Тонка робота

31 Липня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Техника Тонка робота
подрібнювач

Для чого потрібен подрібнювач пожнивних залишків і чи буде його придбання і застосування рентабельним


Агровиробник зазвичай на всьому намагається заощадити, і це логічно і природно. Але тільки в тому випадку, якщо це не шкодить загальному принципу, тобто, фінальній рентабельності виробництва. Ми випробуємо нові економічні способи обробки ґрунту, придумуємо як підвищити ефективність внесення ЗЗР і намагаємося налагодити сушку і зберігання зерна у себе в господарстві, щоб не платити елеваторам. Загалом, робимо все правильно. У зв’язку з цим варто звернути увагу на подрібнювачі пожнивних залишків, які також називають мульчувачами.

Що таке подрібнювач рослинних залишків? Принцип роботи цих агрегатів зрозуміло всім: їх запускають у поле після збирання культури, для того, щоб подрібнити рослинні залишки. Причому не просто подрібнити, а рівномірно розподілити по поверхні поля. Залежно від конструкції і якості роботи розрізняються подрібнювачі соломи у валках і пожнивних залишків, що мають тверді стебла, тобто, кукурудзи та соняшнику. Такі агрегати сьогодні можна знайти далеко не у кожному господарстві.

Ми поспішаємо, ми, як уже було сказано, намагаємося заощадити, і врешті-решт, фактично всі сучасні комбайни оснащені штатними подрібнювачами соломи, і здатні рівномірно розкидати її по полю.

Крім того, ми можемо вибрати відмінний дисковий агрегат, який можна запустити, скажімо, у поле після збирання соняшнику, зламавши і закривши в землю тверді стебла, що стирчать із землі.

Як міркує фермер у цьому випадку, і міркує логічно. Подрібнювач рослинних залишків потрібно спочатку купити, витративши гроші, причепити його до трактора, посадити у кабіну тракториста, і запустити в поле відразу ж за комбайном.

подрібнювач

Кожна година на рахунку, адже потрібно оперативно провести лущення стерні і закрити вологу. Значить, краще запустити у поле відразу два подрібнювача, можливо на різних полях. «Солярка» йде, ресурс техніки йде, виробітка трактористу йде, а час просто летить. Та й не до подрібнювачів під час збирання – тут би вистачило часу і сил на головну задачу.

Все це так, але при цьому ми втрачаємо ряд важливих нюансів, які здатні змусити по-новому подивитися на це питання.

Справа в тому, що подрібнювач пожнивних залишків коштує відносно недорого, і самі ходові якісні агрегати обійдуться в кілька тисяч у.о.

У порівнянні з вартістю комбайна – це «небо і земля». Причому агрегатуються ці моделі зазвичай з тракторами самого ходового сегмента потужності – до 110 к.с.

Ми не дарма згадали про вартість зернозбирального комбайна. Адже ціна сучасних моделей невисокої потужності стартує зі 100 тисяч у.о. Щоб купити по-справжньому потужний комбайн доведеться викласти всі 300 тисяч у.о. Відповідно, резонне питання: для чого ми його купуємо? Напевно, щоб швидше зібрати урожай, адже оптимальні умови для збиральної кампанії складаються нечасто і дорогий кожен день. Для того, щоб якісніше зібрати урожай, по можливості повністю і з мінімальною кількістю бур’янистих домішок. Для того, щоб витратити трохи менше пального, адже комбайн з двигуном потужністю, наприклад, 450 к.с. і високою пропускною здатністю, як би не розписували продавці його економічність, все одно буде «їсти» те, що йому належить. Тим більше на поле з горбистим рельєфом і при збиранні вологої маси. Це означає, що така функція як подрібнення і розкидання пожнивних залишків після проходу комбайна, хоча і є зайвою, але далеко не найважливішою.

Адже в цьому випадку ми:

а) втрачаємо певну частину потужності комбайна на другорядну функцію;

б) додатково витрачаємо на подрібнення і розкидання приблизно 6-7 літрів пального;

в) витрачаємо технічний ресурс комбайна, адже машина отримує додаткове навантаження.

подрібнювач

Відверто кажучи, у господарствах на ці очевидні речі часто намагаються не звертати уваги. По-перше, щоб не втрачати час. По-друге, щоб не «заморочуватися»: прибрали з подрібненням, запустили дискатори у поле – і всього справ! Ах да, у самому крайньому випадку подрібнювач комбайна можна відключити, а потім «випадково» кинути недопалок у поле, вкрите купою соломи, що і робляють несвідомі фермери.

Поговоримо спочатку про час, який автоматично означає у цьому випадку продуктивність роботи. Справа в тому, що зернозбиральний комбайн з відключеним подрібнювачем починає «дихати на повні груди». Він не витрачає потужність ні на що інше, крім основного завдання зі збирання врожаю і, відповідно, здатний виконати більший обсяг роботи за той же період часу. Часовий виграш може досягати як мінімум 10-15%.

Як ми вже говорили, на подрібнення рослинних залишків під час збирання зернозбиральний комбайн витрачає не менше 6 літрів пального.

На відміну від цього комбінація «трактор типу МТЗ + причіпний кормозбиральний комбайн» вимагає не більше 4,5 л на 1 гектар. З огляду на ресурс трактора і витрати на оплату праці тракториста будемо вважати, що однаково з невеликою перевагою варіанту з подрібнювачем пожнивних залишків.

Додамо до цього ще один важливий нюанс: далеко не кожен зернозбиральний комбайн з включеним штатним подрібнювачем здатний розкидати рослинні залишки як годиться: рівномірно по ширині жниварки. Адже, повторимося, для цієї конструкції це другорядна функція. Але ж якщо ми розкидаємо подрібнену солому нерівномірно, то з самого спочатку підготовка поля до посіву наступної культури здійснюється неправильно.

Це все вірно у відношенні, насамперед, соломи, що залишається після збирання ранніх зернових.

Але прибирання кукурудзи або соняшнику має інші складні моменти. Залишається безліч стебел, які і лежать на полі, і стирчать із землі. Подрібнити їх дрібно більшість комбайнів просто не в змозі, тим більше що жатки не захоплюють рослини цілком. У підсумку потрібно щось робити, оскільки ні про який якісний посів і швидку мінералізацію рослинних залишків і мови бути не може.

Як вирішується цей технологічний момент? Природно, з використанням якісного дискового агрегату, який перебиває своїми потужними робочими органами стебла, листя і частину кореневищ, утворюючи більш-менш потужне середовище. Але для ефективного виконання цього завдання, по-перше, потрібен по-справжньому якісний агрегат, а по-друге, у деяких випадках доведеться його запускати у поле двічі.

Зате якщо ми запустимо у поле потужний мульчувач, призначений для роботи по кукурудзі, то, знову ж, дисковий агрегат буде зайнятий виконанням свого безпосереднього завдання, лише подрібнюючи рослинні залишки, і перемішуючи їх із землею. Це буде означати нормальну підготовку площі до наступного посіву і більш низьку витрату пального.

І що не менш важливо – ми отримуємо цілий ряд агрономічніх переваг. Взаємозв’язок тут зрозумілий.

Замість того, щоб вивозити солому з поля без особливої на то потреби або, вибачте, її банально спалювати, ми залишаємо у полі добриво, приблизно рівне по живильній цінності для рослин майже недоступному сьогодні перегною. Причому залишаємо у самому доступному вигляді – максимально подрібненому і рівномірно розподіленому по полю. І чим менше буде фракція пожнивних залишків, тим швидше будуть розвиватися процеси мінералізації рослинних залишків у ґрунті, і тим раніше корисні елементи в їх складі будуть доступні культурним рослинам.

Йдемо далі – у поле, по поверхні якого рівномірно розподілені ретельно подрібнені пожнивні залишки, коефіцієнт випаровування вологи буде набагато нижче. Це означає, що таке поле зможе простояти недоторканим до того часу, коли агроному буде зручно провести передпосівну обробку ґрунту або навіть прямий посів.

З останнім і зовсім виходить складно, адже покрите якісно подрібненими пожнивними залишками поле – відмінний варіант для прямого посіву або за технологією No-Till, або Strip-Till, оскільки остання передбачає наявність рослинних залишків у міжряддях. Причому посів буде відбуватися без особливих труднощів і забивань висівного апарату.

Настільки ж сприятливо ця картина після проходу подрібнювача рослинних залишків позначиться і при проведенні будь-якого з видів обробки ґрунту: оранки, глибокого розпушування, дисковки та іншого. Якщо ми все закладаємо в землю, значить дрібні фрагменти соломи швидко мінералізуються. Ми залишаємо частину їх на поверхні – отримуємо ті ж агрономічні переваги.

подрібнювач

Підсумуємо переваги додавання в технологію післяжнивних процесів в поле такого елемента як подрібнювач-мульчувач рослинних залишків.

В першу чергу, ми отримуємо виграш по продуктивності роботи зернозбиральних комбайнів. Ми економимо їх ресурс, економимо пальне, і при цьому отримуємо більш якісний і рівномірний розподіл подрібненої соломи по полю. Використання подрібнювача дозволяє гарантовано підготувати поле для подальшої підготовки до посіву або самого посіву, зберігши при цьому вологу і прискоривши мінералізацію рослинних залишків. У підсумку це обіцяє цілий ряд організаційних, економічних та агрономічних переваг.

Але тільки у тому випадку, якщо ми чітко зупинилися на конкретній технології обробітку ґрунту і розуміємо реальні переваги подрібнювачів-мульчувачів, і те, як їх використовувати. І головне – чітко можемо організувати процес, виділивши належну тимчасову і технологічну нішу для таких агрегатів. В іншому випадку, дійсно набагато простіше запустити у поле зернозбиральний комбайн з включеним подрібнювачем і це буде теж правильно.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: