Дрони – модні іграшки чи вимога часу?

3 Травня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №66

Статьи Техника Дрони – модні іграшки чи вимога часу?
Дрони

Все частіше можна почути про використання безпілотних літальних апаратів (БПЛА, коптери, дрони) в тих чи інших галузях господарства. Багато в чому є сумніви, але існують дві сфери використання, де безпілотна техніка показала себе якнайкраще. Йдеться про використання складських дронів для проведення інвентаризацій на складах висотного зберігання та використання їх в агросекторі.

Дрони в логістиці

В Україні за рік завозиться і виробляється близько 4 000 000 000 000 (4 трлн) одиниць різних товарів на суму близько 868 000 000 000 (868 млрд) грн (дані Держуправління статистики України за 2020 рік). Всі ці товари проходять логістичний ланцюжок на шляху до споживача. Відповідно, товари знаходяться на складах або в торгових точках.

Де йде рух товару, там завжди відбувається втрата товару. Критично важливо мати інформацію про точну кількість товару на певний час. Ніхто не придумав кращого способу перевірки наявності товару на конкретному місці знаходження в конкретний час, як проведення інвентаризації. Тобто перерахувати максимально детально поштучно весь товар.

Під час проведення інвентаризацій використовують розроблені для певних типів матеріальних цінностей методології підрахунку перерахунку. Під час інвентаризації заборонено переміщати товари з місця зберігання. Інвентаризація вважається правильною і закінченою, якщо вона проводилася в певний відрізок часу від початку і до кінця безперервно. Якщо необхідна перерва (наприклад, на ніч або на вихідні), то в таких випадках місце проведення інвентаризації опечатується. Для проведення інвентаризації великого обсягу товару необхідний відповідний ресурс як людей, так і обладнання і часу. І людям необхідно надавати додатковий час відпустки або компенсувати грошима. Також залучення власного персоналу для інвентаризації завжди має ризик отримання недостовірного результату інвентаризації. Це не обов’язково, але самі себе, як правило, ретельно ніхто не перевіряє, тож існує ризик недостовірності надання даних.

Відповідно, необхідно залучати незалежну інвентаризацію. Ми пропонуємо скоротити час проведення інвентаризації за рахунок зменшення кількості людських ресурсів. Досягається це тим, що пропонується використовувати дрон для зчитування штрих-кодів на верхніх ярусах стелажів зберігання товару. Дрон може автоматично обстежити склад на предмет наявності товару і на відповідність штрих-кодів штрих-кодам, які є в базі даних замовника. Дрон, фактично, замінює одночасно очі людини і лазерний сканер для зчитування штрих-коду. Використання дрона безпечно, бо він має датчики обльоту перешкод на програмному рівні. Дрон не дозволяє розрядитися акумулятору повністю і заздалегідь повертається до зарядної станції. Також дрон не бере товар до рук (у нього їх немає), відповідно не може нічого зіпсувати. Для нього не має значення висота зберігання товару. З урахуванням відсутності необхідності зняття зі стелажів, виникає велика економія часу. Дрону на зчитування одного штрих-коду необхідно з урахуванням часу підльоту і відльоту близько 30 секунд. У той час як ревізору з терміналом збору даних потрібно такий же час для підрахунку місць, які знаходяться внизу. При інвентаризації великих складів саме зняття, перерахунок та викладка верхніх стелажів займає великий час, вимагають заряджених, підготовлених навантажувачів і спеціальних співробітників для управління ними. Дрон збирає інформацію в базу даних, звіряє цю інформацію з базою даних замовника і показує розбіжності, які потім або відразу ж перевіряє.

Застосувавши дрон для інвентаризації, замовники економлять час, гроші і отримують незалежний результат фактичної наявності товару на місці зберігання.

Дрони в агросекторі

Уявіть собі поле, яке треба захищати від шкідників. Тобто, необхідно вносити засоби захисту рослин (ЗЗР).

Зазвичай, обирають один з трьох способів: самохідний або несамохідний обприскувач, літак або коптер. У кожного шляху є свої переваги та слабкі місця.

Обприскувач несе найбільший об’єм ЗЗР. Він ретельно обробляє кожний квадратний метр площі і в цьому йому немає рівних. Але, уявіть собі, як він працюватиме після зливи на вщент мокрій землі. Наскільки впаде його ефективність і наскільки зросте ризик пошкодження рослин колесами обприскувача.

Літак – найшвидший спосіб обробки рослин. Коли треба прямо зараз, тоді з авіаційною технологією ніщо не порівняти. Є і певні обмеження у використанні. Обробка з літака – це неточно, це необхідність у злітно-посадкових смугах (400 метрів для АН-2) та уважність під час польотів. Бо навколо поля цілком ймовірно може знаходитись лінія електропередачі, до якої літаку не можна наближатися.

Використання дронів, на перший погляд, здається цілковитою авантюрою. Малі розміри, нетривалий час польоту і тому подібне. Але, при цьому:

■ Дрон літає цілодобово, тобто і вдень, і вночі. Він оснащений системою моніторингу зображення в реальному часі та світлодіодним прожектором.

■ Дрон піднімає в повітря до 20 літрів розчину, радіус обприскування – до 7 метрів. Це дозволяє обробляти більшу площу (до 3 гектарів) за один виліт, а погодинна продуктивність сягає 12 гектарів.

■ Дрон оснащений неспрямованим цифровим радаром, який може визначати навіть малопомітні перешкоди, наприклад, опору лінії електропередач. На роботу радара не впливають світло й пил, він здатний сприймати навколишнє середовище сільськогосподарських угідь за будь-якої погоди.

■ Дрон надійний і простий в експлуатації. БПЛА легко складається, що дає змогу зручно перевозити його до місця робіт. Основний модуль виконаний за стандартом IP67. Вузли мультикоптера міцні, довговічні, пилонепроникні та водостійкі, вони не бояться корозії.

■ Апарат може працювати в умовах складного рельєфу місцевості або різноманітних посадок. Попередньо створена з деталізацією до 1 сантиметра тривимірна карта дозволяє оптимізувати роботу.

Таким чином, нова технологія поступово займе своє місце серед існуючих. Ба більше, відвоює собі значний сегмент ринку.

Впевнений, з часом розширяться сфери застосування безпілотних апаратів. Самі вони також зміняться. Незмінною лишиться тенденція до постійного вдосконалення результату своєї праці.

Олексій Гладишев,
керівник ТОВ «Новітні індустріальні рішення»
newindustrialsolutions.com


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: