Жирний навар зі штучного м’яса

3 Травня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №66

Статьи Агротехнологии Жирний навар зі штучного м’яса
м’яса

Індустрія альтернативних білків зростає стрімкими темпами


Можливо, через десять років корову чи кабанчика можна буде побачити лише у зоопарку. Або, коли пощастить, на забутому прогресом хуторі. Таке апокаліптичне майбутнє – не стільки для людей, скільки для тварин, прогнозують деякі аналітичні агентства. Слід гадати, що це перебільшення, але той факт, що штучне м’ясо завойовує Європу, Америку і навіть Китай – факт очевидний.

Неможлива їжа

Перший альтернативний бургер американська компанія Impossible Foods представила в 2016 році. І зараз сегмент альтернативного білка росте, наче м’язи Шварценеггера на стероїдах. Світова індустрія рослинного м’яса розвивається випереджаючими темпами, і минулого року досягла обсягу в $20,7 млрд.

Рекордні інвестиції

По даним The Good Food Institute, інвестиції у сегмент альтернативного білка в 2020 року били рекорди – і склали рекордні $3,1 млрд. Лідером інвестиційного рейтингу вважається американська компанія Impossible Foods, котра минулого року отримала не менше $700 млн. А чим більше грошей, тим більше розробок, продуктів та планів.

Ринковий прорив

Що важливо, ціна на деякі різновиди штучного м’яса, яка зараз суттєво вища, може зрівнятися з цінами на звичайне вже у 2023-25 роках. І прогнозується, що до 2035 року альтернативні білки займуть 11% ринку. А якщо покращаться існуючі технологічні процеси і буде ще більш сприятлива регуляторна політика, то навіть удвічі більше – до 22%.

Апокаліпсис для тваринництва

І це вважається стриманим консервативним прогнозом. Аналітичне агентство RethinkX взагалі пророкує справжній апокаліпсис для тваринницької галузі, зокрема, через COVID-19 та радикальну гуманізацію ставлення до тварин у розвинутих країнах. Як наслідок, вже через 10 років виручка м’ясних і молочних підприємств може знизиться на 90%.

ЄС їсть штучне м’ясо та овес

Поки що фактичне знищення тваринництва у глобальному масштабі виглядає малоймовірним. Але конкуренція посилюється стрімкими темпами. Аналітики відзначають величезне зростання споживання рослинної їжі в Європі за останні кілька років. Провідним рослинним продуктом на континенті вважається вівсяне молоко, яке показує найвищі темпи приросту в більшості країн. Але й рослинне м’ясо не пасе задніх: скажімо, продажі в Німеччині зросли на 226%. В цілому дослідники вважають, що ринок рослинного молока і м’яса в країнах Євросоюзу подвоїться за 5 років.

м’ясаЧерево світу

Вражаючий апетит демонструють європейці. Але й це може здатися милою дрібничкою, коли за стіл присяде головний їдок світу – Китай. Пройшли ті часи, коли м’ясо тут вважалось розкішшю, країна зараз споживає 28 відсотків світового м’яса, зокрема, половину світової свинини. Та зараз у м’ясі бачать не лише смачні страви, а й великі проблеми. Багато хто вважає, що причиною коронавірусної пандемії стало вживання в їжу м’яса диких тварин. А якщо згадати пташиний грип, африканську чуму свиней, інші епідемії та екологічні негаразди, то тваринницьку галузь впору вважати ледь чи не ворогом великого китайського народу. Останніми роками керівництво країни вважає, що надмірне споживання м’яса є недоцільним як з економічних, так і з екологічних та світоглядних міркувань.

Шварценеггер як аватар веганства

Ще в 2016 році китайський уряд оголосив про план скоротити споживання м’яса в країні на 50 відсотків, закликаючи своїх громадян обмежити його кількість у раціоні до 40-75 грамів на день. Ці заклики навіть супроводжувалися масованою соціальною рекламою за участю відомих веганів, наприклад, Арнольда Шварценеггера та Джеймса Кемерона. Так що перші зелені паростки веганської революції в КНР скоро можуть перетворитися у справжні джунглі.

Соєво-гороховий гігант

Фахівці вважають, що маючи величезні потужності з переробки рослинної сировини, включаючи сою і горох, Китай здатний зіграти важливу роль у прискоренні світової тенденції до виробництва м’яса на рослинній основі. У 2018 році м’ясна промисловість на основі рослинної сировини в КНР склала 910 мільйонів доларів зі щорічними темпами зростання 14,2%.

Непідробні бренди для Китаю

Не лише місцеві м’ясороби (які вже виходять на світові ринки), а й відомі мультинаціональні бренди готові нагодувати Китай досхочу штучним м’ясом. Так, KFC в Китаї успішно просуває веганські курячі нагетси, Burger King пропонує альтернативні бургери Impossible Whopper, а Starbucks представляє низку м’ясорослинних продуктів Beyond Meat. А піонер у виробництві штучного м’яса – вже згадувана компанія Impossible Foods – вважає Китай для себе найбільш перспективним ринком і планує перенести частину виробництва в Азію.

Україна має котлети

Україна, в перспективі, теж може розрахувати на добру крихту китайського ринкового пирога. Адже новостворений вітчизняний бренд Eat Me At, на думку фахівців, вже демонструє свої технологічні і споживчі переваги.

Фарш має зрозумілий склад, хоча створений за новітніми технологіями:

■ основа – текстурований соєвий білок;

■ за насичений смак відповідають дріжджові екстракти, дуже багаті білками та вітамінами групи В;

■ для характерного присмаку м’яса та вирішення проблеми дефіциту заліза в раціоні додаються мінерали, добуті з популярних в азіатській кухні грибів коджі;

■ для скріплення фаршу використовується метилцелюлоза, чиї властивості забезпечують вегетаріанську альтернативу желатину;

■ для жирності та приємної смакової текстури додається кокосова і соняшникова олія;

■ колір м’яса імітує сік буряка та натуральний фарбник з карамелі.

Гороховий динаміт

Також в Україні просувається проект Dynameat, де в якості рослинної основи використовуються горох і соя. Споживачам пропонується не фарш, а котлети для бургерів, кожна з яких «містить 20 грам білку, 8 вітамінів та 9 мінералів». Виробники говорять про український продукт світової якості.

На один зуб

І в принципі, смакові якості обох продуктів можна вважати прийнятними. Головне, що обмежує динамічне поширення продукції – ціна. Так, 350 грамів рослинного фаршу Eat Me At коштує 160 грн, а вартість продукції Dynameat ще вище: за дві котлети треба віддати 190 грн. Щоправда, є сподівання, що для європейського чи китайського споживача не лише котлета буде на один зуб, а також її ціна.

Кирило Степовий


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: