Олійний льон – найцінніша культура (II)

27 Червня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №68

Статьи Агротехнологии Олійний льон – найцінніша культура (II)

Попит на льон пішов на новий виток завдяки науці, що оцінила його значимість для здоров’я людини. Ми розглянули використання цієї культури в оздоровчих, харчових і кормових цілях. А щоб отримати гідний урожай льону, треба звернути увагу на особливості його обробітку. Льон – культура невибаглива, але прибуткова. Немає ніяких сумнівів, що в Україні він займе гідне місце, і насіння льону готуватиметься по щадній пофракційній технології.

льонЯк і всі рослини, льон олійний має особливості в агротехнології його вирощування. Серед переваг цієї культури слід відзначити наступні:

■ Можливість вирощування в різних природно-кліматичних умовах.

■ Посухостійкість. Коренева система росте вглиб

весь період вегетації.

■ Сівозміна. Короткий вегетаційний період,

готує поле під озимі зернові.

■ Висока стійкість до осипання та полягання.

■ Простота технології вирощування.

■ «Невибагливість» до ґрунтів.

Добрива

Рекомендації по кислотності ґрунту в залежності від типу ґрунту, за кількістю і часу внесення основних добрив (N, P, K), мікроелементів (бор, марганець, мідь, молібден, кобальт) викладені в спеціальній літературі. З ґрунту олійний льон виносить на 1 т насіння 55-65 кг азоту, 40-45 кг калію і 10-15 кг фосфору.

Особливості висіву

Попередники – озимі зернові, бобові, баштанні, після них поле чисте від бур’янів. Не рекомендуються соняшник, ріпак, суданська трава та льон. Повернення через 6-7 років. Глибина загортання – 3-4 см. Сіяти одночасно з ранніми зерновими. Проростає при +6°С. Добре проростає при +10-12°С. Витримує заморозки -3-4°С, при -7°С гине. Норма висіву – 4-5 млн шт. (40-45 кг/га). Обов’язкове коткування (100% поглинання вологи).

Сума ефективних температур для льону в середньому становить 1400-2200°С. Оптимальна температура для росту і розвитку +16-17°С. При температурі 30-35°С проростання льону зупиняється. Траспіраційний коефіцієнт може змінюватися від 690 при вологості ґрунту 80% до 340 при вологості 40%. Сім’янка при проростанні поглинає вологу в кількості, рівній її масі. Льон олійний – культура раннього висіву, сіють його відразу після ранніх зернових. Міжряддя 15 см; 7,5 см. На рисунках 1 і 2 показана залежність врожайності від норми висіву, строків сівби (рис. 1) і дози внесення основних добрив (рис. 2). Велику роль у підвищенні продуктивності олійного льону грає позакореневе підживлення. Аби не заглиблюватися в технологію цього процесу, приведу в якості підтвердження вищесказаного результати спеціальних досліджень (рис. 3).

Насіння льону першої репродукції вирощують у передових фермерських господарствах України: СФГ «Анастасія», СТОВ «Агро Майстер» (Дніпропетровська обл.), СВК «Вільнянськ», ФГ «Альфа-Юг» (Запорізька обл.), Державні випробувальні станції ДП «ДГ «Новатор», ДП «ДГ«Еліта», ДП «ДГ «Широке».

Обробіток ґрунту

Шановний читачу, я навмисне не торкаюся способу обробки ґрунту при описі будь-якої культури, бо глибоко переконаний, що рано чи пізно від оранки відмовляться повсюдно і на зміну їй прийдуть Strip-Till і No-Till. Отже, No-Till для льону.

Обробіток по No-Till

Коли я чую заперечення прихильників традиційного способу обробки ґрунту, в основі якого оранка, та ще й з поворотом пласта: «Мовляв, No-Till – добре, а урожай – краще!». Так ось, дорогий мій читачу, ми поставили насіннєвий завод в Омській області (Росія, все було до війни) в господарстві «Люфт» (11 тис. га), де на 7-8 культурах у сівозміні найкращі врожаї в області. А всі 11 тис. га по No-Till. А рентабельність! Зниження витрат на обробіток на 50-80%. Тільки на солярці яка економія – витрата 20 л/га за сезон. Бур’ян. Сидерати – еспарцет, вика, біла гірчиця. Поле у цього фермера має три кольори: біле взимку, зелене влітку, жовте перед прибиранням і знову зелене перед зимою. Попередники для льону, як і при звичайній технології, зернобобові і зернові, але для гарного шару мульчі – кукурудза. Поле рівне. Перед висіванням – гліфосат (2,5-3 л/га).

Він швидко розкладається на нешкідливі елементи. Насіння проростає при +6°С. Добре проростає при +10-12°С. Сильне насіння проростає практично одночасно через 5-6 днів. Спосіб сівби такий же – порядковий 15 см і 7,5 см. Глибина – трохи глибше 3-4 см.

Норма висіву – 40-45 кг/га. Одночасно з сівбою – 100-110 кг/га аміачної селітри або КАС, але якщо No-Till вже став нормою, то можна обходитися без підгодівлі. Мінералізація пожнивних залишків підтримує природну родючість. Від бур’янів до початку бутонізації у фазі «ялинка» обробка страховим гербіцидом або баковими сумішами. Обробка від шкідників не потрібна.

Прибирання і зберігання

Прибирання в кінці липня прямим комбайнуванням з подрібненням соломи. Якщо прибирання збігається з озимими зерновими, льон почекає своєї черги – він не обсипається і не вилягає. При високій забур’яненості прибирання роздільне. Починати при 75% готових коробочок до збирання (зерно в коробочці «бряжчить»). Вологість 20-25%. Валки підсихають за 5-7 днів.

Можлива десикація «Баста» за 5-10 днів до збирання або «Пурівел» за 10-15 днів до збирання. Підбирати валки при вологості 12%. При вологості 8-10% насіння травмується. На зберігання закладати при вологості 10%. Після збирання – гербіцид загальної дії (3 кг/га). Як відомо, No-Till запобігає ерозії ґрунту, зберігає вологу, активізує мікрофлору ґрунту, відновлює гумус, тим самим сприяє відродженню природної родючості.

Очищення насіння

Шановний читачу, сьогодні можна готувати насіння льону набагато якісніше існуючих вимог (таб. №1).

Очищення насіння льону по щадній пофракційній технології забезпечує чистоту 99,5-100%, а сепарація насіння по щільності на пневмовібростолі відокремлює уражене насіння від здорового.

Замовник привіз нам льон, який не проходив первинну очистку, тобто з-під комбайна. Це добре, бо з нашого досвіду первинна очистка не може не травмувати насіння. Якщо зі зруйнованим насінням очищення і калібрування на нашому обладнанні справляється, то насіння з мінітравмами відокремити неможливо.

Для очищення льону на перший очищуючий калібратор були встановлені решета Фадєєва з розміром щілини 1,4. Через такі решета пройшов весь льон і сміття, співрозмірне з розміром щілини. Сміття крупніше щілини 1,4 зійшло. На наступному калібраторі були встановлені сита Фадєєва з отвором гексагональної форми 2,0.

Через таке сито пройшло все дрібне сміття, далі льон пройшов калібрування на решеті 0,9. Саме на такому решеті насіння льону повернулось, примірялось товщиною, щупле – пройшло, велике – зійшло.

Для остаточного очищення і виділення найважчого насіння льону насіння було спрямовано на пневмовібростіл.

Таблиця №1.
Допустимі вимоги до насіння льону

1 клас До 0,5% – фузаріоз
До 15% – інші хвороби
Чистота – вище 90%
Вологість – 12%
2 клас До 2% – фузаріоз
До 30% – інші хвороби

Передпосівна обробка

Остаточний етап підготовки насіння – це передпосівний обробіток. Обробка насіння не пізніше, ніж два тижні до посіву, з додаванням мікроелементів (борна кислота 1,0-1,5 кг/т, сульфат міді 1-2 кг/т, молібденовокислий амоній і сірчанокислий цинк по 2 кг/т).

Протруювання: флутріафол, 25 г/л в суміші з тіабендазолом, 25 г/л; карбоксін, 200 г/л з тірамом, 200 г/л; флудіоксоніл, 25 г/л.

Леонід Фадєєв,
кандидат технічних наук, доцент, директор ТОВ «Завод «Фадєєв Агро»