Час для фунгіцидів

9 Березня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №52

Статьи Агротехнологии Час для фунгіцидів
фунгіцидів

Захист посівів від хвороб перетворюється на ключову умову отримання нормальних показників врожайності


Чергова тепла зима нівелює усі теоретичні розрахунки, наведені у підручниках з агрономії. Збудники захворювань рослин почувають себе більш ніж комфортно у вологому теплому середовищі. Ситуацію ускладнює поширеність мінімальних технологій обробітку ґрунту і залишання пожнивних решток рослин на поверхні. Фактично у верхньому шарі ґрунту цієї теплої зими сформувалися відмінні умови для розвитку усіх видів захворювань рослин.

Відверто кажучи, багато фермерів прагнуть заощадити на елементах технології вирощування сільгоспкультур, у тому числі на фунгіцидних обробітках посівів. Мовляв, може пощастить, а ми заощадимо хоча б декілька десятків доларів на кожному гектарі. Так, іноді у цьому плані щастить, однак найчастіше трапляється навпаки. При цьому найвища ефективність сучасних фунгіцидів виявляється під час профілактичних обробітків рослин і загасити поширення якогось захворювання у пожежному порядку навряд чи вдасться.

В цьому плані надзвичайно зростає роль усіх елементів технології фунгіцидного захисту рослин, починаючи від передпосівного обробітку і закінчуючи технічними можливостями обприскувачів.

Почнімо з вибору фунгіцидного препарату. Прагнення взяти «щось дешевше» зрозуміле, однак на сьогоднішній день різниця у ціні поміж «ноунеймами» і якісними оригінальними пестицидами істотно скоротилася.

Незрідка немає сенсу використовувати на 20% дешевший препарат, в тому разі якщо ми точно впевнені, що трохи дорожчий гарантовано забезпечить результат. Тим більш, що сучасні фунгіциди відомих виробників характеризуються не лише дією проти збудників захворювань, але й яскраво вираженим фізіологічним ефектом.

Вони не просто запобігають захворюванням чи лікують, але й здійснюють загальнозміцнюючий вплив на рослини, підвищуючи їхню стійкість до стресів. У разі їх правильного застосування це відображається на фінальній врожайності сільгоспкультур, надто, якщо ми ведемо мову про якісні протруйники.

Інша річ, що час відмовлятися від самостійної обробки посівного матеріалу у господарствах, в тому разі якщо вона провадиться напівкустарним способом на застарілому обладнанні. Чи тим більш – за допомогою бетономішалок. Це просто викинуті гроші на вітер, оскільки сам принцип надійного протруєння посівного матеріалу передбачає рівномірне покриття поверхні насінини робочим розчином або ж суцільне її просочення. В інакшому разі залишаться необроблені ділянки, куди однаково потрапить інфекція, або ж відбудеться токсикація насінини і уповільнений розвиток сходів.

фунгіцидів

Нині висуваються підвищені вимоги до якості робочих сумішей для обприскувачів.

Якщо ми хочемо на всі 100 відсотків використати лікувальну дію фунгіциду, то маємо забезпечити нормальний pH та показник жорсткості води шляхом додавання сульфату амонію та лимонної кислоти у разі потреби. При цьому знову ж таки слід враховувати, що оригінальні препарати відомих світових виробників завдяки своїй формуляції набагато краще зберігають свою ефективність за умови використання неякісної води для приготування робочого розчину.

Не меншу увагу потрібно звертати на якість змішування препарату з водою. Фунгіцид має рівномірно розчинитися, аби справити належний лікувальний ефект. Тому нагально рекомендується використовувати спеціальні польові цистерни-міксери, які може собі дозволити придбати навіть невелике господарство.

Іноді доводиться зустрічати ситуацію, що навіть на класному сучасному обприскувачі встановлюються сильно зношені чи абсолютно непідходящі форсунки для робочого розчину. Це призводить до того, що фунгіциди не розпилюються дрібнодисперсним факелом, а скапують на листок, а тоді з листка немовби КАС. Жодної користі такий «захист» рослинами не дає. Це просто поливання ґрунту фунгіцидним робочим розчином. Відповідно, обов’язково перед початком сезону бажано обновити розпилюючі наконечники, щоб бути впевненими, що робочий розчин буде внесено якісно. Ціна питання – приблизно 100 доларів за комплект нормальних розпилювачів.

Потребує ефективного вирішення і проблема оновлення парку обприскувачів у невеликих та середніх господарствах.

Подекуди і досі використовуються бувалі в бувальцях ОПШ, молодість яких припала ще на колгоспні часи. Можна скільки завгодно пишатися тим, що ці агрегати справно виконують свою роботу, але їх експлуатаційні характеристики не йдуть у жодне порівняння з сучасними вітчизняними та зарубіжними моделями бюджетного сегменту. Останні в рази перевершують «ветеранів» за продуктивністю, точністю внесення і надійністю, не кажучи вже про додаткові технічні можливості. Не можна вносити дорогий ефективний фунгіцид, використовуючи для цього морально та фізично застарілу техніку. Поряд з тим, за нинішніх кліматичних умов саме обприскувач є одним з ключових сільськогосподарських агрегатів. Тому заощаджувати на цьому не варто.

Ще одна проблема, яка доволі часто стає причиною недобору врожаю – небажання деяких фермерів враховувати досвід колег та результати досліджень компаній-виробників ЗЗР, спрямованих на вивчення особливостей розвитку тих чи інших збудників захворювань. Правило «я так вже 20 років роблю і кожен раз усе нормально було» може й не спрацювати, адже поширення і шкодочинність захворювань на посівах зростає в рази. Там, де раніше можна було внести елементарний недорогий препарат і забути про проблему, може бути потрібна комплексна технологія захисту.

Це особливо яскраво ілюструє ситуація з пероноспорозом на ячмені, який останніми роками атакував посіви цієї культури практично у всіх регіонах України.

Ячмінь, до речі, це культура, яка потребує першочергової уваги, оскільки нинішні кліматичні зміни вона переносить особливо важко. Без надійного фунгіцидного протруйника за неї не варто і братися – надто високі ризики.

фунгіцидів

При цьому всьому потрібно пам’ятати, що ефективний фунгіцидний захист посівів повинен поєднуватися з аналогічними заходами проти шкідників та бур’янів. Досить часто ці проблеми є взаємопов’язаними і неувага до однієї виливається у проблеми з іншими. Це також стосується і контролю мінерального живлення рослин. Якщо соя чи соняшник відчуватимуть дефіцит бору, кукурудза – цинку, а ріпак – сірки, то це безпосередньо відіб’ється на спроможності посівів протистояти збудникам захворювань. І навіть вчасно внесені ефективні фунгіциди не спрацюють належним чином.

Наприкінці наголосимо на тому, що сучасна технологія захисту рослин з огляду на мінливі кліматичні умови повинна передбачати перш за все гнучкість.

Гнучкість у плані вибору технології і оперативність під час усунення загрози. Для цього у господарстві повинен бути наявний відповідний технічний арсенал, а також налагоджені тісні зв’язки з організацією, фахівці якої спроможні дати кваліфіковані дієві поради. Це дуже важливо, оскільки терміни ефективного реагування на ситуацію нині скоротилися в декілька разів, у порівнянні з попередніми десятиріччями.