Новинки ФАО діджитал

7 Жовтня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №59

Статьи Агротехнологии Новинки ФАО діджитал
діджитал

Як аграрна світова спільнота переходить в «цифру» та яке місце, роль та можливості для України в цьому новому діджитальному агровсесвіті

Одже, взимку 2019 р. ФАО почала створювати Цифровий консультаційний орган, восени 2019 р. були проведені заключні консультації і в 2020 р. Digital Council почав працювати.

На конкурсі стартапів команди з усього світу представляли свої розробки та рішення у сфері цифровізації агро та продовольства. В результаті було відібрано 8 команд-переможців з цифрових інновацій.

29 липня 2020 р. команди новаторів, що потрапили до фіналу, он-лайн провели презентацію своїх рішень. Стартапи були згруповані у п’ять тематичних груп:

Група 1:   продуктивність і стійке сільське господарство (Agrosmart и SAIL).

Група 2:   продовольчі втрати і відходи (Food for Life).

Група 3:   міське сільське господарство (Citiponics).

Група 4:   послуги та обмін знаннями (Agromart, Hello Tractor, iGrow).

Група 5:   агроекологія (рішення для морської води).

Розглянемо більш детально кожний стартап-переможець

№1 Agrosmart – бразильський стартап, який представив цифрову платформу, яка збирає дані, обробляє їх і надає практичні ідеї, роблячи дані доступними по всьому ланцюжку поставок продуктів харчування для більш стійкого до зміни клімату та сталого сільського господарства.

№2 Презентація стартапа SAIL була присвячена інноваційній системі раннього попередження для прогнозування посух і повеней з використанням даних прогнозу погоди і геопросторового моделювання.

№3 Food for Life об’єднує технології блокчейна (відслідковування або ланцюжків), Інтернету речей і штучного інтелекту для вирішення фундаментальних проблем втрати продуктів харчування і харчових відходів в ланцюжку поставок продуктів харчування.

№4 Citiponics. Дуже цікава, як на мене, розробка на найближче майбутнє для постійно зростаючих українських міст.

Citiponics представила своє інноваційне рішення для міського сільського господарства, де дахи житлових будинків були перетворені на «вертикальні ферми» (жодного відношення до ВРХ не має, мова йде про вирощування гідропонної зелені). Рішення для вертикального землеробства дозволяє ефективно вирощувати продукти, що не містять пестицидів, з нульовими відходами при мінімальній витраті енергії і води.

Акваорганічна cистема (Aqua-Organic System-AOS) є ключовою особливістю технології вертикальних веж для вирощування овочів та зелені в умовах міста. AOS спеціально розроблений для максимального збільшення продуктивності і повністю виключає використання пестицидів для збереження поживної цінності овочів і створення їх природного імунітету проти чужорідних хвороб.

Плюси розробки:

■ Економія місця

■ Без пестицидів

■ Без відходів

■ Збереження енергії

■ Вода не приваблює комарів

■ Система AOS налаштовується за розміром

Для того, щоб сільське господарство продовжувало успішно розвиватися, необхідні знання агрономії. Команди Групи 4: послуги та обмін знаннями продемонстрували свої інновації в цьому аспекті.

№5 Agromart.

Команда з Узбекистану пропонує стартап, який усуває прогалини в знаннях фермерів, надаючи консультаційні послуги з оцифрування методів ведення сільського господарства, забезпечуючи доступ до постачальників, а також на ринок.

№6 Стартап з Нігерії «Hello Tractor»

Простіше кажучи – трактор напрокат та технічні підказки. Вирішує проблему нестачі сільськогосподарського обладнання і в той же час збирає дані по фермах за допомогою свого обладнання. Вони надають власникам тракторів технології, що дозволяють краще керувати своїм обладнанням, а фермерам пропонують додаток для запиту послуг у нашого підключеного парку тракторів.

№7 Стартап з Індонезії «i Grow» вирішує проблему кредитування за допомогою зв’язку між фермерами, покупцями і кредиторами для створення реального ланцюжка поставок для фермерських господарств. Вся виручка від продажів агропродукції буде розподілятися відповідно до угоди в кожному фінансовому проєкті між тими, хто фінансує, та між фермерами.

№8 Стартап з групи «Агроекологія» Seawater Solutions перетворює деградовані і засолені землі на здорові екосистеми солончаків, де продукти харчування вирощуються в морській воді. З підвищенням рівня моря і вторгненням узбережжя в орні землі, Seawater Solutions може бути розширена в багатьох регіонах світу, де порушена екологія.

Зауважу, що команди працювали без будь-якого фінансового внеску, але при цьому вони створили корисні рішення, які готові вирішити проблеми, виявлені в рамках Цілей Сталого Розвитку.

діджитал

В Україні також є потенціал для використання цифрових технологій у сфері продовольства і сільського господарства, а також для вирішення інших завдань у сфері подальшого розвитку «цифри» в агро.

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri