Не всяка роса – запорука високого урожаю

11 марта 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №38

Статьи Агротехнологии Не всяка роса – запорука високого урожаю
урожаю

Якість олії в харчуванні людини – надзвичайно актуальна проблема на даний час. Традиційною сировиною для виробництва олії в Україні є зерно соняшнику. Цінність соняшникової олії в тому, що вона легко засвоюється організмом і є джерелом багатьох корисних елементів та енергії для людини. Олію та ядра зерен використовують в їжу, у випіканні хлібо-булочних виробів, у виробництві солодощів, у кормовиробництві та для застосування в промисловості.


Сировину високої якості можливо отримати із здорового зерна, тобто важливим питанням в технології вирощування соняшнику залишається захист рослин протягом вегетації від шкідливої дії факторів, що впливають на кількість та якість олії в зерні. Головною причиною зниження цих показників залишаються грибкові хвороби, які істотно впливають на розподіл поживних речовин в рослині.

Деякі хвороби істотно шкодять посівам соняшнику в усіх регіонах світу. В цілому нараховується понад 30 патогенних мікроорганізмів, які пошкоджують соняшник і призводять до значних економічних збитків при вирощуванні культури. Шкодочинність різних грибкових хвороб при сприятливих умовах вирощування та при розвитку епіфітотій може досягати повної загибелі посівів.

Дуже агресивними і шкодочинними на соняшнику є вищі гриби класу аскоміцетів (Erysiphe cichoracearum f. helianthi Jacz. і Leveillula compositarum f. helianthi Golovin.). Вони викликають захворювання борошнистою росою, що проявляється переважно на верхній частині листа як білий повстяний покрив зі спороносною грибницею. Утворюються жовті, неправильної форми, з бурими краями плями. Протягом вегетації на хворій рослині проходить кілька генерацій гриба безстатевими спорами, які утворюють конідії і перезаражають інші рослини. Інтенсивність збільшується при сухій жаркій погоді. В кінці вегетації з’являється статева (сумчаста) стадія у вигляді замкнутих плодових тіл клейстоціїв. Сприятливими умовами розвитку є наявність мінімальної кількості вологи та температура 12-17°С.

Шкідливість хвороби проявляється в період цвітіння. Вражені грибом частини рослини різко зменшують асиміляційну здатність і, при сильному ураженні листя, виникає передчасне усихання рослин, що призводить до зниження олійності зерна та втрати урожаю в цілому. Хвороба зустрічається в усіх регіонах вирощування соняшнику, але найбільшу шкоду завдає в сухих степових районах. Втрати урожаю внаслідок негативної дії збудника хвороби можуть досягати 25-30%.

Джерелом первинної інфекції є перитеції та міцелій, що перезимував в заражених листках та стеблах соняшнику.

Недосконалий гриб Plasmopara halstedii (Farl.) є збудником поширеної хвороби соняшнику — несправжньої борошнистої роси (пероноспороз).

Пероноспороз проявляється у вигляді білого нальоту на вегетативних органах рослини в різні фази розвитку:

— У фазі сім’ядолей – на верхній та нижній частині сім’ядольних листків — рослини гинуть.

— У фазі 3-6 пар – дуже тонке стебло і дрібні листки, стебло з хлоротичними плямами уздовж середньої жилки — рослини відстають у розвитку, як правило гинуть.

— У фазі 6-10 пар – карликовість, укорочені міжвузля, стебло вкорочене і потовщене, дуже ламке — більшість рослин гине, частина рослин цвіте, але утворює недорозвинені насінини, які не мають господарської цінності і є джерелом інфекції для наступних поколінь.

Втрати врожаю зерна соняшнику при масовому розповсюдженні хвороби можуть сягати понад 50%.

Інтенсивності прояву хвороби сприяють висока вологість і низька температура. Проростання ооспор відбувається при 12-14°С, а вихід зооспор – при 15-18°С та високій вологості. Хворі рослини різко відстають в рості (15-30 см), мають слабку кореневу систему і тонке крихке стебло, листки дрібні і гофровані, міжвузля дуже вкорочені. Зустрічається в усіх регіонах вирощування соняшнику, але найвищу шкодочинність має в Лісостепу та північному Степу України. Розвиток хвороби посилюється за прохолодної дощової погоди після сівби.

Зберігається збудник несправжньої борошнистої роси міцелієм та ооспорами в насінні соняшнику, ґрунті та в рослинних рештках. Збудник хвороби вражає тільки вегетуючу рослину.

Ефективними, недорогими і дієвими агротехнічними заходами боротьби із збудниками більшості грибкових хвороб, які розповсюджуються через насіння, ґрунт та зимують на рослинних рештках, є дотримання сівозміни та застосування деструкторів стерні у поєднанні з класичним чи мінімальним обробітком ґрунту.

Надзвичайно велику увагу селекціонери приділяють створенню генетично стійких ліній та гібридів соняшнику до борошнисто-росяних грибів. На сьогодні расовий склад збудника переноспорозу налічує більше 13 рас та постійно змінюється, тому досягти повної генетичної стійкості досить важко.

Високу генетичну стійкість до борошнистої роси та переноспорозу мають гібриди соняшнику Всеукраїнського наукового інституту селекції.

Селекція стійких гібридів, які надійно захищені і від первинного, і від вторинного зараження несправжньою борошнистою росою, досягається завдяки лініям, які виявлено на інфекційних фонах.

Новий скоростиглий (до 100 днів) гібрид Атілла традиційної технології вирощування має високу стійкість до переноспорозу (10 балів з 10), придатний для вирощування в усіх зонах, має високу натуру зерна та олійність, стійкий до 6 рас вовчка, фактична урожайність — 4,0 т/га.

Сучасні високоолійні гібриди нового покоління Шенон, Фолк і Амато (вегетація до 110 днів) поєднують в собі генетичну стійкість до борошнистої роси (9 балів) та високу урожайність – понад 4,0 т/га. Придатні для вирощування за класичною та енергозберігаючими технологіями, можливе використання гербіцидної системи захисту від бур’янів – толерантні до трибенурон-метилу в дозі 50 г/га одноразово. Гібрид Шенон стійкий до 7 рас вовчка, а Фолк і Амато – до 6-ти рас.

Високотехнологічні гібриди соняшнику Армагедон та Карлос 115 генетично стійкі до борошнистої роси (9 балів), мають стійкість до 6 рас вовчка і фактичну урожайність – до 3,8-4,0 т/га. Новий гібрид Євро стійкий до 6 рас вовчка і борошнистої роси на 8 балів, має високий потенціал урожайності – до 5,6 т/га, період вегетації – до 100 днів.

Гібриди Євро, Армагедон, Карлос 105 і Карлос 115 придатні для системи захисту гербіцидами групи імідазолінонів (Євро-Лайтнінг).

Зверніть увагу! Все насіння гібридів соняшнику селекції компанії ВНІС фасується у фірмові мішки, виготовлені з унікального крафт-паперу, особливістю якого є вертикальні рельєфні смуги по всій довжині мішка. До кожного мішка кріпиться номерна етикетка державного зразка, яка об’єднана з інформаційною етикеткою та забезпечена додатковою системою захисту – голограмою з логотипом компанії ВНІС. Будь-яке інше фасування свідчить про фальсифікацію насіння. Замовляйте насіння виробництва Всеукраїнського наукового інституту селекції у наших офіційних представництвах та у офіційних дистриб’юторів. Інформацію можна отримати на офіційному сайті компанії www.vnis.ua в розділі контакти або за телефоном 0 800 302 032.


ТОВ «АПК ВНІС»
• 0 (800) 302-032 (дзвінки в межах України безкоштовні)
• www.vnis.ua