Розрахунки готівкою не за місцем відвантаження сільгосппродукції: чи потрібний PPO?

опубликовано в журнале: AgroONE №57
31 июля 2020 г.
Статьи Законодательство Розрахунки готівкою не за місцем відвантаження сільгосппродукції: чи потрібний PPO?
PPO

Сільгосппідприємство проводить готівкові розрахунки за реалізацію власної сільгосппродукції через касу підприємства з оформленням прибуткового касового ордера, а відвантажує продукцію зі складу. Чи правильно підприємство розраховується з покупцями? Чи треба застосовувати РРО?

Так, правильно. РРО в цьому випадку застосовувати не потрібно. Пояснимо чому.

У цій ситуації підприємство має право скористатися пільгою, передбаченою п. 1 ст. 9 Закону від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (далі – Закон №265).

Умови надання цієї пільги такі:

■ підприємство не повинно належати до сфери торгівлі та громадського харчування;

■ продавати потрібно тільки продукцію власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів і виробів медичного призначення);

■ розрахунки повинні проводитися в касі підприємства з оформленням касових ордерів і видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою підприємства.

Наше підприємство всі умови отримання пільги виконало. Зверніть увагу: пп. 1 ст. 9 Закону №265 не містить умови про місце відвантаження й отримання продукції покупцем.

Розрахунки готівкою за сільгосппродукцію в місці її виробництва: чи застосовувати РРО?

Сільгосппідприємство проводить готівкові розрахунки за власну сільгосппродукцію в місці її виробництва (у теплиці, на полі тощо). Чи зобов’язане воно застосовувати РРО?

Так, РРО доведеться застосовувати.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов’язані застосовувати РРО або розрахункові книжки у випадках, передбачених законом (ст. 3 Закону від 06.07.95 р. №265/95-ВР, далі – Закон №265).

Приймаючи оплату за сільгосппродукцію готівкою, підприємство здійснює розрахункову операцію у готівковій формі. Отже, при проведенні розрахунків з покупцями слід застосовувати РРО.

Хочемо попередити, що скористатися пільгою, передбаченою п. 1 ст. 9 Закону №265 (тобто обійтися без РРО і розрахункових книжок), у цій ситуації без додаткових організаційних заходів не вийде.

Адже розрахунки повинні проводитися у касі підприємства з оформленням касових ордерів і видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою підприємства.

Що можна зробити, щоб не застосовувати РРО при продажу своєї продукції у місці її виробництва?

Щоб не застосовувати РРО, підприємство може видати наказ про організацію для цілей касової дисципліни відокремленого підрозділу у місці проведення розрахунків. Таким підрозділом може бути, наприклад, власний або орендований автомобіль підприємства.

Для довідки. Відокремлені підрозділи – це, зокрема, структурні підрозділи (стаціонарні або пересувні), де реалізуються товари, надаються послуги і здійснюються розрахункові операції (пп. 2 п. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. №148, далі – Положення №148). Завважимо, що для цілей Положення №148 відокремлений підрозділ уважається підприємством (п. 1 цього Положення).

А каса – це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів (пп. 8 п. 2 Положення №148).

У результаті розрахунки з покупцями за власну продукцію проводитимуться у касі відокремленого підрозділу (касі підприємства). Зважте на те, що такий підрозділ має вести касову книгу (п. 39 Положення №148).

На працівника, який проводить розрахунки з покупцями, покладають обов’язки касира. Крім того, його уповноважують підписувати касові документи.

Зробивши ці дії, підприємство виконає вимогу пп. 1 ст. 9 Закону №265 про проведення розрахунків з покупцями у касі підприємства з оформленням касових ордерів. Отже, при продажу власної продукції в місці виробництва через відокремлений підрозділ, який веде касову книгу й оформляє касові ордери, можна обійтися без РРО.

На замітку!
Керівник підприємства визначає відповідним внутрішнім розпорядчим актом перелік посад і кількість посадових осіб, уповноважених підписувати касові документи (п. 451 Положення №148).

Марина ВЛАСОВА,
консультант із питань бухгалтерського обліку та оподаткування


ЧИТАЙТЕ В ЭТОМ ЖЕ НОМЕРЕ: