Пивоварний ячмінь на практиці

3 Листопада 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №60

Статьи Агротехнологии Пивоварний ячмінь на практиці
ячмінь

Тонкощі технології та важливі поради при вирощуванні культури


За досвідом вирощування пивоварного ячменю ми звернулися у ТОВ «СП «Агродім», яке розпочало своє функціонування з 2008 року. Наразі в обробітку групи компаній перебуває близько 24 тис. га землі. Тенденція останніх років у господарстві показує збереження посівних площ під ярим ячменем на рівні 1000 гектарів. Ця культура цікава з технологічної точки зору, вона достатньо прибуткова – головне, правильно до неї підійти.

к розповідає агроном господарства Олексій Деркач, ячмінь цікавий тим, що він певною мірою урізноманітнює сівозміну. До того ж його урожайність у господарстві перебуває на рівні озимої пшениці, а от закупівельна ціна – краща.

Компанія ТОВ «СП «Агродім» експортує вирощену продукцію, й ячмінь зокрема, тож і рентабельність його суттєво вища порівняно до пшениці. Ще однією перевагою культури є короткий цикл вирощування, фактично за чотири місяці відбувається повернення витрат. Тоді як у озимої пшениці цикл вирощування значно довший і, відповідно, врожай реалізовують наступного року.

Як розповів Олексій Деркач, у господарстві відпрацювали дві системи захисту ярого ячменю. Одна з них «китайська», в її складі генеричні продукти для здешевлення вирощування. Також у цій схемі частково застосовували вітчизняні препарати. Друга передбачала використання лише оригінальних продуктів.

ячмінь

Кращий попередник та ґрунтообробіток

Попередником цього року для ячменю була здебільшого озима пшениця. Також, залежно від року, це можуть бути і кукурудза, і соя, і соняшник. Взагалі, за словами агронома, найкращим попередником для цієї культури є бобові. Соняшник та кукурудза є дещо гіршими. Також непоганим попередником є озима пшениця, оскільки після її збирання у господарстві проводять зяблевий ґрунтообробіток, після якого у зимовий період відбувається накопичення вологи та залишається вдосталь часу для мінералізації рослинних решток.

Якщо ж попередником під ячмінь є культура, яка залишає після себе велику кількість вегетативної маси (кукурудза та зернові колосові), то перед основним обробітком ґрунту вносять біодеструктор стерні Екостерн з додаванням КАС-32 у нормі 10 кг/га. Відразу за цією операцією проводять лущення стерні, а через два тижні – основний обробіток. Залежно від ґрунтових умов це може бути глибоке дискування на 20–25 см або, за наявності плужної підошви, глибокий плоскорізний обробіток.

В основне удобрення вносять добриво Уніфоска (150 кг/га), навесні під передпосівну культивацію – КАС 32 (230 кг/га). Така кількість добрив розрахована на запланований урожай 6 т/га.

Цього року строки висівання ярого ячменю припали на 23–25 березня. Як зазначає практик, вологи у ґрунті вкрай мало – в межах 60–80 мм у метровому шарі. До того ж більша її кількість перебуває у 30-сантиметровому шарі, а глибше – обмаль. Причиною цього, звісно, стала безсніжна та тепла зима й минулорічна осіння посуха.

Строки висівання цьогоріч обрали відповідно до погодно-кліматичних умов. Адже з 3 квітня прогнозували поступове наростання температурного режиму. Утім, якщо сходи і потраплять під короткострокові знижені температури, це не буде критичним для рослин. Будь-яка яра культура, а тим паче з ранньої групи, витримує короткочасні морози, дія яких проявляється на рослинах у вигляді некрозів. Проте за позитивних температур у рослини стабілізуються фізіологічні процеси.

Формула глибини висівання

У господарстві висівали сорт Себастьян у кількості 4,5 млн/га щоб, таким чином, отримати 4 млн схожих насінин. Як запевняє агроном, така норма є оптимальною, адже залежно від того, яка кількість опадів випаде у майбутньому, рослини ячменю все ж сформують 600–700 продуктивних стебел на 1 м2. Станом на 1 квітня сходів на полях ще не було, оскільки висівання проводили за знижених плюсових температур, а вночі наступні кілька днів було зниження до -5°С.

Глибина загортання насіння – 2,5-3 см. Усе ж бажано висівати ячмінь на глибину 2 см, – розповідає Олексій Деркач. – Але через те, що у господарстві для сівби використовують широкозахватну техніку (9-метрові сівалки Great Plains та Horsch Pronto), а рельєф поля не ідеально рівний, глибину доводиться дещо збільшувати.

Французькі агровиробники ще за радянських часів висівали ячмінь на 2 см. За проростання з такої глибини проросток менше витрачає енергії та виходить на поверхню ґрунту більш здоровим, порівняно з тим, який проростає з глибини 4 см. На таку саму глибину варто висівати озиму пшеницю й жито.

Пан Олексій запевняє, що глибина загортання насіння не впливає на місце розташування вузла кущення, оскільки він усе одно перебуватиме на глибині 3–3,5 см. Проте, що раніше з’являться сходи, то скоріше утворяться бокові пагони. Тобто продуктивність рослини на перших етапах росту залежить від глибини загортання насіння. Тож для того, аби впевнитися, що висіваєте на правильну глибину, слід визначити висоту насінини та помножити її на п’ять – це і буде оптимальна глибина загортання.

Від комплексу захворювань, що проявляються на перших етапах росту й розвитку культури, у господарстві насіння перед сівбою протруюють препаратами Іншур Перформ (0,5 л/т) та Систіва (750 г/т) з обов’язковим додаванням прилипача. Найпоширенішою хворобою за останні роки, яка уражує посіви ячменю, є різновиди іржі.

ячміньСистема захисту: китайська та оригінальна

З хвороб, які з’являються протягом вегетації ячменю, це іржа різних видів, септоріоз, борошниста роса, сажкові хвороби, шкодочинність яких вкрай велика. Тому насамперед культурі потрібно забезпечити якісний фунгіцидний захист. З шкідників, які найчастіше з’являються у період вегетації культури, проблеми можуть становити гессенська, шведська мухи, смугаста блоха, злакові попелиці, які можуть викликати жовту карликовість ячменю, хлібні п’явиці, цикадки, клоп шкідлива черепашка та трипси. Починаючи від фази сходів і до повної стиглості дані шкідники можуть суттєво вплинути на втрати урожаю та якість зерна.

Як розповів Олексій Деркач, у господарстві відпрацювали дві системи захисту ярого ячменю. Одна з них «китайська», в її складі генеричні продукти для здешевлення вирощування. Також у цій схемі частково застосовували вітчизняні препарати. Друга передбачала використання лише оригінальних продуктів.

Для боротьби з бур’янами застосовували гербіцид – аналог Гранстару – та дешеві китайські фунгіциди з азолової групи.

Утім, ця схема захисту не досить ефективно працює на ячмені. Фунгіциди повністю не вирішують проблему. Тож рослина нібито вегетує, але хвороби все одно роблять свою справу та не дають можливості культурі максимально реалізувати свій потенціал. Тож чи є сенс їх застосовувати, чи немає, кожен спеціаліст має свою об’єктивну думку. Особисто ми не вбачаємо у таких продуктах перспективи, – ділиться роздумами агроном.

Оригінальна схема передбачає внесення гербіциду Гроділ Максі, проте все залежить від ситуації з забур’яненістю на полі. Гербіцид, як правило, вносять від фази 3-го листка у культури до фази кущення включно. За словами практика, цей препарат частково проявляє і ґрунтову дію.

ячміньНавіть якщо його внесли раніше, до появи переважної кількості однорічних дводольних бур’янів, він все одно покаже високу ефективність, оскільки стримуватиме проростання конкурентних рослин. Утім, слід брати до уваги, що Гроділ Максі не контролює однорічні та багаторічні злакові бур’яни, проте у кваліфікованих агрономів такий бур’ян, як пирій має бути знищений Раундап. А однорічні злакові, такі як мишій і плоскуха, зазвичай з’являються у посівах культури на пізніх етапах росту, до того ж у незначній кількості, що в цілому не впливає на формування врожаю.

Далі у фазі кущення вносять бакову суміш, яка містить регулятор росту Церон, фунгіцид Авіатор Хpro та інсектицид Нокаут Екстра. Також у цю бакову суміш додають мікроелементи Реаком-СР-Зерно.

Увагу підпрапорцевому листку

За словами практика, у пшениці у формуванні врожаю важливу роль відіграє прапорцевий листок, у ячменя, навпаки, підпрапорцевий. Тому у фазі виходу прапорцевого листка на 50% проводять друге обприскування – фунгіцид Авіатор Хpro з додаванням інсектициду та добрива Реаком-Плюс-Сірка. Цей елемент вносять для кращого засвоєння кореневою системою рослини азоту. В основне удобрення варто вносити сірковмісні добрива, такі як сульфат амонію. Щодо фунгіциду Авіатор Хpro, в умовах господарства, за рекомендацією спеціалістів «Байєр», норму 0,8 л/га можна розділили на два внесення. Перше – у фазі кущення, друге – у стадії виходу прапорцевого листка (по 0,4 л/га). Проте в господарстві у друге внесення для впевненості контролю збільшують норму до 0,5 л/га. Така схема фунгіцидного захисту показала високу ефективність на ячмені. Навіть ті хвороби, які проявилися від початку сходів до фази кущення, фунгіцид чудово проконтролював і зупинив їхній розвиток.

Третя обробка – фунгіцид Солігор + інсектицид Альфазол, або можна вносити будь-який продукт з імідаклопридної групи. Адже, як говорить агроном, саме ця група має подовжений захисний ефект порівняно з піретроїдами, а за ефективністю не поступається хлорпірифосній групі препаратів. Проте продукти з останньої групи у господарстві не використовують, оскільки вони заборонені в Європі. І, відповідно, якщо під час вирощування культури ви застосували такі речовини, то продукція не придатна для реалізації на експорт. Також щоразу в бакову суміш додають 5-6 кг/га добрива КАС-32. За останньої схеми захисту азотне добриво не додають, оскільки азот може спричинити підвищення вмісту білка у зерні. За такої схеми мінерального живлення кількість білка у зерні перебуває на рівні 10%.

ячмінь

Вибір десиканту

Десикація посівів є обов’язковим елементом технології вирощування. Раніше на посівах ячменю використовували диквати китайського походження, проте вони не такі ефективні, як ті, що виробляють фірми-оригінатори. За словами агронома, дія китайських дикватів є гіршою, зокрема, довший період висушування рослин – до 10 днів (оригінальні продукти – 5-6 днів). Така суттєва різниця для господарства є досить важливою, оскільки ячмінь йде як попередник для озимого ріпаку, строки висівання якого у господарстві ультраранні – І декада серпня.

Загалом, за останні три роки урожайність ячменю перебувала в межах 5–7 т/га, маса 1000 зерен – 32-50 г. Остаточно на врожайність впливає кількість вологи в період наливання. А щодо китайської та оригінальної систем захисту, то різниця в урожайності у виробничих умовах становила 1,1 т/га на користь оригінальних продуктів.

Сергій Іваненко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: