Захист від шкідливої комахи цикадки

3 Листопада 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №60

Статьи Вопрос-ответ Захист від шкідливої комахи цикадки
Питання

Питання. На полі ячменю (п’ять листочків) побачили велику кількість комах, а на листі – білі крапки. Що це є?
(агроном, фермерське господарство, Миколаївська обл., м. Баштанка).

Відповідь.  Вочевидь це був літ шкідливої комахи цикадки. За умов посухи за осінню вегетацію може бути декілька поспіль льотів цієї комахи. Цикадка пошкоджує листову поверхню рослини, роблячи проколи та випускаючи свій секрет. Якщо виявили, що цикадок 10-15 на 10 кв.м, треба терміново проводити інсектицидну обробку. Бажано, аби у препараті були одна-дві активні діючі речовини. На ринку інсектицидів найбільш прийнятні діючі речовини піретроїдного типу останніх поколінь – гамма-цигалотрин, лямбда-цигалотрин, циперметрин, зета-циперметрин. Щодо цикадок (рівнокрилі – Ноmoptera), найбільш стабільний і пролонгований ефекти виявляє гамма-цигалотрин. Достатньо однієї обробки за осінню вегетацію.

Цикадки є переносниками вірусу штрихуватої мозаїки ячменю, тому бажано встигнути обробити інсектицидом до початку масового льоту. Також можливим буде літ шведської мухи, яка на півдні України вже знищила від 15 до 25% посівів. Будьте уважні та тримайте неподалік інсектицид.


Питання. Посіяли озиму пшеницю 15 вересня, рвані сходи отримали наприкінці другого тижня жовтня. Опадів майже не було, рослини у стресі, первинна коренева система слабка. Наразі частково відбивається вторинна коренева. Які кроки треба зробити, аби не втратити посіви?
(агороном, сільське фермерське господарство, Окнянський р-н, Одеська обл.).

Відповідь.  По-перше, за критичних умов 2020 року сівба озимої пшениці у вересні – то є великою помилкою. Цілком ймовірно, що за спекотної погоди насіння не проростало, але на другому-третьому тижні почало випрівати, так як незначна провокаційна волога на полях була, тому й сходи здебільшого є рваними. Наразі необхідно провести викопки рослин з поля та подивитися, як на даний час виглядає коренева система, чи спостерігається ріст вторинної. Якщо фаза розвитку рослин пшениці лише 1-2 листочки, єдиним залишається очікування дощу.

Якщо вже є всихання прикореневої частини рослин, треба приймати рішення: залишати поле для подальшого розвитку чи ні. За прогнозами на кінець жовтня – початок листопада мають бути дощі, що повинно виправити ситуацію. На майбутнє треба шукати посухостійкі сорти озимої пшениці, які долають посуху завдяки хорошій генетиці.


Питання. Хочу запитати. Підзимній горох та озимий льон можуть слугувати попередниками для озимих пшениці та ячменю?
(фермер, Захарівський район, Одеська обл.).

Відповідь.  Так, саме ці культури можуть стати добрими попередниками для озимих колосових та дещо виправити технології для підвищення врожаю. Посіяти горох можливо наприкінці жовтня і аж до третьої декади листопада. Однак треба пам’ятати, що для гороху необхідно якісно провести основний та передпосівний обробіток ґрунту. Також важливо, аби поле, відведене під горох, було вирівняним та без бугрів. Найкраща підготовка ґрунту – дворазове дискування, на глибину 22 см перше та на 12 см – друге. Щодо добрив, то під основну обробку ґрунту вносять NPK16:16:16 у нормі до 200 кг/га. Обов’язковим є застосування КАС. Норма висіву складає 0.9-1.0 млн схожих насінин на гектар, з міжряддями 12-15 см.

Протруєння насіння гороху не є суто обов’язковим, однак якщо насіння високої якості, можливо обійтися без фунгіцидного протруйника, а інсектицид повинен бути без заперечення. Якщо будуть бур’яни, використовують Пульсар у нормі 1.0 л/га, якщо будуть злакові бур’яни, застосовують Фюзілад Форте, 1.0 л/га. Навесні буде необхідність обробити інсектицидом для знищення шкідливих комах, особливо брухуса. Пропоную заготовити Коннект, 0.5 л/га, а також Фастак, 0,15 л/га. Інтервал між застосуванням – 10 діб. Підзимній горох дуже добре вписується у схеми вирощування та слугуватиме добрим попередником для посіву озимої пшениці.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: