Вступ до корпоративної логістики. Простими словами на складну тему

30 Липня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Агротехнологии Вступ до корпоративної логістики. Простими словами на складну тему
логістики

Світові ЗМІ час від часу публікують інформацію щодо попиту у світі на продовольство. І цей попит неухильно збільшується. Країни та компанії постійно шукають шляхи вдосконалення технологій та спрощення доступу споживачів до своїх товарів та послуг. Формула успіху дуже проста: чим ефективнішим є підприємство, тим воно більш прибуткове. Яким же чином досягається конкурентна перевага? Уявіть, що всі агропідприємства використовують ідентичні добрива, насіння, техніку та інше. У такому разі перевага полягає в більш ефективній логістиці. За рівних умов прибутковості виграє той, у кого менші витрати.

Для агросектору звичними та усталеними шляхами підвищення ефективності є використання сучасних добрив, якісного посівного матеріалу. Але ми іноді забуваємо, що збережена гривня – це зароблена гривня. Тому хочемо ознайомити вас з технологіями підвищення ефективності підприємства за рахунок оптимального використання наявної інфраструктури та збільшення її потужності у майбутньому.

логістики

Йдеться про оптимізацію ланцюгів постачання та логістики загалом.

Тема ланцюгів постачання завжди існувала в сучасному світі. Тема ж УПРАВЛІННЯ ланцюгами постачання розвилася від вузької теоретичної дисципліни до прикладного застосування впродовж останніх 30-40 років у світі та 12-15 років в Україні.

То що ж таке управління ланцюгами постачання, логістика та оптимізація бізнес-процесів? Чому саме в них треба інвестувати?

Управління ланцюгом постачання (SCM – supply chain management) – це планування та координація усіх людей, процесів, інфраструктури та технологій, спрямованих на створення цінностей для підприємства.

Під управлінням у цьому випадку розуміють взаємодію ресурсу всередині компанії з усіма речами поза межами компанії. Тобто постачальник товарів та послуг створює цінність для своїх клієнтів. Під поняттям «цінність» може матися на увазі що завгодно важливе. Але найчастіше йдеться про гроші.

Таким чином, прибуток клієнта, створений постачальником, і є головна мета управління ланцюгом постачання.

Зазвичай управління ланцюгом постачання найлегше уявити як систему з трьох елементів:

■ закупки;

■ операційна діяльність;

■ логістика.

Закупки – функція забезпечення підприємства матеріалами та послугами, які потім використовуються для створення власних продуктів та послуг.

Базова мета закупок – отримати все необхідне за мінімальні кошти. Крім вартості самих товарів та послуг, треба пам’ятати про вартість зберігання та транспортні витрати.

Операційна діяльність – це саме те, чим має займатися підприємство задля заробітку грошей. Наприклад, у виробничих компаніях операційна діяльність формує виробничі процеси. У роздрібній торгівлі вона відповідає за діяльність магазинів. У сервісних компаніях – опікується командою спеціалістів.

Логістика відповідає за все, що пов’язане з переміщенням та зберіганням продукції. До сфери логістики належать дистрибуція, складування, транспортні перевезення (натомість у нас логістикою чомусь називають службу замовлення автомобілів).

Логістика поділяється на внутрішню та зовнішню.

Внутрішня логістика – це ваші внутрішні процеси (склади, виробництво).

Зовнішня логістика – це зовнішній світ, клієнти та постачальники.

Логістика важлива тим, що дає замовнику змогу отримувати продукцію у зручному місці у зручний час. Отже, ключові завдання логістики – переміщати товари швидше, знижувати транспортні витрати та оптимізувати складські залишки.

Слід зазначити, що ці елементи управління ланцюгом постачання часто конфліктують між собою.

Наприклад, можна купити більшу партію товару й тим самим знизити на нього ціну. Водночас збільшення обсягів призводить до зростання видатків на логістику. Тому ідеальною вважається система, в якій усі ці елементи працюють збалансовано.

Як відомо, результат цілої системи дорівнює результату її найслабшої ланки.

Мета нашої рубрики – навчити вас використовувати наявну інфраструктуру найбільш ефективно та показати шляхи розвитку у майбутньому. Щоб не різати «по живому», застосовують методи моделювання.

Як з’являються будь-які стандарти? Спочатку проблему розв’язують у будь-який спосіб. Далі, якщо проблема не є разовою і схильна повторюватися, спосіб її вирішення вдосконалюють, допоки він не стає загальноприйнятним. Найбільш ефективний спосіб приймається як стандарт для цілої галузі.

Таким саме чином усе відбувається і в управлінні ланцюгами постачання. Ще немає усталених стандартів, але вже існують кілька моделей управління. Одна з відомих – SCOR-модель. SCOR (Supply Chain Operations Reference) – референтна модель операцій ланцюгів постачання. У поточному контексті референтність означає, що модель будується на еталонних процесах, тобто на найкращих практиках.

логістики

Саме цю модель ми найчастіше використовуємо у своїй роботі. Вона дає змогу візуалізувати складні процеси у найпростіший спосіб.

Спробуємо пояснити, як вона працює. Уявімо, що ви маєте намір виробляти, наприклад, джем з аґрусу.

План: ви визначаєте обсяги виробництва з огляду на можливості потенційних споживачів. Вам треба прийняти рішення про місце виробництва та ринкову стратегію: ваш продукт буде високоякісним (відповідно, дорожчим) чи розрахованим на масовий ринок?

Ресурс: вам треба домовитися з виробниками аґрусу, узгодити з ними якісні показники продукції, обсяги закупок та цінову політику. Що робити в разі неврожаю, хто оплачує доставку тощо.

Виробництво: вам треба описати виробничий цикл, прийняти рішення щодо рівня автоматизації (готувати вручну чи купити відповідні машини).

Доставка: як продукція потрапить до споживача? Ви самі повезете чи доручите транспортній компанії? Як зміниться вартість продукції залежно від термінів транспортування?

Зворотний зв’язок: ви плануєте виробляти продукцію в ексклюзивному пакуванні чи це буде звичайна скляна банка? Чи приймете ви її назад від споживача?

Забезпечення: ви плануєте все робити самостійно чи залучати найманих працівників? Хто займатиметься рекламною кампанією та вестиме перемовини з магазинами, кафе та готелями?

логістики

Можуть виникати й інші завдання, що виходять за межі вашої компетенції. Ці та інші питання турбують сучасного підприємця. Ми готові підтримувати вас відповідями.

Олексій Гладишев,
керівник ТОВ «Новітні індустріальні рішення»


Сайт: newindustrialsolutions.com
Ел. пошта: og@newindustrialsolutions.com

ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: