Велика різниця

29 августа 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №58

СтатьиТехникаВелика різниця
борона

Як правильно вибрати дискову борону в залежності від польових операцій, які планується здійснювати з її допомогою


Дискова борона – агрегат на перший погляд простий. Потужна рама, стійки – і на них залізні обертові диски, які в залежності від моделі відрізняються формою і діаметром. Тому взагалі люди при покупці звертають увагу в першу чергу саме на останнє, обов’язково переконавшись на власні очі, як борона «робить» у польових умовах.

Трапляються, правда, і неприємні казуси – в тих випадках, коли виконавши на «відмінно», скажімо, лущення стерні пшениці, нова дискова борона нічого не може вдіяти ні на передпосівній підготовці, ні на виконанні інших завдань. Тому потрібно розуміти дві головні речі в цьому питанні: однією дисковою бороною на всі випадки життя не обійтися, і потрібно не менше двох різних агрегатів, відповідно, слід правильно їх вибрати.

Традиційно, якщо не враховувати комбінованих і специфічних конструкцій, дискові борони поділяються на кілька, в залежності від завдань. Це лущильники, які доцільніше застосовувати на глибині плюс-мінус 5 см; це класичні короткі дискові борони, які працюють на глибині до 14-16 см, і займаються подрібненням пожнивних залишків, їх перемішуванням з ґрунтом, і підрізанням бур’янів; і, нарешті, свого роду дискові плуги, здатні перевернути все поле догори дном в разі потреби.

борона

Заради економії фермери роблять поширену помилку, купуючи потужний важкий дисковий агрегат для виконання всіх необхідних операцій. Логіка тут зрозуміла: легка борона з глибокою дисковкою не впорається, а потужний агрегат у будь-якому випадку не повинен підвести. Це призводить до непотрібної витрати палива, а головне – зовсім не гарантує якості виконання робіт. Важка дискова борона відмінно себе покаже на пожнивних залишках кукурудзи і соняшнику, але може виявитися не зовсім до речі на лущенні стерні. Більш того, запустивши на в’язкий ґрунт важку дискову борону ми, швидше за все, будемо змушені шукати або легкий агрегат, або більш потужний трактор.

Якщо говорити про обробку ґрунту після збирання врожаю і безпосередньо підготовку поля до посіву, слід враховувати такі моменти.

Бажано, звичайно, мати два, три, а то й чотири різних агрегати, підбираючи їх під кожен конкретний випадок. Але навряд чи це реально для більшості фермерів, тому найбільш універсальною бачиться коротка дворядна дискова борона – справжня класика жанру. Обмовимося, що ми не говоримо про весняну передпосівну підготовку ґрунту – тут краще дискову борону не використовувати, а от для осені коротка «дворядка» – саме те.

Основне завдання нашого агрегату в цьому випадку – перетворити пожнивні залишки після збирання комбайном на органічне добриво: подрібнити їх, перемішати у верхньому шарі ґрунту і запустити процес мінералізації рослинних залишків. Як варіант – спровокувати сходи падалиці та бур’янів, для того щоб знищити в подальшому.

На відміну від цього передпосівна підготовка за допомогою дискової борони хоча і можлива, але вкрай небажана. Справа в тому, що розгойдування дисків під час руху трактора по полю формує нерівне посівне ложе. Це означає надалі появу недружних сходів і в загальному обіцяє досить проблемний догляд за посівами.

борона

Зрозуміло, фермери все одно використовують дискові борони для передпосівної підготовки, однак краще для цього використовувати спеціалізовані агрегати, в першу чергу, культиватори. Виняток – якраз озимі зернові, які не вимагають глибокої обробки ґрунту. Взагалі налаштовувати глибину дисків потрібно на глибину залягання насіння або на 1 см менше, крім того, не повинно бути пропусків – обробка ґрунту повинна бути суцільною.

Але у цьому випадку вкрай бажано правильно підібрати до дискової борони коток, який дозволить створити невелике зворотне ущільнення ґрунту. Таким чином ми зможемо вирівняти поверхню поля, надати їй потрібну структуру і закрити вологу.

Найкраще для передпосівної підготовки підходить тандемний коток, який поєднає трубчастий і ребристо-планчатий профіль. Також правильним рішенням буде вибір гумового ущільнюючого або сегментно-конусного котка, що не забиваються вологим ґрунтом та пожнивними залишками.

Взагалі багато що залежить від матеріалу, з якого виготовлений коток. Металевий коток з чистиками добре спрацює на в’язкому ґрунті, і, що цікаво, – на дуже сухому. В цьому випадку гумовий коток швидко вийде з ладу, а металевий буде тримати удар.

Ясна річ, що головне у дискової борони все ж робочі органи, тобто диски. Краще вибирати машину з фіксованими кутами атаки: агрегати, що мають налаштування кутів і складну конструкцію, більше схильні до поломок.

І зараз більшість виробників випускають конструкції з наперед визначеним рекомендованим кутом атаки.

Поговоримо тепер про діаметр дисків, оскільки у цьому питанні існують різні думки. Знову ж таки існує хибна думка про те, що чим диски більше, тим універсальніше борона. Це аж ніяк не так, і те ж лущення стерні слід здійснювати дисками малих діаметрів. А питання з великою кількістю пожнивних залишків вирішувати не за допомогою діаметра дисків, а їх форми і відстані між стійками на рамі. Чим ця відстань більше, тим рослинним залишкам і фрагментам ґрунту простіше проходити далі. Так само важлива відстань між рядами дисків: чим вони далі один від одного, тим машина краще планує поле, і це позитивно відображається на стійкості дискового агрегату до забивання.

В принципі, вибір діаметра диска можна умовно визначити таким чином. Багато твердих рослинних залишків у поле, таких як кукурудза – беремо дисковий агрегат з середніми або великими дисками і специфічними вирізами. Лущимо стерню після пшениці – беремо легку борону з дисками невеликого діаметру.

Так само дуже багато залежить і від форми самих робочих органів. Тут діє наступне правило: великий виріз краще брати для енерговитратних операцій на велику глибину, при яких необхідно працювати з великими обсягами ґрунту і великою кількістю пожнивних залишків. І навпаки – дрібна форма вирізу найбільше підходить для більш тонких робіт з необхідністю створити дрібногрудкувату структуру ґрунту.

Диски без вирізів найкраще себе показують при обробці щільного ґрунту, але, наприклад, на піску або на вологій землі робочі органи будуть провалюватися і в цьому випадку обов’язково потрібні диски з вирізами. А ось дисковка по вологій стерні і з великою кількістю твердих залишків вимагає застосування робочих органів з вирізом типу «ромашка».

борона

Слід сказати кілька слів і про популярні комбінації «диски плюс лапи». Їх бажано використовувати виключно на оптимальній швидкості 12 км/год плюс-мінус 1 км/год. Справа в тому, що ефективні швидкості у кожного з цих типів робочих органів різні. Лапи відмінно себе показують, як правило, на швидкості до 11-12 км/год, а ось ефективність дискових борін починається якраз з показника 12 км/год. Тому слід враховувати цю різницю, інакше може не вийти нічого доброго, включаючи підвищений знос техніки і перевитрату палива.

Окремо слід згадати кріплення робочих органів, оскільки до амортизації і надійності у кожного виробника свій підхід. По можливості краще обійтися без двох речей: гумових комплектуючих і обслуговуваних підшипникових вузлів. Перші будуть постійно виходити з ладу і вимагати заміни, а для того, щоб провести обслуговування двох-трьох десятків (а то й більше) підшипникових вузлів потрібно витратити дуже багато часу. Взагалі в ідеалі стійки повинні бути виготовлені з якісної пружинної сталі і бути розрахованими спочатку на максимальні навантаження.

Слід сказати, що якісна дискова борона буде тримати удар багато тисяч гектар, не вимагаючи при цьому жодних налаштувань, крім глибини. Триматимуться і кріплення, і робочі органи, і рама. Для нас же головне визначити не тільки надійність майбутнього придбання, а й точний спектр робочих операцій, які конкретна модель гарантовано виконає ідеально.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: