Яблунева картопля: Україна приростає екзотичними коренеплодами

31 Липня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Агротехнологии Яблунева картопля: Україна приростає екзотичними коренеплодами

Звичайно, Україна – потужна та знана аграрна держава. У вирощуванні, скажімо, кукурудзи чи соняшнику, які прийшли до нас з Південної Америки, завжди є чим похвалитися, які б там погодні умови не були. Але до статусу бананової республіки нам ще далеко. Клімат, хоч і теплішає, але далеко ще не той – так що «вибачайте, бананів нема!». Та між іншим, не менш теплолюбна мексиканська ріпа хікама, що солодко пахне свіжими яблуками, на наших теренах вже з’явилася.

Цю культуру ще навіть не знають, як вірно назвати в наших краях: хікама чи джікама, мексиканська ріпа чи картопля, мексиканський ямс, каштан чи ямсова квасоля… Або краще благородною латиною величати Pachyrhizus erosus? Як би там не обізвали, та в наших інтернет-магазинах її вже можна купити. І є думка, що хікаму вже пробують вирощувати потихеньку в самій Україні.

Скарб індіанських городів

У Південній Америці цю трав’янисту ліану з сімейства бобових вирощують з давніх давен. На європейському континенті більш-менш широкому вченому загалу про неї стало відомо у 1553 році, завдяки книзі-енциклопедії «Хроніка Перу» авторства Педро Сьєси де Леона.

Завоювання хіками.  Цей іспанський священик і солдат прославився як історик та географ, один з перших хроністів, який написав про завоювання та особливості нового континенту. Що стосується рослинного світу, то вчений конкістадор, зокрема, першим описав такі рослини як ананас, авокадо, гуава, зоряне яблуко, інга, кіноа, кокаїновий кущ, манцінелове дерево, персикова пальма, перуанський перець, пітайя, сарсапаріль, юкка.

Окрасою кухні майя та ацтеків була також описана середньовічним хроністом хікама, яку туземці культивували заради великого їстівного коренеплоду, що є надзвичайно універсальним джерелом живлення. Кора коренеплоду коричнево-жовтувата, а запашна серцевина має білий колір, з крохмалистою структурою, що нагадує картоплю зі смаком яблука. Ці приємні запах і смак додають екзотичній бульбі полісахарид інулін і фруктоза. Хоча деякі коренеплоди хіками можуть важити до 20 кг, зазвичай їх збирають при вазі 2-3 кг.

Коктейль поживних речовин.  У рослини вживають в їжу тільки коренеплоди, які на 90% складаються з води. Та попри свою водянистість, хікама – дуже універсальний овоч, який містить в значній кількості необхідні поживні речовини, вітаміни і мінерали. Так, 100 грам містить 14,1 мг вітаміну С (аскорбінова кислота (15,67%)), 4,9 г загальних харчових волокон (12,89%), 8,82 г вуглеводів (6,78%), 0,046 мг міді ( 5,11%), 0,04 мг вітаміну B6 (3,08%) і 0,46 мг вітаміну Е (3,07%), 0,57 мг заліза (7,13%), 0,35 мг калію (2,87%), магнію, марганцю (2,48%). Крім того багато амінокислот, зокрема 0,019 г гістидину, 0,022 г валіну, 0,018 г треоніну, 0,016 г ізолейцину і 0,026 г лізину. А калорійність коренеплоду хікама знаходиться на рекордно низькому рівні – у 100 г продукту міститься не більше 38 ккал.

У кулінарії використовується для вживання в свіжому вигляді разом з меленим червоним перцем, з сіллю, лаймом або лимоном, а також після термічної обробки – самостійно чи у якості інгредієнту різноманітних страв. Загалом, хікама є універсальним овочем для смаження, тушіння та варіння, добре поєднується з іншими овочами і фруктами, а також м’ясом і морепродуктами.

Аптечка у формі бульби

Окрім харчової цінності, дуже важливі корисні властивості хіками. Її недарма вважають природною аптечкою у вигляді бульби. Застосування хіками рекомендується як з лікувальною, так і з профілактичною метою.

При високому тиску.  Люди, які вживають продукти, багаті антиоксидантами, такими як вітамін С, мають більш низькі шанси високого кров’яному тиску у порівнянні з людьми, які сидять на біднішій вітамінній дієті.

Хікама багата вітаміном С – і його вживання на регулярній основі допоможе поповнити добову потребу вітаміну С для організму. Калій, в свою чергу, знижує напругу на кровоносні судини і артерії, тим самим знижуючи навантаження на серцево-судинну систему.

При анемії через дефіцит заліза.  Залізо корисно для росту і розвитку людського організму. Хікама – це спосіб природного поповнення заліза в організмі, адже 100 г містить 0,57 мг заліза, що становить 7,13% від рекомендованого добового значення. Тому хікама допоможе не тільки в лікуванні залізодефіцитної анемії, а також в усуненні загальних симптомів анемії, таких як слабкість тіла, головний біль, втома і підвищена чутливість до низької температури. Крім цього кілька інших хронічних захворювань, наприклад, предіалізна анемія і ниркова недостатність, також лікуються достатнім вживанням заліза.

При серцево-судинних захворюваннях, для нормалізації травлення.  Клітковина корисна для профілактики багатьох захворювань. Люди, які отримують з їжею малу кількість клітковини, схильні до ризику розвитку інсульту, ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, ожиріння, діабету і деяких шлунково-кишкових захворювань. А продукти з волокном покращують різні функції організму: знижують тиск, покращують контроль рівня глюкози в крові, регулюють процеси травлення та посилюють імунні функції. Харчові волокна однаково корисні і дорослим, і дітям. Хікама містить 4,9 грама клітковини на 100 г – 12,89% від щоденної дози.

Для здорового росту.  Мідь допомагає утворювати колаген, збільшує поглинання заліза і контролює виробництво енергії. Вона також регулює ріст і розвиток організму і покращує основні показники загального стану здоров’я, допомагає захистити нервову, серцево-судинну і кісткову системи. Тому вкрай важливо включати цей мінерал у звичайний раціон харчування. Одне із значущих джерел міді – хікама, оскільки містить 0,046 мг міді – 5,11% від добової норми для дорослого організму.

Для поліпшення функцій мозку.  Вітамін В6 значно впливає на центральну нервову систему, особливо на виробництво серотоніну і ГАМК нейротрансмітерів у головному мозку. А значить, він необхідний для контролю настрою і запобігання втоми, депресії, болю і неспокою, профілактики різних психічних розладів. Дослідження показують, що вживання хіками поповнює запас вітаміну B6 і, відповідно, піднімає настрій та тонус нервової системи, сприяє покращенню життєдіяльності організму в цілому.

Для загоєння ран.  Вітамін С бере участь у виробництві колагену – білка, який присутній у сполучній тканині тіла. Щоб організм ефективно відновлював рани всіх типів – від незначних порізів до глибоких ран, переломів кісток, а також опіків – слід включати багату вітаміном С хікаму в раціон.

Для красивої шкіри.  Вітамін Е необхідний для зміцнення стінок капілярів в шкірі, а також для підтримки вологи і еластичності.

Він зменшує запалення всередині всього тіла, а також на шкірі, підтримує здоровий, молодий вигляд шкіри. Завдяки наявності вітаміну Е та інших вітамінів у своєму складі, хікама в їжі прискорює відновлення клітин, використовується для лікування сонячних опіків, зморшок, акне і шрамів.

Для стрункої фігури.  Хікама містить мало калорій і багато важливих мікроелементів та амінокислот. Зокрема, полісахарид інулін сприяє здоров’ю кісток, грає роль пребіотика в кишечнику – сприяє зростанню корисних бактерій, які підтримують імунітет. Хікама є чудовою їжею для хворих на цукровий діабет і тих, хто хоче позбутися зайвої ваги.

Для міцних кісток.  Мінерали, такі як марганець, магній, залізо і мідь, знайдені в коренеплоді, необхідні для формування міцних кісток і загоєння їх ушкоджень. Це кращий спосіб запобігти виникненню таких захворювань як остеопороз.

Для імунної системи.  Хікама стимулює роботу лейкоцитів, які борються з бактеріальними, вірусними, грибковими захворюваннями. Крім того, антиоксидантний потенціал вітаміну С необхідний у боротьбі проти раку, адже нейтралізує вплив вільних радикалів.

Природний пестицид.  На відміну від бульби, насіння, листя, квіти і стручки рослини токсичні. Але і це йде на користь. Зокрема, порошкоподібний ротенон знаходить застосування в органічному землеробстві для знищення колорадського жука, капустяної білявки, блішок, малинового жука тощо, для боротьби з кліщами у домашніх тварин. Індіанці свого часу навіть використовували його для оглушення риби при її ловлі.

На тепличних теренах

Хікама традиційно вирощується в теплому кліматі Центральної Америки, Карибського басейну, регіоні Анд тощо. Взагалі, ареал поширення цієї культури зростає – від тихоокеанських островів до Африки, Філіппін та Китаю вона стає все більш популярною завдяки простоті вирощування та споживчим якостям. Ліана добре росте на суглинках і пісковиках, з хорошим дренажем і високим вмістом калію. Здавалося б, ґрунтово-кліматичні умови південних регіонів України у чомусь досить сприятливі для культивування цього овочу, але необхідне чітке дотримання температурного режиму – не менше 20°C вдень чи вночі. Так що при вирощування хіками без теплиць не обійтись.

Розсада має перевагу.  Як радять фахівці, перед посадкою насіння необхідно замочити не менше ніж на 10-12 годин. Посів практично поверхневий з невеликим заглибленням. Розсаду необхідно вирощувати при підвищеній температурі – 25-27°C. Вік розсади перед висадкою у ґрунт повинен складати 2-2,5 місяця. Крім насіннєвого розмноження, хікама добре розмножується бульбами. Рослини з коренеплодів, порівняно з вирощеними з насіння, швидше вступають у плодоношення, відповідно дають більш ранній і більш вагомий урожай.

Кирило Степовий


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: