Поліуретанове футерування елеваторного обладнання – на що треба звернути увагу

1 Травня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №66

Статьи Лидер Месяца Поліуретанове футерування елеваторного обладнання – на що треба звернути увагу
елеватор

Від редактора:

ТОВ НВП «Форполімер» були першими, хто зафутерував поліуретаном все самопливне елеваторне обладнання методом гарячої адгезії, це був Біловодський елеватор. Так було покладено початок «маленької революції світового рівня» у цій сфері.

І сьогодні елеватори в Україні вводяться в експлуатацію лише з поліуретановою футеровкою, а ТОВ НВП «Форполімер» впевнено задає високі стандарти якості та професіоналізму. «Секрет успіху Форполімеру – в злагодженій роботі всього колективу. Наш спільний труд на благо всієї елеваторної галузі! Коли те, чим ти займаєшся,

приносить іншим людям користь, ти відчуваєш радість і почуття гордості, а ще ти відчуваєш бажання творити і зробити ще більше», – говорить комерційний директор ТОВ НВП «Форполімер» Лариса Ткаченко.

Вона стояла біля витоків цієї важливої справи, яка виводить нашу елеваторну промисловість на якісно інший рівень збереження зерна. А злагоджена кваліфікована команда, тісна співпраця з елеваторниками і агровиробниками були і є запорукою загального успіху.


Сезон ремонтних робіт на елеваторах у розпалі, бо ж треба встигнути до збирання перших зернових. І одним з перших завдань, яке ставлять елеваторники, є ремонт самопливного обладнання.

Зношення самопливного обладнання – це одна з болючих проблем кожного елеватора. За сезон завантаження-розвантаження зерна це обладнання зношується, пошкоджується, з’являються навіть протерті дірки, через які сиплеться зерно. А це вже прямі втрати.

Вирішенням проблеми зносу самопливного обладнання є поліуретанове футерування, яке надійно захищає металеві поверхні від зносу й корозії. Поліуретан має ряд переваг перед іншими матеріалами, що використовуються для футерування обладнання. Цей матеріал стійкий до стирання, він уп’ятеро стійкіший за метал і втричі стійкіший за гуму, й при цьому він легкий, пружний, що особливо важливо для запобігання травмування зерна. І саме завдяки пружності поліуретану, від травмування вберігається від 2 до 5% зерна, а це вже значні прибутки!

Наше підприємство, НВП «Форполімер», більше десяти років займається виготовленням поліуретану та поліуретановим футеруванням елеваторного обладнання, тож з практики знаємо, на що треба звернути увагу при замовленні поліуретанового футерування.

По-перше, зверніть увагу на сам матеріал. Його якість ви можете перевірити самотужки: гострим предметом проведіть по поверхні матеріалу. На якісному матеріалі навіть сліду не залишиться, а на неякісному може зійти стружка. Також, на предмет якості матеріалу ви можете поспілкуватися зі своїми колегами, у кого вже працює поліуретан обраного вами виробника.

По-друге, треба визначитись з товщиною захисного шару поліуретану, а також з методом його нанесення на поверхню обладнання.

Товщина захисного шару поліуретану залежить від обсягу зерна, що буде проходити за рік, за п’ять років. Від цього показника залежить термін роботи обладнання. Наприклад, для самопливного обладнання діаметром 200 мм ми радимо захисний шар поліуретану 4,0 мм, а вже для обладнання діаметрами 350-400 мм ми пропонуємо Замовникам шар поліуретану 6,0 мм.

По-третє, визначитись потрібно з методом нанесення поліуретонового футерування. Фахівцями «Форполімера» розроблено кілька методів нанесення захисного шару поліуретану й залежать вони від того, де буде встановлено цей захисний шар, яке саме зерно буде транспортуватись і яким буде температурний режим. Це важливо тому, що, наприклад, зерно соняшнику може налипати на поверхню й уповільнювати швидкість потоку зерна, або ви плануєте футерувати дно конвеєра, який буде транспортувати гарячий шрот, або ж ви будете транспортувати тільки кукурудзу.

Далі розглянемо методи футерування й визначимось, що вам краще підходить.

Поліуретанове футерування вкладками в труби, сектори, перехідні патрубки

Такий метод зручний для футерування стандартизованого обладнання. Але він не підійде елеваторам з самопливним обладнанням індивідуального виготовлення та обладнанням, підібраним від різних виробників.

Цей метод не рекомендований елеваторам, що спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшнику. Правильне положення поліуретанової вкладки в металевій трубі – вільне, тому що при нагріванні поліуретан подовжується, а якщо вкладка стоїть у металевій трубі щільно, то при нагріванні вона піде хвилями й протреться.

Є ще два нюанси: при встановленні поліуретанових вкладок у труби не повинно бути надлишкових «порожків», зерно повинно рухатись по рівній поверхні та, що дуже важливо, якщо ви вже почали футерувати маршрут, то його потрібно виконати по всій довжині.

Приклад правильного встановлення поліуретанових вкладок: 

агр

Для навантаженого обладнання, наприклад, секторів, перехідних патрубків та вводів НВП «Форполімер» розробив і впровадив у виробництво обладнання з потовщеними стінками для більш тривалого терміну експлуатації.

Поліуретанове футерування методом гарячої адгезії

Такий метод рекомендується для особливо навантажених ділянок. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання й повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення. Підрив поліуретану при цьому виключений. Такий метод футерування був успішно застосований на елеваторах компанії «Кернел», «Епіцентр К», «ТІС-Міндобрива». Ми рекомендуємо цей метод елеваторам, що спеціалізуються на олійних культурах або елеваторам з великими обсягами перевалки. Ще одна перевага цього методу – помилки при монтажі обладнання тут виключені, та й зберігання та транспортування такого обладнання не потребує додаткових витрат.

Футерування обладнання листовим поліуретаном, армованим просіяно-витяжною сіткою

Цей метод уперше був використаний у 1985 році й довго вважався передовим. Цей метод і зараз успішно використовується для футерування самопливів квадратного перетину, дна конвеєрів, головок норій. Тонкощі виробництва таких листів полягають у тому, що листи сітки вирівнюються й заливаються поліуретаном. Але поверхневий шар поліуретану контролювати важко, положення сітки щодо поверхні листа змінюється в межах від 1 до 4 мм. Внаслідок цього робоча поверхня поліуретану має значно меншу товщину й швидко зтирається.

Як альтернативу армуванню сіткою ми пропонуємо поліуретан, що армований технічною тканиною. Такий футеровочний матеріал схожий на гумові стрічки, якими ще років із п’ять тому закривали протерті труби, але на противагу гумі, поліуретан значно стійкіший до стирання. Шар поліуретану нормується по всій поверхні листа і при нагріванні не змінює своїх розмірів.

Технологи НВП «Форполімер» також розробили поліуретан для футерування дна конвеєрів та виготовлення шкребків з низьким коефіцієнтом тертя – для того, щоб не збільшувати навантаження на електроприводи.

Проте, який би метод поліуретанового футерування ви не вибрали, воно повинно бути! Нагадуємо ще раз: якість і надійність поліуретанового футерування залежить від трьох складових – це якість матеріалу, правильно підібраний метод футерування й правильний монтаж. Тоді ви збережете зерно від травмування, а ваше обладнання служитиме вам довго й забезпечуватиме прибутки.

Лариса Ткаченко,
комерційний директор ТОВ НВП «Форполімер»


ТОВ НВП «Форполімер»
тел: (066) 045-98-88
(098) 793-93-15
www.forpolimer.com.ua

ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: