Сорго сьогодні і завтра. Частина 2

27 Червня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №44

Статьи Агротехнологии Сорго сьогодні і завтра. Частина 2
Сорго

Використання в харчових, кормових, технічних цілях і особливості вирощування


Початок в номері 6 (43)


Необхідно сказати ще про одне питання. Крохмаль в організмі ВРХ перетворюється на глюкозу за рахунок ферментативних процесів. Але крохмаль пшениці та інших злакових культур залишається в товстому кишечнику (в рубці), і у тонкий проходить його незначна частина. Це одна з проблем годування ВРХ з тієї причини, що у корови двокамерний шлунок на відміну від свиней, птиці та інших тварин з однокамерним шлунком. У США в зв’язку з цим ввели термін «прохідний крохмаль». Йдеться про розчинний крохмаль, який якраз і знаходиться у складі корму на основі сорго. Такий корм не створює проблем при годуванні ВРХ. Зрозуміло, що з цим пов’язані і показники продуктивності ВРХ, надої, прирости і якість молока.


Нові результати досліджень вчених (ветеринарів, дієтологів та ін.) кормових і харчових властивостей сорго перетворюють його в усе більш затребувану культуру. Слід зазначити досягнення агрономії у підвищенні врожайності (як уже говорилося, світовий рекорд врожайності сорго в Україні зафіксований в 2018 році – 14,43 т/га), можливість продукувати урожай зеленої маси на силос 140 т/га (сорт сорго Мохавк); доцільність бінарних посівів для кормових цілей (сорго + кукурудза). Все це і зумовлює перспективність сорго для України.

СоргоДля кормових цілей сорго дає зерно, дерть, зелену масу, силос, макуху (жмих), сіно, сінаж, гранули. Частка протеїну в зерні сорго – 10,6%, а в зерні кукурудзи – 8,7%. Засвоєння силосного корму ВРХ з сорго таке ж, як і з кукурудзи. Цікаві спільні посіви з кукурудзою на силос. Сорго залишається зеленим, соковитим, а кукурудза вже висохла. При гарному утрамбуванні такої комбінації в силосі щільність становить 1 т/м³, що робить непотрібним додавання ще яких-небудь інгредієнтів.

Сорго – цінна харчова культура. Зерно використовується для виробництва круп, борошна, крохмалю, спирту класу «Люкс» і у пивоварінні. Також з сиропу сорго виробляють так званий сорговий мед.

Сорго
Мал. 2. Потенційний вихід біоетанолу з 1 га різних с/г культур

Шановний читачу, у фільмі «Любов і голуби» в формі шаржу обігравалося два слогана: «біла смерть – сіль» і «солодка смерть – цукор». Шарж шаржем, а медицина рекомендує ставитися до цих «смертей» серйозніше. Цукор сорго на противагу буряковому і тростинному є дієтичним продуктом і може вживатися людьми, страждаючими на цукровий діабет. Крім того, саме в цукровий сироп з сорго входять легкозасвоювані мікроелементи і вітаміни, необхідні для людини, яких немає ні у буряковому, ні у тростинному цукрі. І ще сироп з сорго вдвічі дешевше за буряковий і тростинний цукор. Фактично, цукровий сироп з сорго є аналогом меду. Треба відзначити широке використання цукрового сиропу з сорго в дитячому харчуванні, в продуктах переробки молока.

Цікаво й те, що при вирощуванні сорго пестицидів потрібно в 4-5 разів менше, ніж при виробництві цукрових буряків. А також те, що виробництво цукрового сиропу з сорго не вимагає складної технології і його можна розміщувати в сільських регіонах, забезпечивши при цьому нові робочі місця.

Сік стебел містить до 20% цукрів. Сік цукрового сорго, отриманий вальцевим пресуванням, містить не менше цукрів, ніж сік цукрової тростини, але в цукровому сиропі з сорго міститься крім сахарози помітна кількість глюкози, фруктози і розчинного крохмалю. Розчинний крохмаль перешкоджає кристалізації, тому з соку цукрового сорго отримують не кристалізований цукор, а патоку або сироп, з вмістом сухих речовин 75%. Вихід такого соку становить близько 20% від маси стебел.

Особливе місце сорго може зайняти в біоенергетиці. Ефективність використання цукрового сорго в виробництві біопалива ілюструють малюнки 1-3.

Вихід біоетанолу залежить від частки цукру в сировині, в цукровому сорго частка цукру може становити 20-25%. Навіть при врожайності 40 т/га зеленої маси можна отримати до 12 тонн спирту з одного гектару і побічної продукції до 12-15 тонн (вичавки) для біокорму або для виробництва твердого палива.

Сорго – яра культура. Відрізняється теплолюбністю, дуже високою посухостійкістю, солестійкістю. Легко пристосовується до різних ґрунтів. Вегетаційний період 110-135 діб, запилення перехресне. Сорго має пряме високе стебло від 0,5 (у карликових форм) до 7 м (у тропічних форм).

Мал. 3. Потенційний вихід біогазу та метану з 1 га різних с/г культур

Доцільність обробітку сорго у посушливих і напівпосушливих регіонах планети обумовлена його універсальністю і високою ефективністю. Набухання сім’янки сорго вимагає води всього 35% від своєї маси, в той час як пшениця – 45%, соняшник – 80%, а бобові культури – понад 100%.

Але ще більш істотно – це здатність сорго надзвичайно економно витрачати воду. Так, витрата води в частках від частки сухої речовини, що виділяється рослиною, у сорго в три рази менше, ніж, наприклад, у соняшнику, і в два рази менше, ніж у вівса (мал. 4). Н.І. Вавилов за цю рекордну економію води назвав сорго «верблюдом рослинного світу».

Ще одна унікальна особливість сорго – здатність «завмирати», тобто зупиняти ростові процеси в несприятливих умовах (посуха) і «оживати» при поліпшенні погодних умов. Сорго – світлолюбна рослина короткого дня. Це обумовлено пристосуванням його до високого сонцестояння і пов’язано з великою вимогливістю до короткохвильової радіації. Сорго невибаглива культура до ґрунтів і позитивно відгукується на поліпшення умов мінерального живлення, особливо на бідних ґрунтах.

Наведу кілька цифр по рентабельності вирощування сорго при зрошенні і без зрошення в залежності від строків сівби і способу захисту (мал. 5). Не буду екстраполювати результати по прибутковості, отримані в Херсонській області на рекордну врожайність, отриману в с. Макіївка Київської області, але питання по прибутковості вирощування сорго очевидне.

Залежно від суми ефективних температур тривалість різних фаз дозрівання сорго може змінюватися. Дозрівання сорго розділяється на три фази:
■ молочна стиглість
■ молочно-воскова стиглість
■ повна стиглість

Мал. 4. Витрата води в частках на утворення однієї частки сухої речовини у різних с/г культур

Цвітіння сорго, дозрівання зерен починається з верхньої частини волоті і процес поширюється до низу волоті. На формування одного центнера зерна сорго виносить: азоту – 1,7-3,6 кг; фосфору – 0,45-0,95 кг; калію – 1,8-2,8 кг; кальцію – 0,8-1,2 кг; магнію – 0,7-0,9 кг. Насіння обробляються антидотом. До шостого листа від злакової молі захищає препарат Круізер при обробці їм насіння перед сівбою. Десикація за 12-14 днів до збирання Реглоном. Шановний читачу, в матеріалі про сорго не можна не сказати про суданську траву.

Суданська трава – це соргова культура і обійти її увагою було б неправильно.

Коротко. Родина – Судан, тому така жаростійка і посухостійка. Зростає стійко при опадах не більше 200 мм. Її потужні, мочкуваті, з добре розвиненою провідною системою коріння проникають на глибину до 3-4 метрів. Кущистість суданської трави доходить до 30 стебел і більше. Не дуже вимоглива до ґрунтів. Добре відростає після укосу. Підходять будь-які попередники. Підготовка ґрунту може бути будь-яка аж до «0», аби на глибині загортання насіння було достатньо вологи. Погано росте на початку вегетації. Потрібна боротьба з бур’яном. Сіяти при температурі на глибині сівби 10-12°С. Не переносить заморозки навіть менше -2°С.

Мал.5. Прибуток з га при вирощуванні сорго в Херсонській області за різних умов

Суцільний рядковий спосіб сівби. Ширина міжряддя від 7,5 до 21 см. Норма висіву 30-40 кг на га (3-4 млн схожих насінин). Насіння висівають не більше 20 кг на гектар. Глибина загортання насіння: на глибину 4-5 см при достатньому зволоженні ґрунту, при нестачі вологи – на глибину 7-8 см. Після посіву бажана прокатка. Ефективно з посівом вносити рядкове добриво: гранульований суперфосфат, амофос і інші, які містять фосфор і складні добрива в дозі 50-60 кг/га.

Перший укіс після викидання волоті на головному стеблі (це через 55-60 днів після появи сходів), другий – через 30-35 днів після першого і третій – через 28-30 днів після другого. Терміни укосу треба витримувати, інакше знижується якість продукції і при затримці попереднього укосу повільніше відростає наступний. Підживлення після кожного укосу аміачною селітрою з розрахунку 1-2 ц/га сприяє приросту врожаю на 40%.

В агробізнесі, як і у будь-якому іншому бізнесі, існують об’єктивні передумови, які спричиняють зміни в найближчому майбутньому. Заміщення частки виробництва кукурудзи виробництвом сорго – це якраз такий випадок.

З повагою,
к.т.н., доцент Фадєєв Л.В.