Поліуретанове футерування обладнання – навіщо потрібно, та на що звернути увагу

30 июля 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Агротехнологии Поліуретанове футерування обладнання – навіщо потрібно, та на що звернути увагу
Поліуретан

Збиральний сезон у розпалі і часу вже зовсім немає на те, щоб спокійно вибирати, приміряти, розмірковувати над тим, яке обладнання обрати для елеватора. Але треба пам’ятати про захист від зносу і корозії металевих поверхонь обладнання. Основною перевагою поліуретану над іншими матеріалами є його зносостійкість. Він у п’ять разів стійкіший до стирання ніж метал, при цьому він еластичний та пружний. Ці властивості поліуретану дають можливість не тільки зберегти обладнання від зносу, а головне – зберегти зерно від пошкодження та втрат. Тому, питання футерувати обладнання чи ні, вже не стоїть. Футерувати!

Але як, яким способом?

Перше: обсяг зерна, який буде проходити за рік, за п’ять років. Від цього показника залежить товщина поліуретанового шару.

Друге: яке зерно буде транспортуватися? Відповідь на це питання важлива, тому що, наприклад, зерно соняшника або сої може налипати на поверхні та сповільнювати швидкість потоку зерна.

Розглянемо докладніше методи футерування і можливо, ви визначитеся з тим методом, який підійде вам як найкраще.

Поліуретанове футерування вставками у труби, сектори, перехідні патрубки. Такий метод є зручним для футерування стандартизованого обладнання. Але він не підійде для елеваторів, які спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшника. Вільне положення поліуретанової труби у металевій трубі сповільнює рух соняшника та знижує швидкість перевалки.

Поліуретанове футерування методом гарячої адгезії. Такий метод рекомендується для особливо навантажених дільниць. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання і повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення. Чим теплове лінійне розширення небезпечне для стійкості поліуретану?

При нагріванні поліуретан подовжується приблизно на 1%, і, якщо він закріплений точково або зажатий в обмеженому просторі, то енергія його розширення піде на його деформацію. В цьому випадку поліуретан піде хвилями, на поверхні яких стійкість поліуретану до стирання значно знижується, що призводить до швидкого протирання з утворенням дірок. При гарячій адгезії шар поліуретану щільно прилягає по всій площині до металевої поверхні, напруги деформації у поліуретані немає. Підрив поліуретану виключений. Такий метод футерування був успішно використаний на елеваторах компанії «Кернел», «Епіцентр К», «ТІС-Міндобрива». Ми рекомендуємо цей метод для елеваторів, які спеціалізуються на олійних культурах, або мають високий ступінь обсягів перевалки.

Футерування обладнання листовим поліуретаном, армованим просіяно-витяжною сіткою. Цей метод вперше був використаний ще у 1985 році та довгий час вважався передовим. Цей метод і зараз успішно використовується для футерування самопливів квадратного перерізу, дна конвеєрів, головок норій. Тонкощі виробництва таких листів полягають у тому, що листи сітки вирівнюються та заливаються поліуретаном. Але поверхневий шар поліуретану контролювати важко, положення сітки до поверхні листа змінюється в межах від 1 до 4 мм. Внаслідок чого, робоча поверхня поліуретану має значно меншу товщину, стирається вона швидко, сітка оголюється та дуже травмує зерно гострими краями, а оскільки сітка тонка, то вона теж дуже швидко протирається, армування знімається, утворюється внутрішня напруга в матеріалі, що значно знижує стійкість матеріалу до стирання, і, як наслідок, утворюється дірка, що в подальшому може призвести до підривання футерувального листа.

Ще один недолік такого методу – важко футерувати обладнання складної геометрії. Для досягнення максимального захисту поверхні обладнання без пропусків та щілин, потрібно встановити багато кріпильних болтів, головки яких травмуватимуть зерно, при цьому самі вони будуть стиратись, а це потребує постійного контролю. Як альтернативу армуванню сіткою, ми пропонуємо поліуретан, армований технічною тканиною. Такий футерувальний матеріал знайомий елеваторникам, він схожий на гумові стрічки, якими ще років п’ять назад елеваторники закривали протерті труби, але на противагу гумі, поліуретан значно стійкіший до стирання.

Який би ви метод футерування не обрали, висновок один – футерування потрібне. Його якість залежить від трьох складових – це якість матеріалу, правильність підібраного методу футерування та правильний монтаж, і тоді поліуретанове футерування буде слугувати довго та приносити вам прибутки.

З повагою,
Лариса Ткаченко,
комерційний директор ТОВ НВП «Форполімер»


ЧИТАЙТЕ В ЭТОМ ЖЕ НОМЕРЕ: