Сільське господарство: регенерація проти дегенерації

3 Травня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №66

Статьи Агротехнологии Сільське господарство: регенерація проти дегенерації

Якщо ми хочемо і далі насолоджуватися багатством наших ґрунтів, необхідно терміново щось робити. Регенеративне, тобто відновлювальне землеробство – це підхід до ведення господарства, що повертає якості землі. Методи регенерації можуть поліпшити якість води, понизити потребу в добривах і поліпшити боротьбу з бур’янами, а також мають ще багато інших переваг. Такі методи як використання покривних культур, зменшена обробка ґрунту і різноманітні сівозміни вважаються регенеративними, оскільки вони можуть поглинати вуглець з повітря і повертати його назад у ґрунт.

Чорне родюче золото.  Не тільки нафту називають «чорним золотом» – а й родючий шар ґрунту. Наприклад, в штаті Айова (США) така чорна родюча ковдра формувалась тисячі років. Зростання, загибель і розкладання трави прерій залишили на великих рівнинах товстий шар темної органічної речовини. Це дало один з найродючіших ґрунтів на планеті і дозволило цьому штатові стати одним з найбільших виробників кукурудзи, сої та вівса в Сполучених Штатах.

Прірва під ногами.  Але під ногами фермерів Айови поступово розверзається прірва. Середня глибина верхнього шару ґрунту зменшилася з 35-45 см на початку 20-го століття до 15-20 см під його кінець. Невпинна обробка дозволили вітру і воді знести та вимити цей безцінний ресурс. Така ж картина спостерігається по всьому світу. Близько 40% земель у світі вже зайняті сільським господарством, і вони серйозно деградують через поєднання інтенсивних методів ведення сільського господарства і природних процесів. Процеси створення високоякісного родючого верхнього шару ґрунту можуть тривати століттями, а світ використовує цей ресурс із загрозливою швидкістю.

грунт
Рис. 1. Органічний вуглець ґрунту (SOC) у верхніх 30 см ґрунту сільськогосподарських угідь світу

Мільярди гектар нанівець.  Багато видів деградації ґрунту невидимі. Ви просто не побачите втрати органічного вуглецю або накопичення забруднення, поки не спробуєте посадити там культурну рослину. Ерозія, ущільнення, дисбаланс поживних речовин, забруднення, підкислення, заболочування, втрата біорізноманіття і зростання засоленості розповсюджені по всьому світу. 2 мільйони гектарів землі – площа, на якій можна вирощувати 20 мільйонів тонн зерна в рік, – щорічно втрачаються через опустелювання. За деякими оцінками, зараз деградованими вважаються від одного до шести мільярдів гектарів землі.

Збережи ґрунт – врятуй атмосферу.  Регенеративне сільське господарство покликане боротися з деградацією не лише земельних угідь, але й атмосфери: видалення вуглецю з повітря в ґрунт є потужним засобом боротьби зі зміною клімату. Деякі дослідження показують, що сільськогосподарські угіддя і пасовища можуть уловлювати більше 600 мільярдів тонн вуглецю з атмосфери.

Не вбиваючи фермерство та природу.  Здебільшого методи ведення сільського господарства, що збільшують вміст органічних речовин у ґрунті, сприяють збільшенню виробництва продуктів харчування тощо. Це контрастує з іншими пропонованими стратегіями, такими як залісення (плантації швидкорослих дерев) і BECCS (біоенергетика, уловлювання і зберігання вуглецю), які ведуть до руйнування величезних об’ємів природних екосистем або продуктивних угідь, зменшення доходів фермерів.

Утримання вуглецю – благо для клімату й господарства. Ґрунти можуть діяти як джерела і поглиначі вуглецю в залежності від низки факторів. У ґрунтах світу зберігається значно більше вуглецю, ніж в атмосфері. Проте вуглець рідко зберігається там в елементарній формі, а швидше у формі органічної речовини, яка містить значні обсяги інших поживних речовин, насамперед азоту. Але родючість, здоров’я і функціонування ґрунту є безпосередніми наслідками кількості органічної речовини (і, отже, вуглецю). Збільшення вмісту вуглецю в ґрунтах також означає поліпшення їх фізичних властивостей і характеристик, таких як краща інфільтрація води, вологоутримуюча здатність, а також потенційне підвищення врожайності й екологічної стійкості біоценозів.

Регенеративна революція на часі.  Хоча переваги переходу до методів регенеративного землеробства очевидні, обізнаність про них ще лише зростає. Тут можна провести аналогії з органічним землеробством, прихильники якого зуміли продемонструвати не лише споживачам, але і фермерам, корпораціям і урядам позитивні сторони використання органічних продуктів.

грунт
Рис. 2. Щорічне збільшення вмісту органічного вуглецю у верхніх 30 см ґрунту сільськогосподарських угідь світу при середньому сценарії

Як органічне землеробство.  Регенеративне сільське господарство тепер повинне показати цим же зацікавленим сторонам, що такий підхід може бути безпрограшним. Споживачі вже готові до змін. Пандемія стимулювала попит на екологічно чисті, вироблені з урахуванням етичних критеріїв продукти. Одне з досліджень показало, що 83% респондентів беруть до уваги питання збереження довкілля при здійсненні покупок. Підвищуючи обізнаність про регенеративне сільське господарство як засіб боротьби зі зміною клімату, можна стимулювати покупців шукати регенеруючі продукти так само, як вони шукають органічні.

Краще, ніж органічне землеробство.  Тим часом для фермерів відновне сільське господарство обіцяє реальний прибуток. У США перехід на органічне виробництво вимагає значних первинних вкладень, які багато фермерів не можуть собі дозволити. Перехід звичайної ферми на органічну займає мінімум три роки. У цей час фермери часто несуть величезні збитки, які лише частково компенсуються більш високими ринковими цінами. Але перехід на регенерацію практично відразу приносить дивіденди, які ростуть рік від року в міру того, як ґрунт стає здоровішим і продуктивнішим.

Самоокупний розвиток.  Фермери могли б використати найбільш доступні відновні методи, як то консервативна обробка ґрунту, збір урожаю або сівозміна, замість того, щоб виконувати довгий перелік дорогих правил. Це прискорить впровадження і з часом у фермерів буде менше потреби у пестицидах, добривах і антибіотиках. У цьому реальна сила відновного сільського господарства: воно створює власний імпульс руху вперед. Це краще не лише для планети, алей для конкретного фермерського господарства.

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: