Олійний льон у тренді

29 июня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №56

Статьи Агротехнологии Олійний льон у тренді
льон

Чому ця культура набуває все більшого значення


Іноді важко дати прогноз перспективам обробітку тієї чи іншої культури.

Простіше сказати – чисельність населення росте, значить і виробництво с/г продукції буде зростати. Але на цьому тлі виникають, як кажуть, «нюанси». У зв’язку з цим, значимість деяких культур набуває нового значення – вони стають більш затребувані. До них, поряд з іншими (чіа, кіноа та ін.), відноситься і льон.

За останні роки тренд «здорове харчування» як складова здорового способу життя набирає силу. Це обумовлено декількома причинами. Значно зросла і далі буде зростати значимість розумової праці. Розумова праця, на відміну від фізичної, не має робочого дня «від» і «до».

Процес осмислення поставленого завдання практично не переривається, хіба що сном, – і то іноді на ранок раптом осяває рішення, якого ввечері не було. Прориви в інтелектуальній сфері робляться такими командами, які у постійній творчій формі. Звідси вимога до фізичного тонусу кожного члена команди.

Збалансоване харчування – обов’язкова складова здорового способу життя. Успіхи науки у галузі дієтології та медицини дають чіткі рецепти збалансованого харчування. Крім того, розумова діяльність у меншій мірі, ніж фізична, обмежена віковими змінами.

Рис. 1. Динаміка посівних площ під льоном в Україні (2008-2016 рр.)

Світова динаміка. Сьогодні під льоном у США більше 1,5 млн га, у Канаді, Індії – більш ніж по 1 млн га. Україна тільки-тільки починає розуміти, яке місце вона могла б зайняти на ринку здорових продуктів, маючи такий с/г потенціал і, зокрема, у виробництві льону, тим більше що природно-кліматичні умови дозволяють вирощуванню в Україні льону бути більш екологічним – і мати конкурентні переваги на світовому ринку.

Навіть при відносно малому валовому зборі олійного льону, Україна експортує його в такі країни як Бельгія, Польща, Литва, Німеччина, Італія. В останні роки в Україні помітне зростання посівних площ під льоном (рис. 1). І це не дивно, бо попит на льон пішов на новий виток завдяки науці, що оцінила його значимість для здоров’я людини.

П’ять підвидів льону звичайного. Льон належить до сімейства льонових. Рід складається більш ніж з 200 видів, але обробляється лише льон звичайний. Морфологічно льон звичайний розділяється на п’ять підвидів. Найбільш поширений євразійський підвид. Відомо також чотири різновиди цього підвиду: льон-довгунець, льон-кучерявець, льон-межеумок і льон стланцевий.

Батьківщина цієї рослини – гірські райони Індії, Китаю, Середземномор’я. Сьогодні льон широко обробляється у помірній зоні Європи, Азії та Північної Америки, а також у Північній Африці. На наші землі льон потрапив з Азії. Насіння льону виявлено при розкопках, що відносяться до початку II тисячоліття до н. е. У X-XI століттях у Київській Русі селяни вирощували льон на волокно і на масло, платили ним оброк і податі. Товарне льонарство на Русі виникло у XIII столітті.

Що стосується нашого часу, то у минулі десятиліття в Україні більшість посівів льону відводилося під льон-довгунець, який вирощувався, в першу чергу, для одержання лляного волокна. Але в останні роки перевага віддається масличному льону, з огляду на те, що він досить прибутковий і безвідходний (олійність 45-50%, можлива врожайність 2,0-2,7 т/га) (рис. 2).

Рис. 2. Умови для вирощування льону в Україні краще, ніж в інших країнах. Це підтверджує врожайність

Скарбниця вітаміну F. Насіння льону містить велику кількість вітаміну F – 4,6%. Це антихолестериновий жиророзчинний вітамін, що складається з сукупності декількох ненасичених жирних кислот – омега-3, омега-6 і омега-9. Вітамін F (до речі, дуже умовна назва) виводить низькощільний (поганий) холестерин з судин, зміцнює їх стінки, покращує кровообіг, нормалізує артеріальний тиск і пульс. Тому льон показує свої корисні властивості при атеросклерозі, хворобах серцево-судинної системи, допомагає знизити, нормалізувати вагу і обмін речовин, надзвичайно корисний при гіпертонії, цукровому діабеті, бронхіальній астмі. Льон також сприяє профілактиці імунодефіцитних і онкологічних захворювань. Також, через нормалізацію харчування тканин, він попереджає остеохондроз і ревматоїдні захворювання.

Вітамін F обумовлює застосування насіння льону для лікування шкірних захворювань – екзем, дерматитів, алергії, так як має, у тому числі, протизапальну дію.

Сильний антиоксидант. Антиоксидантна діяльність запобігає багатьом хворобам: серцево-судинним, нейрогенеративним, злоякісним новоутворенням, різним токсикозам, прискоренню старіння всього організму. Насіння льону є багатим джерелом речовин з високими антиоксидантними властивостями. Основними з них є лігнани (рис. 3).

Таким чином, насіння льону є НАЙСИЛЬНІШИМ антиоксидантом. Це дозволяє розглядати його як ефективний спосіб захисту мембран клітин від різних окислювальних процесів і як перспективну сировину для виробництва природних БАД-антиоксидантів для попередження цілого ряду захворювань.

Насіння льону містять вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В9, С, Е, К, РР, холін, мікроелементи калій, кальцій, магній, натрій, залізо, фосфор, марганець, мідь, селен, цинк, а також білки, жири, вуглеводи, харчові волокна, велику кількість слизу, ферменти, глікозид лінамарін.

Користь для здоров’я.
Відзначено наступні корисні властивості насіння льону:

■ бактерицидні, протизапальні, ранозагоювальні, регенеруючі;

■ обволікаючі слизові;

■ очищення судин від холестеринових бляшок;

■ проносні і очищувальні шлунково-кишкового тракту.

Рис. 3. Кількість лігнанів (тис. мкг/100 г) у насінні льону і продуктів на його основі, у порівнянні з іншими харчовими продуктами.

Застосування насіння льону. У медичній практиці і у народній медицині застосовується слиз насіння льону всередину і зовнішньо. У тому і іншому випадку використовується обволікаюча і протизапальна дія: при прийомі всередину слиз обволікає уражену ділянку, знімає роздратування, біль при запальних процесах на слизових шлунково-кишкового тракту при виразці шлунка і 12-палої кишки, коліті і хворобі Крона. Слиз і глікозид лінамарін обумовлюють легку послаблюючу дію насіння льону. Корисні властивості слизу льону використовуються також при отруєннях (особливо дратівливими речовинами), при запаленні нирок і сечового міхура, при жовчнокам’яній хворобі, при сухому кашлі.

Приготувати слиз насіння льону досить просто і швидко: 3 грами насіння льону заливають 1/2 склянки гарячої кип’яченої води і збовтують 15 хвилин, далі проціджують. Отримане приймають по 1 столовій ложці 4 рази на день. Готувати слиз треба щодня, тому що вона швидко псується при зберіганні.

У товченому вигляді насіння льону використовують у вигляді лляної каші як легке проносне, для зниження ваги, очищення кишечника.

У цьому випадку проявляється дія глікозиду лінамаріну, якій володіє регулюючою дією на моторику і секреторну функцію кишечника. Можна приймати як легке проносне саме свіже цільне насіння або пасту з товченого насіння льону.

Розбухаючи у вмісті шлунково-кишкового тракту, насіння механічно дратує рецептори стінок кишечника, посилюючи цим перистальтику, сприяє просуванню калових мас, надаючи також обволікаючу і протизапальну дію. Для цих цілей беруть 3 чайні ложки цілих або потовчених насінин льону на 1 склянку води або молока, настоюють 3 години при частому збовтуванні, а випивають безпосередньо перед сном.

У складі складних зборів насіння льону застосовують при жовчнокам’яній хворобі, сечокам’яній хворобі, панкреатиті, зайвій вазі й ожирінні, при атеросклерозі, ранніх стадіях онкології як антиоксидант, при променевій терапії, при глистових інвазіях.

Рецепт для очищення і зняття запалень кишечника:

2 столових ложки насіння льону помістити у термос і залити 0,5 л окропу, залишити на ніч, процідити і пити по 1/2 склянки перед їдою.

Зовнішньо насіння льону використовують у вигляді компресів при запаленнях на шкірі, фурункулах, опіках. Сухе розігріте насіння у мішечках прикладають для глибокого прогрівання при застуді, радикуліті, міозиті.

Лляна олія. В якості народного засобу широко відомо лляне масло. Воно містить ненасичені жирні кислоти: омега-3 – 60%, омега-6 – 20%, омега-9 – 10%. Причому за вмістом омега-3 і омега-6 поліненасичених жирних кислот лляне масло навіть перевершує риб’ячий жир у два рази! Це дуже важливо, тому що пацієнти з ризиком ускладнень серцево-судинних захворювань шукають засоби профілактики. І лляне масло у цьому сенсі просто унікально.

Немає у нас можливості дотримуватися середземноморської дієти і якісну червону рибку їсти часто, як це роблять довгожителі, наприклад, в Японії, де показник смертності від серцевих нападів і інсультів найнижчий. Та й не треба, у нас же є лляне масло!

Лляна олія лікує і попереджає атеросклероз і хвороби судин, утворення тромбів. Курсове застосування лляної олії сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, гіпертонічних кризів. Щоденне вживання в їжу лляної олії сприяє профілактиці розвитку серцевих нападів, так як зменшується в’язкість крові і рівень холестерину, і навантаження на серце знижується.

При цьому треба пам’ятати, що лляне масло не треба нагрівати при прийомі в їжу. Лляна олія полегшує перебіг клімаксу, покращує стан волосся і шкіри при прийомі всередину, має протизапальну, обволікаючу, сечогінну, проносну дію.

Застосовують всередину вранці перед їжею 1,5 столових ложки курсом від 21 дня до 4 тижнів. Зовнішньо лляне масло застосовують при променевих ураженнях шкіри, опіках, воно сприяє швидкій регенерації тканин. Для лікування опіків накладають лляне масло на уражені місця у вигляді тришарової марлевої пов’язки.

Здоровий фаст-фуд. Сьогодні на основі льону в Україні почали виробляти чіпси. Це абсолютно здоровий продукт, який вийшов на ринок як антипод шкідливих картопляних чіпсів. Сама назва чіпсів «Фьючіпси» (в перекладі з англійської – їжа майбутнього) говорить багато про що.

Інгредієнти виключно на основі рослинних культур, сама технологія виробництва залишає всі поживні речовини у нативному вигляді.

Льон, як основа для продуктів харчування, широко використовується у Канаді, США. В Україні тільки починають розуміти значущість для харчової промисловості таких культур як кіноа, чіа та льон.

Корисний хліб. Шановний читачу, намагаюся зменшити обсяг статті по льону, і не виходить. Уже, здавалося б, все, закінчив, і тут натрапляю на інформацію про застосування лляного борошна (борошна з лляної макухи після віджимання масла) у випічці хліба.

Рис. 4. Фізико-хімічні показники суміші насіння сої та льону у різних піввідношеннях до екструдування.

У хлібі «Корисний» у порівнянні з «Українським новим» при зниженні вмісту засвоюваних вуглеводів значно підвищився вміст: жирів – на 66,7%; білків – на 19,8%; харчових волокон – на 3,5%, вітаміну В1 – на 6,4%; В2 – на 4,2%, мінеральних речовин: Са – на 59%; Mg – на 29,5%; Р – на 34,4%; Fe – на 2,6%; додалися нові вітаміни: В6, Н, Е.

Теоретично і експериментально доведено доцільність використання лляного борошна для підвищення харчової цінності хліба із суміші пшеничного і житнього борошна. Рекомендується використовувати новий сорт хліба людям, які прагнуть вести здоровий спосіб життя. А я, після того, як оцінив важливість насіння льону для здоров’я людини, поставив на столі чашку з насінням льону і натщесерце два рази на день по повній чайній ложці його з’їдаю.

Кращий комбікорм. Дослідження показали, що включення насіння льону в рецепти комбікормів дозволяють підвищити рівень сирого протеїну і ПНЖК, підвищити біологічну цінність кінцевого продукту.

Насіння льону і продукти його переробки можуть займати помітне місце при виробництві комбікормів як джерело білків, жиру, полінасичених жирних кислот, незамінних амінокислот, а також вітамінів і мінеральних речовин. Як приклад можуть служити результати дослідження, проведені у Національному університеті харчових технологій за оцінкою сумішей сої з насінням льону у різних співвідношеннях (90% сої + 10% льону і 80% сої + 20% льону, рис. 4).

ФАДЄЄВ Л. В.,
кандидат технічних наук, директор ТОВ «Завод «Фадєєв Агро»