Як стелажі роблять склад ефективнішим

2 Квітня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №65

Статьи Техника Як стелажі роблять склад ефективнішим
склад

Наперед хочемо зазначити, що підвищення ефективності складських операцій досягається комплексом заходів. І встановлення стелажів – лише один з можливих шляхів. Незмінним лишається головне правило: спочатку думаємо – потім робимо.

Агроринок, як і будь-який інший ринок, працює за класичною схемою. Спочатку виникає потреба в товарі або послузі з певними характеристиками, потім з’являються підприємства, які ці потреби задовольняють. На першому етапі попит значно перебільшує пропозицію, надалі попит та пропозиція вирівнюються і ринкову долю має те підприємство, яке найбільш відповідає вимогам споживачів з точки зору ціни та якості.

В наших реаліях це виглядає наступним чином. Підприємці використовують наявну матеріально-технічну базу. Зазвичай, це занедбана радянська спадщина. Але вибору просто немає. Підприємці заповнюють товарами ринок наполегливою працею і в певний момент починається конкуренція. Ринок обмежений, виробників багато. З цього моменту виникає потреба у вдосконаленні власних процесів та інфраструктурних змінах. При цьому, нагадаю, площа складу є сталою, а товарний потік може збільшуватися в рази.

Ми займаємося вдосконаленням логістики. Є декілька нескладних правил підвищення ефективності використання складського простору.

Спочатку треба проаналізувати поточну діяльність, порахувати поточний товарний потік. Потім прописати власний план розвитку на найближчі 3 роки і, таким чином, отримати приблизний перспективний товарний потік. Якщо розрахунок показує незначне зростання, можна нічого не робити. Якщо все ж таки виникає необхідність у модернізації і відсутня можливість збільшення площі, тоді єдиним варіантом лишається вертикальне зростання. Найкращим виходом з ситуації, враховуючи всі фактори, є встановлення стелажів висотного зберігання.

Потреба в стелажах виявляється, базуючись на попередніх розрахунках. Якщо товарний потік зросте некритично, не варто інвестувати в стелажне обладнання. Також не варто, якщо склад орендований і контракт короткостроковий.

Якщо можливі зміни в номенклатурі або процесах, не варто встановлювати однотипні стелажі по всій площі складу. Це унеможливить гнучкість реагування на зміни.

Тепер про самі стелажі та спосіб їх використання. Найчастіше використовують два різновиди, або комбінації з них.

Фронтальні палетні стелажі

Це найбільш популярний тип стелажів. Дозволяє зберігати та обробляти вантажі, що знаходяться на палетах. Даний тип складається з вертикалей (стійки) та горизонталей (траверси), з’єднані між собою кріпленнями. Зазвичай, за базовий розмір палети приймається 1200х800 мм (європалета), тому найчастіше траверси роблять 2700 або 3600 мм (з розрахунку на 3 або 4 європалети). Конструкція даного типу стелажів передбачає простий доступ до кожної комірки. Такі стелажі швидко монтуються та служать багато років. Важливо на етапі проектування знати граничні вагогабаритні характеристики палети разом з товаром на ній, щоби вірно визначити характеристики стійок та траверс.

Власне, найкраще – це створити логістичний проект або замовити його у профільній організації. На власному досвіді хочу зазначити, що ми заощаджували замовникам десятки та сотні тисяч гривень за рахунок комплексного підходу.

Складські мезоніни

На складі можна робити багато чого. Можна розміщати палети з продукцією на фронтальних стелажах і працювати з нею. Але що робити, коли потрібно збирати дрібноту (метизи, фільтри, лампи і тому подібне). Вона займає мало місця і просто нерозумно витрачати на її зберігання палетні місця.

Над робочими зонами складу і до самої стелі є багато вільного місця. Це так зване «повітря». Простір, який треба якось використовувати.

Або якщо необхідно розмістити на складі робочі місця. Щоб люди не бігали з офісу до складу, а знаходилися безпосередньо біля робочого місця.

Для таких задач існують мезоніни. Це конструкції всередині приміщення на два, три, чотири поверхи. Поділяються за своєю конструкцією на платформенні на колонах та платформенні на стелажних рамах. Існують також комбінації перших та других. У практиці, якщо мезонінна конструкція знаходиться над робочою зоною (зона контролю, зона експедиції тощо), розумніше робити конструкцію на колонах. Крок колон може досягати 9 метрів, що забезпечить комфортну роботу людей та техніки на нульовому рівні. Другий та вищі рівні можуть передбачати як робочі місця, так і зони поштучного зберігання та підбирання продукції. Тут можуть знаходитися елементи складської автоматизації (поличкова гравітація та роликові конвеєри, системи світлової індикації та інше), ліфти, системи транспортування. Ба навіть, архів чи службові приміщення. Варто лише пам’ятати про граничне навантаження на квадратний метр та на поверх та конструкцію в цілому.

Складський модуль (бокс, камера) в старих складських приміщеннях являє собою простір площею близько 500 квадратних метрів до 5 метрів у висоту. Таких приміщень може бути декілька праворуч чи ліворуч центрального проїзду. Туди вміщується 2 яруси палетних стелажів або двоповерховий мезонін. Навіть лишається місце для безстелажного зберігання негабаритних товарів.

Звісно, краще керувати логістикою в новобудові, виготовленій під перспективу найближчих 10 років, але працювати доводиться тут і зараз. І в тому, що є.

Ми радіємо зростанню наших клієнтів і тому, що ми до цього зростання певним чином дотичні. Зазвичай, клієнти модернізують наявні приміщення, а вже потім шукають варіанти побудувати свій власний логістичний комплекс. Ми готові допомагати і тим, і іншим.

Олексій Гладишев,
керівник ТОВ «Новітні індустріальні рішення»


newindustrialsolutions.com

ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: