Очищення озимої пшениці від егілопса циліндричного

3 Листопада 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №60

Статьи Агротехнологии Очищення озимої пшениці від егілопса циліндричного
пшениці

Не будучи агрономом, мені радісно, коли доля долучає мене до проблем агробізнесу. Саме так сталося, коли ТОВ «Світанок старі маяки» звернулося до нас з проханням відібрати з насіння пшениці насіння такого бур’яну як егілопс циліндричний.

Зізнаюся у невігластві – вимовив назву не з першого разу. Справа в тому, що ТОВ «Світанок старі маяки» насінницьке господарство і через цей важковідокремлюваний бур’ян воно змушене було відмовитися від насінництва і продавати насіннєвий матеріал як товарне зерно.

Довелося ознайомитися з проблемою. Егілопс циліндричний широко поширений бур’ян і створює проблеми у вирощуванні зернових колосових культур в Східній Європі, на Кавказі, на Сході Середземномор’я, в Малій Азії, Ірані, Північній Америці та інших країнах.

пшениці
Рис. 1. Візуальна відмінність егілопса циліндричного від озимої пшениці – волоски по краю листової пластини

Таке широке поширення його пов’язано з наступним:

  1. Розмножується насінням, але насіння за формою і розміром мало відрізняється від насіння злакових колосових культур, що створює труднощі при очищенні насіння культурних рослин.
  2. Одна рослина егілопса циліндричного може давати до 3000 насінин.
  3. Життєздатність насіння при знаходженні його у ґрунті не менше чотирьох років.
  4. Егілопс циліндричний і озима пшениця мають однакові життєві цикли.
  5. Бур’ян зимостійкий, посухостійкий. Засоленість ґрунту не впливає на його розвиток. Абсолютно невибагливий до складу ґрунту – зростає на бідних і піщаних ґрунтах і кам’янистих скелях, на узбіччях доріг і височинах до 2000 м над рівнем моря.
  6. Егілопс циліндричний активно зростає в посушливих зонах.
  7. Його особливість в тому, що цей бур’ян, як рослина, практично не відрізняється від рослини озимої пшениці.

Візуальна відмінність – тільки наявність волосків на краю листової пластини (рис. 1).

Про стійкість цього бур’яну говорить той факт, що в США він був завезений в 1800 році і до цих пір «кошмарить» фермерів. Егілопс циліндричний призводить до зниження врожайності озимої пшениці до 30% і вище (штати Айдахо, Невада), крім того, при збиранні пшениці колючі колоски бур’яну забивають робочі органи комбайна.

Недоочищення зерна від цього бур’яну знижує ціну на пшеницю.Все це підтверджує значущість очищення зерна від егілопса циліндричного і, тим більше, значимість очищення насіння.

Мене, як ярого прихильника необхідності відновлення природної родючості ґрунту, особливо засмучує те, що в якості боротьби з цим бур’яном пропонується глибока оранка, оскільки насіння егілопса циліндричного не проростає з глибини більше 10-12 см.

Наступним неприємним моментом є те, що в рекомендаціях боротьби з егілопсом продовжують застосовувати гліфосат, який сьогодні заборонений до використання вже у багатьох країнах.

При надходженні до нас вихідного матеріалу для очищення, перше, що ми робимо – це визначаємо відмітні ознаки засмічених частинок від не травмованого здорового зерна. У випадку з егілопсом циліндричним виявилося, що насіння цього бур’яну трохи легше насіння пшениці того ж розміру.

Це зумовило технологію видалення насіння егілопса циліндричного – суворе калібрування насіння по товщині на решетах Фадєєва і подальша пофракційна сепарація по щільності на пневмовібростолі, далі ПВС.

Рис. 1. Візуальна відмінність егілопса циліндричного від озимої пшениці – волоски по краю листової пластини

Доцільно для підбору розміру з метою видалення егілопса зі складу озимої пшениці використовувати малогабаритну очисно-калібрувальну машину типу «Компакт».

Саме так і було зроблено (рис.2).

Велике рослинне сміття зійшло з решета 3,5 мм, а суміш зерна пшениці і егілопса розділилася на три фракції:

■ прохід через решето 2,7 мм;

■ прохід через решето 2,9 мм;

■ схід з решета 2,9 мм.

Наша конкурентна перевага в тому, що ми можемо виготовляти решета будь-якого розміру з кроком 0.1 мм. Після калібрування за розмірами, кожна фракція окремо піддається сепарації за щільністю на ПВС для видалення більш легкого, але однакового за розміром з зерном пшениці, насіння егілопса (рис 3).

Рис. 4. Комплекс для очищення злакових колосових культур від егілопса

В результаті такого поділу з деки пневмовібростола сходять три фракції:

■ чиста пшениця

(≈85% від вихідного матеріалу);

■ насіння егілопса (≈5%);

■ невелика кількість не розділеної суміші зерна та егілопса (≈10%) (рис. 3).

Після накопичення ця суміш повторно направляється на ПВС для видалення з неї насіння егілопса.

Повнорозмірна лінія для такого очищення наводиться на рис. 4.

Таким чином, пропонована технологія очищення товарної пшениці (і тим більше насіння) від егілопса дозволяє вирішити проблему і вивести цей бур’ян з полів України.

ФАДЄЄВ Л. В.,
кандидат технічних наук, доцент,
директор «Завода «ФадєєвАгро»


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: