Майбутнє сільського господарства – блокчейн

30 Грудня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №62

Статьи Агротехнологии Майбутнє сільського господарства – блокчейн
блокчейн

Що це? Блокчейн (blockchain, ланцюжок блоків) — це технологія, яка побудована на використанні безперервного ланцюжка блоків з інформацією. Технологія унікальна, оскільки ланцюжки блоків зберігаються на безлічі комп’ютерів, а центрального вузла немає, тому зруйнувати всю систему одним рухом ні в кого не вийде.

Як працює?

Блокчейн використовує мережі комп’ютерів, які працюють разом, щоб зберігати і перевіряти ці види записів. Кожен комп’ютер зберігає «блок» – звичайно це блок даних з міткою часу, який пов’язаний з наступним комп’ютером, де зберігається інший блок. Це утворює ланцюжок. Кожен з цих блоків криптографічно заблокований. І отримати доступ до нього можуть лише оригінальні власники даних, а також ті, кому вони відкрили доступ.

Для чого?

Аграрії завжди були прибічниками технологій, які мають сенс і забезпечують реальну цінність. Зрозуміло, що блокчейн має великий потенціал для вирішення значних проблем в сільському господарстві. Завдання блокчейна і agtech в цілому полягає у з’єднанні технології з життєздатними бізнес-моделями і переконливими варіантами використання. Простіше кажучи, блокчейн повинен економити час і гроші, а також важливо розуміти, що один тільки блокчейн не приносить фермерам більше грошей, але він забезпечує технологічну інфраструктуру для таких речей як оцифрування, автоматизація і відстежування, які є головними чинниками для фермерів в сучасному сільському господарстві.

Відслідковування в ланцюжку постачань сільськогосподарських культур

Більшість ранніх застосувань блокчейна в сільському господарстві пов’язана з відстежуваністю і ланцюжками постачань; регістр блокчейна може записувати і оновлювати стан культур від посадки до збору урожаю, від зберігання до доставки. Додаткова перевага відстежуваності виникає, коли приходить час продавати урожай покупцям зерна або переробникам харчових продуктів. Виробники можуть гарантувати якість своїх поставок і навіть управляти обміном активами, включаючи миттєву оплату, через блокчейн. Відстежуваність не обмежується тільки самими культурами. З правильними джерелами інформації і/або польовими датчиками виробники можуть отримати доступ і відстежувати детальні записи про якість ґрунту, польові засоби, погоду, методи ведення сільського господарства і тип насіння.

Точне землеробство і управління фермерськими ресурсами (машини)

Що робить блокчейн таким відповідним для цих видів робіт по управлінню запасами, так це децентралізований характер записів блокчейнів.

Будь-які зроблені оновлення стають частиною головної книги, і кожен пристрій, що бере участь, отримує оновлений запис. Навіть у польових умовах, без доступу до Інтернету, будь-які зміни синхронізуватимуться з мережею, як тільки пристрій відновить доступ до Інтернету. Крім того, блокчейн може відстежувати інші типи записів, такі як записи про технічне обслуговування устаткування або стан датчиків і устаткування в польових умовах. На практиці це означає, що виробник може в режимі реального часу відстежувати, які машини доступні для роботи, які машини незабаром потребують обслуговування, а які нині ремонтуються. Механізатор може навіть надати механічному блокчейну доступ до оновлення статусу, як тільки частина машини буде виправлена. Це змінить правила гри для великих операцій з декількома фермами і десятками одиниць устаткування в різних місцях і станах ремонту.

Інтернет речей і контроль якості

Ще одна величезна проблема для виробників – контроль якості урожаю: до збору урожаю і під час зберігання перед доставкою. IoT дозволяє виробникам відстежувати іригацію, якість ґрунту, шкідників і інші чинники в точному масштабі у полі. Після збору урожаю існують можливості по використанню датчиків для відстежування якості культур, що зберігаються. Наприклад, датчики CO² і температури в зерносховищах можуть відстежувати якість зерна, що зберігається, з часом. Звичайно, кожен з цих датчиків створює записи, які необхідно зв’язати разом в єдиний регістр, який можна оновлювати в режимі реального часу. Кінцева мета полягає в максимально можливому оцифруванні і автоматизації, коли справа доходить до ведення сільськогосподарського обліку і контролю якості. Датчики збирають дані автоматично в режимі реального часу, тому, коли виробник потребує інформації, він знаходиться всього в одному кліку.

Їжа

Нині у виробників немає простого, точного і ефективного способу визначити точне походження товару. Проте, споживачі, особливо на таких нішевих ринках як органічні продукти харчування, все частіше готові платити за продукти, які надають цю інформацію. Іншими словами, блокчейн відстежує інформацію про вашу їжу, і учасники ланцюжка постачань не можуть підробити цю інформацію.

Фінанси

Досить часто агровиробники після доставки свого урожаю чекають тижні або місяці, щоб отримати оплату.

Блокчейн може змінити усе це, включивши оплату в режимі реального часу при доставці. В результаті, фермерам відразу платять, конкуренція в промисловості зростає, ціни залишаються вище, а покупці економлять час і гроші. Крім того, додавання прозорості, довіри і ефективності до розрахунків може понизити ризик і відкрити нові механізми фінансування для банків. Багатство технологій точного землеробства, а також технологій ланцюжка постачань, що пропонують рішення в області відстежуваності, прозорості і безпеки харчових продуктів, можуть допомогти підвищити ефективність своєї діяльності і залишатися конкурентоздатними для своїх клієнтів.

Блокчейн в глобальному агротрейдингу

4 грудня 2019 року започатковано Covantis – це блокчейн-ініціатива, спрямована на модернізацію глобальних торгових операцій, забезпечує ефективність і економію коштів для компаній по усьому міжнародному ланцюжку постачань. Covantis також є назвою цифрової платформи, яка запущена в 2020 році після схвалення регулюючими органами. 31 березня 2020 Covantis запустилась як юридична особа та оголосила про призначення генерального і виконавчого директорів. Члени-засновники Archer daniels midland company (NYSE: ADM), Bunge (NYSE: BG), Cargill, COFCO international, Louis Dreyfus company і Glencore.

Прозорість і відстежуваність технології

Прозорість – одна із загальновизнаних переваг використання блокчейн-технології. Використання блокчейн-технології дозволить покупцям відстежити походження продукту, що гарантує його надійність і якість. Через технологію RFID у споживача буде доступ до величезного масиву інформації – порода тварини, виробник, підлога, використані вакцини, лікування гормонами або антибіотиками і т.д. Прозорість систем, побудованих на блокчейн-технології, мінімізує шанси на попадання неякісних продуктів в магазини і надання неправдивої інформації про них.

Глобальний ланцюжок постачань продовольства
поле – склад – переробка сировини – виробник – продуктів харчування – споживач

Блокчейн діє як публічний бухгалтерський облік. Використовуючи блокчейн, харчові компанії можуть набагато швидше відстежувати проблеми і знаходити їх джерело. Це могло б підвищити безпеку споживачів і зменшити фінансові втрати (можна відкликати конкретні продукти).

Продовольчі компанії можуть прикріплювати ярлики завдяки інтернету речей до відвантажень, причому кожній партії привласнюється унікальний ідентифікаційний номер. Ці ідентифікатори будуть прив’язані до окремих господарств і передавати дані про температуру зберігання, дати закінчення терміну дії і т.д. На кожному етапі в ланцюжку постачань співробітники можуть просто пропускати продукти, використовуючи їх ідентифікаційний номер, і блокчейн надійно відстежуватиме продукт через «контрольні» точки. Співробітники можуть також вводити ідентифікаційний номер, щоб бачити дані про продукт в реальному часі.

Блокчейн має величезний потенціал у трьох ключових областях сільськогосподарської галузі

1  Походження і радикальна прозорість продуктів.

Споживчий попит на «чисті» продукти харчування, в тому числі органічні, стрімко зростає, але виробники часто намагаються перевірити точність даних на шляху від ферми до полиці магазину.

Блокчейн відстежує інформацію про вашу їжу і учасники ланцюжка поставок не можуть підробити ці дані.

2  Мобільні платежі, кредити і зниження комісії за транзакції

У сільському господарстві по всьому світу зайнято більше мільярда людей, багато з яких є дрібними фермерами в країнах, що розвиваються. Для багатьох з цих фермерів доступний капітал залишається величезною проблемою.

Оскільки мобільні телефони стали всюдисущими, мобільний банкінг створює нові можливості фінансування, такі як мікрофінансування.

3  Управління операціями і фінансуванням в реальному часі

Варіанти фінансування є як дорогими, так і обмеженими, тому що галузь с/г сприймається як ризикована, оскільки існує великий ризик банкрутства.

Блокчейн може змінити все це, включивши оплату в режимі реального часу при доставці. В результаті, фермерам відразу платять, конкуренція в промисловості зростає, ціни залишаються вищими, а покупці економлять час і гроші. Крім того, додавання прозорості, довіри та ефективності до розрахунків може знизити ризик і відкрити нові механізми фінансування для банків.

Чи є недоліки блокчейн-технології

Як і у всього нового та, незважаючи на усі переваги нової технології для агробізнесу і системи постачань, є у неї і недоліки. Поширення блокчейн, ймовірно, ударить по виробниках дешевих продуктів через розкриття інформації про погане поводження з тваринами, невідповідність товарів стандартам галузі, використання пестицидів і хімікатів і т.д. Блокчейн-технологія не буде готова до масового використання щонайменше ще 3-5 років. На сьогодні її застосування залишається украй обмеженим і не відповідає ні інтенсивності, ні глобальному охопленню сучасного агробізнесу.

Та є і гарна новина: виправити цей недолік можемо дуже просто, застосовуючи новітні технології та розповсюджуючи через технології блокчейну чесність та прозорість ведення спільного аграрного бізнесу. Все буде діджитал!

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: