Олійний льон – найцінніша культура

1 Червня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №67

Статьи Агротехнологии Олійний льон – найцінніша культура
льон

Часом важко дати прогноз перспективам обробітку тієї чи іншої культури. Простіше сказати – людство росте, значить і виробництво с/г продукції буде зростати. Але на цьому тлі виникають, як то кажуть, «нюанси». Зокрема, попит на льон пішов на новий виток завдяки науці, яка оцінила його значимість для здоров’я людини.

Здорове харчування

За останні роки тренд «здорове харчування» як складова здорового способу життя набирає силу. Це обумовлено декількома причинами. Значно зросла і далі буде зростати значимість розумової праці. Розумова праця на відміну від фізичної не має робочого дня «від» і «до». Прориви в інтелектуальній сфері робляться такими командами, які в постійній творчій формі. Звідси вимога до фізичної форми кожного члена команди.

Нове значення

Збалансоване харчування – обов’язкова складова здорового способу життя. Успіхи науки в галузі дієтології та медицини дають чіткі рецепти збалансованого харчування. Крім того, розумова діяльність у меншій мірі ніж фізична обмежена віковими змінами. У зв’язку з цим, значимість деяких с/г культур набуває нового значення. Вони стають більш затребувані. До них поряд з іншими (чіа, кіноа та ін.) відноситься і льон.

Походження та обробіток

Батьківщина цієї рослини – гірські райони Індії, Китаю, Середземномор’я.Сьогодні під льоном у США більше 1,5 млн.га, в Канаді, Індії – більш ніж по 1 млн га. Україна тільки-тільки починає розуміти, яке місце вона могла б зай­няти на ринку здорових продуктів, маючи такий с/г потенціал і, зокрема, у виробництві льону, тим більше, що природно-кліматичні умови дозволяють льону, який вирощується в Україні, бути більш екологічним і мати конкурентні переваги на світовому ринку. Навіть при відносно малому валовому зборі олійного льону Україна експортує його в такі країни як Бельгія, Польща, Литва, Німеччина, Італія. В останні роки в Україні помітне зростання посівних площ під льон.

льон

льон

Олійний пріоритет

Льон належить до сімейства льнових. Рід складається більш ніж з 200 видів, але обробляється лише льон звичайний. Морфологічно льон звичайний розділяється на п’ять підвидів. Найбільш поширений євразійський підвид. Відомо також чотири різновиди цього підвиду: льон-довгунець, льон-кучерявець, льон-межеумок і льон сланцевий.

Якщо в минулі десятиліття в Україні більшість посівів льону відводилося під льон-довгунець, який вирощувався, в першу чергу, для одержання лляного волокна, то в останні роки перевага віддається олійному льону – прибутковий, безвідходний (олійність 45-50%, можлива врожайність 2,0-2,7 т/га).

Феноменальний вітамін

Насіння льону містить велику кількість вітаміну F – 4,6%. Це антихолестериновий жиророзчинний вітамін, що складається із сукупності декількох ненасичених жирних кислот – омега-3, омега-6 і омега-9. Вітамін F (до речі, дуже умовна назва) виводить низькощільний (поганий) холестерин з судин, зміцнює їх стінки, покращує кровообіг, нормалізує артеріальний тиск і пульс.

Тому льон показує свої корисні властивості при атеросклерозі, хворобах серцево-судинної системи, допомагає знизити, нормалізувати вагу і обмін речовин, надзвичайно корисний при гіпертонії, цукровому діабеті, бронхіальній астмі.

Льон також попереджає імунодефіцитні і онкологічні захворювання, а через нормалізацію харчування тканин – остеохондроз і ревматоїдні захворювання. Вітамін F також обумовлює застосування насіння льону для лікування шкірних захворювань – екземи, дерматити, алергії, тому що володіє, в тому числі, протизапальною дією.

Потужний антиоксидант

Антиоксидантна діяльність речовин запобігає багатьом хворобам: серцево-судинної, нейродегенеративних, злоякісних новоутворень, різних токсикозів, прискорення старіння всього організму. Насіння льону є багатим джерелом речовин з високими антиоксидантними властивостями. Основними з них є лігнани.

Таким чином, насіння льону є найсильнішим антиоксидантом, що дозволяє розглядати його як ефективний спосіб захисту мембран клітин від різних окислювальних процесів і як перспективну сировину для виробництва природних БАД-антиоксидантів для попередження цілого ряду захворювань.

Комора здоров’я

Насіння льону також містить вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В9, С, Е, К, РР, холін, мікроелементи калій, кальцій, магній, натрій, залізо, фосфор, марганець, мідь, селен, цинк, а також білки, жири, вуглеводи, харчові волокна, велику кількість слизу, ферменти, глікозид лінамарін.

Відзначено наступні корисні властивості насіння льону:

■ бактерицидні, протизапальні, ранозагоювальні, регенеруючі;

■ обволікаючі слизові;

■ очищаючі судини від холестеринових бляшок;

■ проносні і очищаючі шлунково-кишковий тракт.

Лікувальне застосування насіння

У медичній практиці і в народній медицині застосовується слиз насіння льону всередину і зовнішньо. В обох випадках використовується обволікаюча і протизапальна дія: при прийомі всередину слиз обволікає уражену ділянку, знімає роздратування, біль при запальних процесах на слизових шлунково-кишкового тракту при виразці шлунка і 12-палої кишки, коліті і хворобі Крона. Слиз і глікозид лінамарін обумовлюють легку послаблюючу дію насіння льону. Корисні властивості слизу льону використовуються також при отруєннях (особливо дратівливими речовинами), при запаленні нирок і сечового міхура, при жовчнокам’яній хворобі, при сухому кашлі.

Домашні рецепти

Приготувати слиз насіння льону досить просто і швидко: 3 грами насіння льону заливають 1/2 склянки гарячої кип’яченої води і збовтують 15 хвилин, далі проціджують. Отримане приймають по 1 столовій ложці 4 рази на день. Готувати слиз треба щодня, тому що вона швидко псується при зберіганні. У товченому вигляді насіння льону використовують у вигляді лляної каші як легке проносне, для зниження ваги, очищення кишечника. У цьому випадку проявляється дія глікозиду лінамарін, що володіє регулюючою дією на моторику і секреторну функцію кишечника. Можна приймати як легке проносне і очищувальний засіб саме свіже цільне насіння або пасту з товченого насіння льону.

У складі складних зборів насіння льону застосовують при жовчнокам’яній хворобі, сечокам’яній хворобі, панкреатиті, зайвій вазі й ожирінні, при атеросклерозі, ранніх стадіях онкології як антиоксидант, при променевій терапії, при глистових інвазіях.

Рецепт для очищення і зняття запалень кишечника: 2 столових ложки насіння льону помістити в термос і залити 0,5 л окропу, залишити на ніч, процідити і пити по 1/2 склянки перед їжею.

Зовнішньо насіння льону використовують у вигляді компресів при запаленнях на шкірі, фурункулах, опіках. Сухе розігріте насіння в мішечках прикладають для глибокого прогрівання при застуді, радикуліті, міозиті.

Лікувальне використання олії

В якості народного лікаря широко відомо лляна олія. Вона містить ненасичені жирні кислоти: омега-3 – 60%, омега-6 – 20%, омега-9 – 10%. Причому за змістом омега-3 і омега-6 поліненасичених жирних кислот лляна олія навіть перевершує риб’ячий жир у два рази! Це дуже важливо, тому що пацієнти з ризиком ускладнень серцево-судинних захворювань шукають засоби профілактики. І лляна олія в цьому сенсі просто унікальна.  Лляна олія лікує і попереджає атеросклероз і хвороби судин, утворення тромбів. Курсове застосування лляної олії сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, гіпертонічних кризів. Щоденне вживання в їжу лляної олії сприяє профілактиці розвитку серцевих нападів, тому що зменшується в’язкість крові і рівень холестерину, і навантаження на серце знижується. При цьому треба пам’ятати, що лляну олію не треба нагрівати при прийомі в їжу. Лляна олія полегшує перебіг клімаксу, покращує стан волосся і шкіри при прийомі всередину, має протизапальну, обволікаючу, сечогінну, проносну дію. Застосовують всередину вранці перед їжею 1,5 столових ложки курсом від 3 до 4 тижнів.

Зовнішньо лляну олію застосовують при променевих ураженнях шкіри, опіках, вона сприяє швидкій регенерації тканин. Для лікування опіків накладають лляну олію на уражені місця у вигляді тришарової марлевої пов’язки.

Леонід Фадєєв
кандидат технічних наук,
доцент, директор ТОВ «Завод «Фадєєв Агро»


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: