовнішнього середовища: сильних посух і сильних морозів. І, звичайно, це висока якість зерна.

Вирішені завдання

Якщо дещо деталізувати, то озима пшениця полтавської селекції відзначається низкою цінних особливостей:

  • Чутливістю до фотоперіоду. Створені сорти менше реагують на тепло, а більше на тривалість світлового дня, ріст надземної частини уповільнюється, ріст кореневої системи прискорюється і рослини не переростають, незалежно від строку висіву.
  • Видовженим періодом яровизації. Це дає рослинам при короткому світловому дні взимку стримати реакцію на відлигу та відновлення вегетації, зберегти зимостійкість у випадку повернення морозів.
  • Здатністю до підвищеної кущистості. Низка сортів володіє здатністю підвищеного кущення, як восени так і навесні, що дозволяє компенсувати густоту посівів за несприятливих погодних умов.
  • Адаптивністю або стійкістю до біотичних та абіотичних стресів. Сорти здатні пристосовуватися до сприятливих і несприятливих умов (низькі негативні температури на початку і в кінці зимового періоду, притерта крижана кірка, відлига в зимовий період, повернення холодів, пізнє відновлення весняної вегетації), мають підвищену посухо-, жаро-, морозо-, зимостійкість.
  • Високою стійкістю до хвороб та шкідників. Завдяки тому, що на ранніх етапах селекції робота проводиться на інфекційних фонах, всі рослини, які не володіють специфічною стійкістю, відбраковуються, а загальна стійкість популяції сорту підвищується.
  • Вирівняністю зерен в колосі. За рахунок генетичних особливостей сортів рослини формують вирівняні зерна в колосі, що забезпечує надзвичайно великий вихід виповненого зерна після доробки.
  • Стабільністю по врожайності. Кількість зерен в колоску і колосі генетично закріплена, що забезпечує стабільність по врожайності протягом ряду років з різними погодними умовами.
  • Якісними властивостями зерна. Полтавські сорти віднесені до групи сильних пшениць: вміст клейковини 28,5-34,5%; білка – 13,0-15,5%, що дає змогу формувати щороку зерно першого та другого класів з відмінними хлібопекарськими якостями.

Селекційний охват

Щорічно ми тестуємо близько 25000 селекційних ліній пшениці, 8000 селекційних ліній проса, 6000 селекційних ліній гороху та багато зразків інших культур, аби відібрати саме ті, що якнайкраще віддячать щедрими врожаями.

Найвищий стандарт надійності

У механіці існує поняття надійності, його використовують для оцінки довговічності та працездатності машин і механізмів. Для визначення надійності у машинобудуванні чи будівництві використовують поняття опірності матеріалів до деформацій та руйнувань. Навіть є така наукова дисципліна,

як основи надійності. Так має бути і в насінництві. І полтавська селекція – це теорія та практика надійності найвищого стандарту, які забезпечують продуктивний результат за будь-яких умов середовища. З нашим насінням агровиробник завжди впевнений, що він буде з урожаєм.

З радістю працюємо для Вас!
Господарі-хлібороби! Найвищий стандарт надійності озимих пшениць до Ваших послуг: Диканька, Царичанка, Полтавчанка, Оржиця, Сагайдак, Вільшана, Соната полтавська, Самара 2, Санжара гарантують добрий врожай на Ваших полях за будь-яких погодних умов.


Дізнайтеся більше за телефоном
+38 (067) 539-07-85
та на сайті: www.grain.in.ua