Про фунгіцидну обробку соняшнику, висів проса по задискованих полях та органічне господарство

29 Червня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №56

Статьи Вопрос-ответ Про фунгіцидну обробку соняшнику, висів проса по задискованих полях та органічне господарство
соняшник

Питання. Посіяли соняшник, зараз, у червні, йдуть дощі, але чекаємо на посуху. Яка доцільність застосовувати фунгіциди та у який термін під час посухи, аби не втратити врожай (агроном, Миколаївська обл.).

Відповідь.  Наразі рослини соняшнику мають від 4-6 до 8 справжніх листочків (ВВСН 14-18). Можливі захворювання у цей час – фомоз, септоріоз, іржа, склеротиніоз, несправжня борошниста роса. Якщо розвиток хвороб є досить інтенсивним, обов’язково скористайтеся часом проведення першої фунгіцидної обробки. Вона буде ефективною за умов від слабкого до нормального зволоження ґрунту. Другу фунгіцидну обробку за умов нормального зволоження робити по зірочці (ВВСН 51 -59). Якщо установиться жорстка посуха, фунгіциди потрібно використовувати дуже обережно, якщо обробляти, то води повинно бути не менш за 300 л/га, бажано навіть більше. Рекомендую також застосувати рострегулятори, а саме – Атонік Плюс (н.в. 0.2 л/га), Хелафіт комбі (н.в. 1.0 л/га), Кроп макс (0.5 л/га), інші. Регулятори росту нададуть можливості хорошого фізіологічного стану рослин. Також спостерігайте за шкідниками. Цього року їх буде чимала кількість. Будьте уважні до появи совки, попелиці, лугового метелика. Є два варіанти – застосування інсектицидів або більш безпечний та більш екологічний – використання трихограми. За посушливих умов шкідники матимуть високу агресивність, тому не виключаємо повторних інсектицидних обробок або друге застосування трихограми.


Питання. Багато хто або сіяв просо, або ж ним пересівав поля пшениці і ячменю після вимушеного дискування. Чи зможемо отримати урожай проса? (фермер, Одеська обл., смт Любашівка).

Відповідь.  Просо висівали дійсно по задискованих полях. Червень подарував опади, за яких просо обов’язково дасть хороший врожай. Важливим для врожаю є протруєння насіння перед посівом, аби нівелювати розвиток сажки. Якщо все було проведене вірно, будете з врожаєм. Наступне – боротьба з бур’янами. На перших етапах розвитку просо дещо відстає від розвитку бур’янів, тому за високого засмічення посівів проса (від 50-70 шт. бур’яну на м2) обов’язково проводити захист або агротехнікою, або ж використанням гербіцидів. Ще фактор, про який треба пам’ятати  – шкідники. Найбільш проблемні – просяний комарик і кукурудзяний (стебловий) метелик. На жаль, без втручання інсектицидів не обійтися. У №4 за 2020 р. журнала «AgroOne» передивіться мою статтю про просо. Бажаю високого та якісного врожаю.


Питання. Ми в сільському господарстві лише другий рік. Вибрали напрям «Органік». Але дуже важко створювати виробництво. Можете дати пораду, які сівозміни повинні бути, щоб відповідали рівню органічного господарства, яке орієнтовано на вирощування гороху, сої та інших бобових культур (органічне господарство, Херсонська обл.).

Відповідь.   Взагалі-то органічні господарства – це питання нинішнього часу. Якщо Ви почали працювати, то Вам необхідно, по-перше, багато чого навчитися. А поки що зупинюсь на конкретних питаннях. Для бобових культур найкращими попередниками є озимі і ярі зернові, кукурудза, особливо на зелений корм і силос. Цілком пристойні попередники – картопля, цукрові буряки, багаторічні злакові трави. Сою сіяти можна на тому ж полі протягом 2-3 років. Якщо сою висівали 2 роки поспіль, дуже добре наступною розміщувати кукурудзу на зерно. Взагалі-то бобові залишають після себе 70-100 кг/га доступного нітрогену, тому вони є найціннішими попередниками. А ось до небажаних попередників відносимо багаторічні бобові трави, інші бобові культури. Соняшник, ріпак не є добрими попередниками для бобових, тому що накопичують різні інфекційні хвороби, від яких буде страждати культура.

Відповіді від Бабаянц Ольги, докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології
Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення,
міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.