Про рентабельні ярі культури та вирощування в Україні технічної коноплі

30 Грудня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №62

Статьи Вопрос-ответ Про рентабельні ярі культури та вирощування в Україні технічної коноплі
Питання

Питання:
Шановні науковці, зараз на Одещині пішли дощі, то маємо думати, що можна готуватися до посіву ярих культур. За нашими оглядинами на полях кількість опадів достатня для отримання врожаю озимини. Волога верхнього шару поєдналася з глибокими шарами, так що бачимо хоч якісь перспективи. Тоді питання до Вас. Які з ярих культур будуть найбільш затребуваними та доречними і рентабельними на наступний рік? (фермер, фермерське господарство, Захарівський р-н, Одеська обл.).

Відповідь:
Провівши деякі спостереження за ярими культурами для південної України, вбачаю цілком перспективним вирощування вівсу, як голозерного, так і плівчастого, гречки (як другої культури у сівозміні після озимої пшениці або озимого ячменю). У першому номері журналу «АgroOne» за 2021 рік у моїй черговій статті можете ознайомитися з основними елементами вирощування вівсу та гречки. Маю надію, що ці знання Вам знадобляться.


Питання:
Надайте, будь ласка, інформацію про вирощування в Україні технічної коноплі (безканабіоїдного напряму) та вирощування конопель лікувального призначення (агроном, насінницьке господарство, Черкаська область).

Відповідь:
Коноплі люди в Україні використовували з давніх давен. Для кліматичних умов України конопля є дуже важливою культурою. Ця рослина була для українців з покон віків харчовим продуктом. Усі частини рослини (молоде листя, пагони) використовували для начинки пиріжків, приготування зеленого борщу, додавання у салати. З насіння коноплі господині виробляли чудові дієтичні смаколики, які були на порядок кращі для здоров’я людини, аніж сучасні продукти.

Конопляна олія також використовувалася для харчування, бо вона є цілющою та дуже смачною. Кількість корисних речовин у конопляній олії значно більша, аніж у соняшниковій, яка заполонила наше звичайне життя. Тож вважаю, що повернення у минулі часи може скоригувати наше життя на більш здорове.

Жінки у минулому користувалися конопляною олією для того, аби бути гарними та привабливими, а сучасні леді теж не нехтують наразі олійкою. Також нагадаю, що конопля є сировиною для фармацевтичних препаратів, але це вже не технічна, а канабіоїдна конопля і це вже інша структура використання.

Останніми роками деякі креативні компанії використовують бадилля конопель для пеньки, а з пеньки роблять багато корисних речей – від якісного взуття, чудового одягу до білизни, яка лікує тіло та душу. З відходів коноплі роблять екологічно безпечні мішки, торбинки тощо.

Фермерські господарства в Україні повільно, але все більше використовують технічну коноплю як бізнес.
І я маю пропозицію щодо цього питання:

  1. Потрібно щонайшвидше ініціювати вирощування технічної коноплі у промислових масштабах в Україні на сільськогосподарських угіддях.
  2. Надати допомоги фермерам та сільським господарствам розпочати виробництво конопляної олії з експортними можливостями.
  3. Запустити у вільний продаж вирощені рослини коноплі технічної для споживання населенню.

Стосовно вирощування коноплі для фармацевтики, вважаю, що це питання повинно бути на часі у державних структурах.

Відповіді від Бабаянц Ольги,
докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: