Відповідь фахівців

7 Березня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №52

Статьи Агротехнологии Відповідь фахівців
вопросы

Питання:  Яка відповідальність у сільськогосподарського товаровиробника у разі вирощування ним сільськогосподарської продукції на земельній ділянці, щодо якої не укладено договору оренди? (фермер, Вінницька обл.)

Відповідь: По-перше, слід усвідомлювати, що у такому випадку у сільгоспвиробника, окрім відповідальності, існує і ризик, що вирощеною на такій земельній ділянці продукцією може скористатися інший, тобто власник земельної ділянки. Адже така продукція вважається власністю господаря земельної ділянки. І, звісно, у разі звернення власника земельної ділянки до компетентних органів з заявою про те, що на земельній ділянці, власником якої він є, вирощується сільгосппродукція без укладення договору оренди, такий сільгоспвиробник буде нести цивільну, адміністративну або навіть кримінальну відповідальність. Так як такі дії сільгоспвиробника компетентні органи будуть кваліфікувати як самовільне заняття земельної ділянки.

Керуючий партнер Адвокатського бюро «Вікторія Кур’ян та партнери» – адвокат Вікторія Кур’ян, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 000339 від 15.05.19 р.


Питання:  Вітаю! Хочу запитати, якого врожаю пшениці можна очікувати в умовах Півдня при слабкому зволоженні ґрунту та прогнозу щодо посухи весни-літа? (агроном, Херсонська обл.)

Відповідь:  Стосовно майбутнього врожаю озимої пшениці у південних регіонах України можу запевнити, що абсолютно критичної ситуації не буде. Пшениця вже, починаючи з середини січня 2020 р., тихо вегетувала.

Тумани листопада, грудня, січня надали можливості рослинам утворити міцну та дуже продуктивну кореневу систему, на 1 березня 2020 року ми маємо чудові сходи, високий рівень кущистості, від стабільно 3-х до 7-ми продуктивних стебел. Вологи у метровому шарі ґрунту, дійсно, дуже мало, від 30 до 50 см майже у кожному куточку України. Однак, я би рекомендувала зробити розкопки на масивах пшениці або ячменю у півтораметровому шарі ґрунту, адже, здебільшого, волога там є, необхідно лише мати чітке визначення, скільки. Це є важливим для розуміння, на який врожай можна розраховувати за умов посухи.

Головне – не впадати у паніку, а просто дуже ретельно прораховувати кожен агротехнологічний прийом навесні, включаючи живлення рослин. Якщо ви бачите, що рослини мають високий рівень кущення, сильну кореневу систему, не забувайте про добрива, особливо про нітроген, фосфор та сірку. У залежності від того, яку техніку маєте, застосовуйте КАС-32, аміачну селітру, рідкий карбамід, сульфат амонію (якщо з осені ним не працювали), або те добриво, до якого ви звикли. Однак, якщо рослини дещо ослаблені, уважно прорахуйте, скільки нітрогену така рослина може «з’їсти».

Не перебільшуйте норми внесення, тому що це добриво залишиться не використаним. У такому випадку краще недодати добрива та отримати стабільно посередній врожай, ніж витратити кошти на живлення з нульовим результатом. Також в умовах дефіциту ґрунтової вологи найбільш ефективними будуть рідкі фосфорні добрива, краще – ортофосфати, особливо внесені поблизу насінини.

Ольга Бабаянц,
докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології  та ентомології СГІ-НЦНС, дійсний член Національної спілки


Питання:  Будь ласка, допоможіть визначити, як вибрати добриво КАС, щоби воно обуло якісним? Мали проблему з КАС-26. (фермер, Запорізька обл.)

Відповідь:  Стосовно якості добрива КАС (три форми нітрогену). Гарантовано якість КАС-32 можливо забезпечити виробником «Черкаський азот». Інші виробники, аби вписатися у економіку, не витримують концентрацію нітрогену. Виходячи з цього неможливо вірно підрахувати необхідну норму кількості азоту під врожай, від цього знижується економічний ефект сільськогосподарського підприємства. Ми розраховуємо, виходячи з запланованої врожайності, кількість азоту, а, фактично, вкладаємо меньше на 20-30%! Та отримуємо недобір по врожайності. Памятайте, що надлишок азотних добрив за умов дефіциту вологи суттєво знизить врожай та його якість.

Ольга Бабаянц,
докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології  та ентомології СГІ-НЦНС, дійсний член Національної спілки


Питання:  Чи є інформація про те, наскільки ефективно застосовувати мікроелементне підживлення кукурудзи? (феремер, Кіровоградська обл.)

Відповідь:  Про результати застосування мікродобрив «НАНОВІТ» компанії «Агровіт-Груп» (Польща-Україна) на посівах кукурудзи на зерно в ПП «Агропрогрес» (Бобровицький р-н, Чернігівська область).

Іванчук М.Д., член-корр. МАККНС

70 га 3070 га 15 га
Добрива Карбамід під передпосівну

культивацію, 225 кг/га

Карбамід під передпосівну

культивацію, 225 кг/га

Карбамід під передпосівну

культивацію, 225 кг/га

Фаза 6­8 листків

 

 

 

 

 

Нановіт фосфорний, 1 л

Нановіт Цинк, 1 л

Сульфат магнію, 2 кг

Гумістар, 1 л

Карбамід, 8 кг

Липосам 2, 0.165 л

Нановіт Цинк, 1 л

Гумістар, 1 л

Карбамід, 8 кг

 

 

 

Не проводилось

 

 

 

 

Через 7 днів

 

 

 

 

 

 

Нановіт Мікро, 1 л

Нановіт Бор, 1 л

Сульфат магнію, 2 кг

Гумістар, 1 л

Липосам 2, 0.165 л

Карбамід, 8 кг

 

Не проводилось

 

 

 

 

 

 

Не проводилось

 

 

 

 

 

 

Внесено елементів

живлення на 1 гр/га

N – 7430, Р2О5 – 411 г,

MgO – 980, SO3 – 1840,

В – 163, Cu – 13, Fe – 15,

Mn – 24, Mo – 92, Zn – 1148

N – 3680, Р2О5 – 0 г,

MgO – 460, SO3 – 920,В – 0, Cu – 0, Fe – 0, Mn – 0,
Mo – 0, Zn – 102

Урожайність

до контролю

+ 124 ц/га

+ 27 ц/га

112 ц/га

+ 15 ц/га

97 ц/га

0