Битва за врожай: віддай… моє

30 июля 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

СтатьиАгротехнологииБитва за врожай: віддай… моє
врожай

А ви знаєте, що відбувається у вас на елеваторі, поки вас нема на місці?


Аграріїв з досвідом на полові на проведеш, вони перевіряють всі факти, одже наводжу реальний приклад з життя: прогноз врожаю кукурудзи за кропио 89,55 ц/га, а на зважування доїхало тільки 66,93 ц/га. Дивна річ, враховуючи, що у сусідів таки прогноз зійшовся з показниками ваг.

Кейс. Урожай кукурудзи без електронного контролю

Тож як вберегти врожай від шкідників… двоногих?

Сьогодні поговоримо про сучасні цифрові рішення на елеваторі.

У давньому китайському трактаті «Мистецтво війни» написано: якщо не знаєш ворога – перемогу не здобудеш.

Отже, з чим доводиться воювати. Розглянемо основні «схеми» (дивись стор. 26).

І це далеко не все. Є ще «пилосос», що висмоктує зерно з кузова зерновоза на елеваторі, або модернізований «подвійний удар», де в кущах на маршруті стоїть причіп з вагою 3 тонни. Тим часом на маршруті їде причіп з вагою 4,5 тонн. А державні номери в них однакові. Як ви здогадалися, їх просто міняють місцями на «терміновій» зупинці біля кущів.

Треба виключити зі схеми людський фактор через запровадження Інтернету речей. Це датчики та контролери, що передають дані в програмне забезпечення абсолютно без втручання людини.

Почався збір багатостраждального врожаю-2020, який зазнав удару і від посухи, і від недостатнього снігового покриву, а потім від злив. А скільки довелося пересівати ярими культурами. Не кажучи вже про антивірусні обмеження.

Так, 2020 рік – це екзамен на стійкість для аграріїв.

І от, нарешті, після всіх цих страждань починаємо збирати очікуваний врожай, але і тут криються небезпеки, але вже іншого характеру: треба проконтролювати, щоб саме власник зібрав свій врожай, а не сторонні «помічники».

Зараз йдеться не про рейдерські наїзди, а про щорічні «фокуси» з маніпуляціями на зважуванні, про розвантаження збіжжя наліво, про наповнення чужих зерновозів з власного бункеру комбайну – варіантів багато.

Важливо, що встановлення Iнтернету речей повинно відбутися не тільки на елеваторі, а й охопити повний ланцюжок, починаючи від збирання на полі, контрольованого транспортування та зважування на елеваторі, а саме встановлювати IoT-платформу треба і на зернозбиральній техніці – комбайнах, перевантажувачах та зерновозах, як панацею від розкрадання та приписок в бухгалтерії.

Особливо контроль за збором врожаю важливий, якщо аграрій користується послугами найманих комбайнів, зерновозів та послугами сторонніх елеваторів.

Як це працює? Онлайн відстежуються: поле, найменування культури, дата, час, зібрані гектари, яким комбайном, обсяг вивантаженого збіжжя з бункеру комбайна у конкретний зерновоз, маршрут зерновоза до вагової, процедура зважування та відбору проби на вологість з передаванням пулу даних у програмне забезпечення. Незалежні контро­лери встановлюються як на власних елеваторах та вагових, так і на сторонніх, послугами якого користується Ваше агропідприємство.

Дані інтегруються з системами бізнес-аналітики та обліку.

По-перше, на кожен бункер комбайну треба встановити порогові датчики наповнення бункеру комбайну, зазвичай їх кількість становить від 4 до 10 одиниць. Обов’язково треба ставити «нульовий» датчик на підлогу, щоб контролювати можливі висипи збіжжя знизу.

По-друге, треба чітко розуміти, що зі «свого» комбайну збіжжя не буде відвантажено у «чужий» зерновоз. Тому треба встановлювати систему «свій-чужий» у вигляді електрон­них міток на комбайни+зерновози.

Коли програмне забезпечення побачить «свого», то тільки тоді почнеться відвантаження з комбайна у «свій» зерновоз. Також програмне забезпечення відстежує, щоб збіглися GPS-координати комбайна+зерновоза. Це треба для того, щоб «своя» електронна мітка не спрацювала, якщо хтось привезе з собою цю мітку у кишені та захоче відкрити нею «чужий» зерновоз.

По-третє, аграрію треба контролювати маршрут зерновоза від поля до вагової або елеватора. Це робить програмне забезпечення і в разі порушень автоматично інформує власника врожаю про негаразди, а саме відхилення від маршруту, підозрілі зупинки тощо.

По-четверте: зважування врожаю та контроль за вологістю (наприклад, для кукурудзи). Це вирішується шляхом встановлення на елеваторах та вагових, послугами якого користується агропідприємство, незалежного вагового контролера на комп’ютер ваговика, а також встановлення власного вологоміру, що приєднаний до програмного забезпечення.

П’яте: Інтернет речей на елеваторі (різноманітні датчики та контролери), доповнений алгоритмами штучного інтелекту – це запорука гарного фінансового результату наприкінці року саме для власника, а не для паразитів, що нищать врожай за допомогою приписок в документації та розкрадання.

І найголовніше: не довіряти моніторинг підлеглим того самого сумнівного топ-менеджера, що мутить схеми на полі та на елеваторі, а звертатися до професіоналів, що незацікавлені у розкраданні врожаю.

Тотального Вам контролю та гарного врожаю!

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: