Про обробку фунгіцидом пшениці, додавання рослинам азоту, про шкідливих комах та інше

29 Травня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №55

Статьи Вопрос-ответ Про обробку фунгіцидом пшениці, додавання рослинам азоту, про шкідливих комах та інше

Будь ласка, підкажіть, чи потрібно обробляти фунгіцидом пшеницю по колосу? У нас страшенна посуха, але пшеничка більш-менш непогана (Агроном агропідприємства, Миколаївська обл.)

Відповідь

Фузаріоз колосу пшениці є дуже небезпечною хворобою. Критичною для інфікування фазою є фаза цвітіння. У цей час конідії грибів потрапляють у колоскові лусочки на приймочку. Тепла та волога погода сприяє розвитку фузаріїв. А фузарії, у свою чергу, виділяють токсини. Наявність токсинів грибів роду Fusarium у насінні робить неможливою реалізацію насіння. Посуха дещо стримує розвиток фузаріїв, однак фунгіцидна обробка проти цього патогена є обов’язковою. Найбільш ефективним втручанням фунгіциду є фаза ВВСН 59-61, тобто початок цвітіння. Запізнення з обробкою, або ж проведення обробки раніше оптимального терміну, знижує біологічну ефективність фунгіциду на 15-25%. За умов посухи можливо застосувати фунгіцид у фазу ВВСН 73-75, коли наступає молочна стиглість. У червні очікуються дощі, тому не дайте можливості заразити зерно фузаріями.


Є питання. Підкажіть, будь-ласка, чи можна для покращення якості насіння пшениці давати рослинам пшениці азот по колосу у період посухи, яку ми зараз маємо? (Агроном, Одеська обл.)

Відповідь

Питання наразі досить складне. Під час посухи взагалі будь-які дії щодо рослини повинні бути добре виважені. Якщо пшениця не має явного пожовтіння, що свідчить про уповільнення життєздатності, якщо листковий аппарат цілісний, насичений хлорофілом, якщо колос хороший, можливо ризикнути і по колосу обробити карбамідом. Серед усіх інших азотовмісних речовин карбамід, особливо у рідкому стані, є найбільш безпечним у період наливу зерна. Головне – використовувати карбамід невеликими концентраціями і дробно. Наприклад, дати карбаміду не більш за 5 кг на 200 л води. Нагадаю, що у фазу ВВСН 77-83, а це молочно-воскова стиглість, формується маса 1000 зерен та якість зерна. Є дослідження, що 4 кг карбаміду у рідкій формі, що вносяться у цей період, додають шість одиниць клійковини. Так що ризикуйте!


Кожного року, коли починається налив зерна пшениці, ми чекаємо клопа-черепашку. А цього року через посуху може його не бути? (Фермер, Херсонська обл.)

Відповідь

Маю Вас засмутити. Цього року вже на початку травня вилетіли імаго клопа шкідливої черепашки. Кількість його досить значна, тому обов’язково готуйтеся до роботи проти нього. Необхідно проводити обробки інсектицидами. Перелік інсектицидів досить великий, працювати є чим. Лише хочу нагадати, що інсектициди на основі діметоату, хлорпірифосу заборонені для використання у ЄС та не рекомендовані для застосування в Україні. Першу обробку треба проводити за першої появи імаго. Здебільшого можна обмежитися крайовими обробками. Другу, основну обробку, проводимо за появи личинок другого та третього покоління, це найбільш ненажерливі особини, які живляться на зерні. Дорослі клопи з’являються з кінця червня (за посухи навіть раніше). Вони, як і личинки, пошкоджують зерно. Для успішного подолання цього шкідника необхідно слідкувати за його розвитком та вчасно застосувати інсектицид.


Питання. На пшениці у колоскових лусках знайшли червоних комах. Що це і як з цим боротися? (Фермер, Одеська обл.)

Відповідь

Ви бачили личинок трипса пшеничного. Цього року за умов жорсткої посухи активізувалися комахи, які добре витримують жару. Трипс пшеничний – в Україні звичайний шкідник. Дорослі комахи дрібні, чорні. Личинки зимують у ґрунті, на глибині орного шару. Навесні личинки, пересуваючись, перетворюються на дорослих трипсів. Масова поява трипсів співпадає з трубкуванням – початком колосіння пшениці озимої. Личинкова стадія триває 18-25 діб, весь же цикл розвитку має 30-40 діб. Саме трипси у фазі личинки спричинюють стерильність квіток, череззерницю колосу, щуплість і деформацію зернівок. Вага пошкодженого зерна може знижуватися на 10-45%. Боротися с трипсом інсектицидами не завжди буде доцільно. Як правило, коли обробляють поля проти клопа шкідливої черепашки, вважають, що трипси також будуть знищені.


Як посіяти солодку кукурудзу? Маю добре насіння, але ніколи не вирощувала. (Домогосподарка, Херсонська обл.)

Відповідь

Солодка кукурудза – дуже хороший і корисний продукт. Як кажуть дієтологи, таку кукурузку треба вживати щонайменше по 70 качанів за сезон. Отже. Технологія для домашніх присадибних ділянок дуже проста. Сіємо у червні, з 5 по 15. Температура ґрунту повинна бути мінімум 12 С, максимум – 20 С. Разом з насінням вносимо добриво. Глибина посіву насіння – 4-5 см. Відстань між рослинами – 25 см, тобто на погонному метрі – 4 насінини. На одну сотку достатньо 400 насінин кукурудзи. Міжряддя – 70 см. За усю вегетацію кукурудзи тричі потрібна волога. Перший раз – при посіві, сіємо у зволожений ґрунт, другий раз – коли рослинки матимуть 4 справжніх листочка. Якщо дощу немає, поливаємо вручну. Третій раз волога потрібна, коли кукурудза викидає волоть. За посухи дуже добре заливаємо. Якщо хочемо отримати добрий врожай, полив проводимо у час наливу зерна. Спробуйте та розкажіть друзям.

Відповіді надає Ольга Бабаянц, докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології
і ентомології СГІ-НЦНС, журналістка Національної спілки журналістів України