Польова кухня: як правильно змішати інгредієнти

1 Червня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №55

Статьи Техника Польова кухня: як правильно змішати інгредієнти
рослин

Логістика і приготування робочих розчинів для ефективного обприскування з максимальною продуктивністю


Для того, щоб об’єктивно усвідомити значимість правильної організації процесу внесення засобів захисту рослин на посіви, слід звернути увагу на дві цифри. Вони начебто відомі всім і кожному, але по факту обприскування як виходить, так і відбувається. Отже, перша – відповідні умови для обприскування з урахуванням сили вітру, опадів, вологості і сонячної активності можуть складатися лише протягом 6-7 днів з 30 або 31 у кожному місяці.  Друга – повноцінний захист рослин, так би мовити, без надмірностей обходиться нам не менш ніж у 100 у.о. на кожен гектар посівів. Це ми говоримо лише про вартість пестицидів, які постійно дорожчають.

Виходячи з цього, думаючий агроном повинен мислити не просто категоріями типу «тут внесемо два рази гербіциди і по три рази – інсектициди та фунгіциди», а ламати голову над тим, як саме ми їх внесемо. Втім, ламати голову начебто особливо не доводиться – всі правила і рекомендації писані-переписані, всі шишки набиті багатьма поколіннями аграріїв. Ми всі прекрасно знаємо, що вносити потрібно ідеально змішаний робочий розчин без єдиної смітинки, причому вода бажано повинна бути підігрітою. А заправку бака обприскувача потрібно здіснювати максимально швидко, щоб не упустити жодної дорогоцінної секунди.

На жаль, на ділі виходить по-різному, і частіше за все в ім’я швидкості обприскування приноситься в жертву якість. Тобто, все ставиться з ніг на голову, адже первинним є саме ефективність захисту рослин.

Зрозуміло, можна було б дати бездоганну універсальну відповідь – не встигаєте «бризкати» – купіть більше техніки. Якщо не справляється причіпний агрегат – візьміть йому на допомогу хоча б ще один. І трактор бажано. Візьміть ще один самохідний обприскувач, або навіть два. Чи не смішно, оскільки добре ще, що навіть на цю техніку грошей вистачило.

І тут ми починаємо звертати увагу на «дрібниці».
Дрібниця перша – звідки ми беремо воду?

Якщо з найближчого ставка, то потім не дивуємося, що у бак потрапляє твань, мул і різна живність. Зате потім сильно обурюємося, що вся система засмічена і процедура експлуатації агрегату перетворюється на суцільну муку. Вихід? Підвозити до місця заправки хоча б просто чисту воду з нормальною жорсткістю і кислотністю, якщо не готовий робочий розчин.

Дрібниця друга – прораховує хто-небудь логістику підвозу чистої води у принципі?

Зрозуміло, якщо працює один обприскувач у господарстві, то тут простіше набити руку. Але якщо їх працює кілька, то нерідко доходить до трагікомічних ситуацій. Це коли приїжджає 6-кубова бочка заправляти 5-кубовий обприскувач. Куди подіти зайву тонну води і хіба не було б розумніше замовити під такі агрегати 10-кубові ємності? Напевно розумніше, але ми вже ці купили і будемо ганяти туди-сюди, палити пальне і затримувати роботу обприскувача. Повторимося: ми прекрасно знаємо, що теорія – це одне, а практика може виявитися зовсім іншою, і навряд чи хтось буде спеціально купувати 10-кубові цистерни, якщо у нього вже є 6-кубові, але ж враховувати цей фактор теж треба. І рахувати, що вигідніше у результаті вийде – теж.

І зовсім навіть не дрібницею є ставлення до змішування робочих розчинів, тобто засобів захисту рослин з водою. Фактично мова йде про те, що повноцінно змішати часом всього лише кілька літрів препарату з декількома тоннами води. Навіть подумки цей процес уявити складно. Що вже говорити про те, щоб приготувати його протягом лічених хвилин. Адже готують ж! І не один агроном розводить руками на питання про технології приготування робочих розчинів, яка застосовується у господарстві. Мовляв, що ви хочете – часу немає. Залили воду, залили або засипали пестициди і вперед. Поки пройде кілька сотень метрів, то змішається. Більш-менш.

Ось тут нерідко і криється корінь тих проблем, коли ми бачимо ділянки, які заросли бур’янами там, де начебто вносилися гербіциди або великі прогалини там, де погуляли шкідники. Причини цього можуть бути різними, і у тому числі, це те саме змішування на ходу. Погано виходить і тоді, коли змішування препарату з водою відбувається нерівномірно. У цьому випадку одна умовна порція води виходить майже чистою, а інша здатна пригнічувати посіви не гірше, ніж гербіцид суцільної дії.

Проблема ця очевидна і тому не дивно, що на наших полях з’являється все більше на перший погляд простих агрегатів, що дозволяють виконувати завдання надзвичайної важливості. Їх називають по-різному: мобільні розчинно-заправні станції, польові змішувачі, міксери і так далі. Їх функціональність може відрізнятися, оскільки одні моделі призначені виключно для стаціонарного змішування, інші – для польового, а треті можуть застосовуватися і для змішування робочого розчину і для його доставки. Головне тут те, що наявність і правильне використання цієї техніки реально сприяє тому, щоб здійснювати захист посівів так, як належить.

Така станція-цистерна може представляти собою справжню мобільну лабораторію, в якій здійснюється повний комплекс операцій для приготування по-справжньому ефективного розчину.

Почнемо з того, що безпосередньо процес змішування препарату з водою тут відбувається протягом 2 годин! Тобто, спеціальний міксер всередині перемішує все настільки якісно, що після цього агроном може бути впевнений у тому, що він обприскує посіви дійсно конкретним пестицидом або їх сумішшю, а не просто зафарбованою водичкою. Тим більше, якщо мова йде не про препарати у рідкому вигляді, а про порошки. Останні практично нереально нормально розмішати у баку обприскувача на ходу, перетворюючи цей процес у марну трату грошей.

При цьому мобільні заправні станції можуть використовуватися як у полі, так і на базі. В останньому випадку вони перетворюються на справжні лабораторії, коли можна дати підігріту воду, одночасно протестувавши її на предмет жорсткості і кислотності. Після цього цистерна відправляється у поле і здійснює заправку бака обприскувача у кілька разів швидше, у порівнянні зі звичайним способом. З огляду на те, що її обсяг може досягати 30 кубометрів, нескладно прорахувати, що один раз на совість приготований робочий розчин може використовуватися для 5-6 заправок обприскувача.

Фактично використання мобільних заправних комплексів з міксерами дозволяє досягти цілого ряду переваг, які прямо впливають на рентабельність виробництва в цілому.

По-перше, ми здійснюємо по-справжньому ефективний захист рослин, без поправок на якість робочого розчину.

По-друге, ми в рази скорочуємо час на логістику і заправку бака обприскувача.

І, нарешті, по-третє, ми не залежимо від примх природи і можемо обприскати посіви не тоді, коли вийде, а у ті самі оптимальні агротехнічні терміни.

Слід врахувати і той фактор, що одноразова заправка мобільної заправної станції безпосередньо на базі може проводитися особисто агрономом або іншим відповідальним фахівцем, а не механізаторами або зовсім випадковими людьми у полі. Тобто, це гарантія, що частину пестицидів не вкрадуть, що не розіллють і що у баку виявляться саме ті препарати та у тій нормі, яка необхідна. Це дійсно дуже важливо, оскільки, як відомо, там, де немає хазяйського нагляду, навіть найкращі наміри виконавців не завжди можуть піти на благо.

рослин

Підводячи підсумки, у черговий раз відзначимо, що сьогодні поняття якісного захисту рослин стрімко виходить за рамки банального «вибрати хороший обприскувач – купити ефективні препарати».

Це, зрозуміло, необхідно, але без прорахованої логістики, без правильного приготування робочих розчинів, без урахування чистоти, кислотності і жорсткості води, інвестиції, які складають сотні тисяч доларів, можуть спрацювати лише частково. Хоча для того, щоб гарантувати результат, досить одноразових організаційних рішень і невеликих, у порівнянні з вартістю обприскувача і ЗЗР, витрат.

Іван Бойко