Жито повертається

30 Січня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №63

Статьи Агротехнологии Жито повертається
Жито

Шановний читачу, черговий раз переконуюся, що у світі править балом ринок. Ну не обмолочується спельта комбайном, не виходить її так просто, як пшеницю, після комбайна трохи підчистити і великими обсягами на ринок викотити. Тому й не в пошані вона. Тільки висока ціна на продукти здорового харчування якось визначила останнім часом увагу до спельти. Щось подібне відбувається і з житом.

Всім відомо, що житній хліб корисніше за пшеничний, але не дає жито такого врожаю, як пшениця – і його виробництво знижується. Я б теж про жито не писав, але так вийшло, що тільки наше обладнання дозволило з насіння жита видалити половинки сім´янки сортів жита високої репродукції, розмножуваної на сортодільницях України відомою фірмою КВС. І з усіх сортоділянок жито було звезено на завод підприємства «Агро-Еко», де насіння готують по щадній пофракційній технології, що впроваджується нами.

Таблиця 1. Зростання виробництва жита в різних країнах за останні 20 років

1995 р. 2016 р.
США 256 342
Канада 310 382
Іспанія 168 316
Туреччина 240 300
Данія 495 577

Жито заради ЗСЖ

І тим не менш, загальний тренд на здоровий спосіб життя і здорове харчування набирає силу. І в таких країнах як США, Канада, Іспанія, Туреччина, Данія за останні 20 років спостерігається зростання виробництва жита (табл. 1). У той же час в країнах колишнього СРСР (Росія, Україна, Білорусія) за цей же період виробництво жита впало у 2-3 рази.

Початок землеробства і, взагалі, осілий спосіб життя пов’язано з кроманьонцами, які заселяли район Родючого Півмісяця (країни Близького Сходу). Відбір насіння пшениці та ячменю для подальшого посіву нашими далекими предками полягав в його очищенні від сміттєвих домішок і насіння бур’янів. Жито відносили до бур’янів. Але по мірі сепарації насіння найбільші насінини жита було важко відокремити і це закінчилося тим, що жито стало в один ряд з зерновими колосовими культурними рослинами. А в наші дні в результаті селекції маса 1000 шт. насіння жита може становити 55-60 г.

Зберегти селекційну школу

В аграрному бізнесі Україна має величезний невикористаний ресурс. Жито буде затребуване на ринку продуктів здорового харчування. Наше завдання: зберегти школу селекції жита. Вчені стверджують, що 10 т/га для жита – це реальність. Створення стійких до вилягання сортів, з великими зернами, що мають імунітет до захворювань – ось над чим працюють сьогодні українські селекціонери. Продуктивна селекційна робота зі створення перспективних сортів жита проводиться в Інституті рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН України, в ННЦ «Інститут землеробства НААН» і Носівській СІС ІСМАВ НААН.

Особливості культури

Необхідно відзначити деякі особливості жита. Жито має мочкувату кореневу систему, яка проникає на глибину до 1,5-2 м. У той же час культура здійснює сильний розпушуючий вплив на ґрунт. Жито завдяки високій фізіологічній активності швидко засвоює з ґрунту корисні речовини з важкорозчинних сполук.

Коли зерно закладається у ґрунт глибоко, то при проростанні рослина закладає два вузли кущіння: перший глибоко, а пізніше другий – ближче до поверхні ґрунту, і він стає головним. Інтенсивність кущіння у жита висока – кожна рослина формує не менше 4-8 пагонів і більш. Висота стебла в середньому 80-100 см. Колос у жита неламкий, 5-15 см завдовжки, близько 1 см шириною. Зернівка довгаста: довжина 5-10 мм, ширина 1,5-3,5 мм, товщина 1,5-3,0 мм. Маса 1000 шт. зерен у диплоїдного жита (2n = 14) 20-35 г, у тетраплоїдного – 50-55 г.

У насіння жита є характерна особливість – поперечна зморшкуватість на поверхні, саме ця особливість зумовлює травмованість зернівки жита – вона ламається на половинки не вздовж, як пшениця, а поперек.

У порівнянні з пшеницею сходи з´являються раніше на 1-2 дня, кущіння швидше також на 1-2 дня, вузол кущіння ближче до поверхні (1,7-2,5 см). До умов вирощування культура менш вимоглива, ніж пшениця. Жито в меншій мірі чутливе до кислотності ґрунту, добре росте при рН 5,3-6,5. Тому його можна вирощувати на малопридатних для пшениці підзолистих ґрунтах.

Жито більш зимостійке, ніж інші озимі. Витримує зниження температури на рівні вузла кущіння до мінус 19-21°С. Насіння починає проростати при 0,5-2°С. Закінчує вегетацію восени і відновлює навесні при 3-4°С.

Жито

Транспіраційний коефіцієнт 340-450. Винесення з ґрунту на 1 центнер зерна: 2,9-3,3 кг азоту; 1,1-1,4 кг фосфору; 2,2-3,0 кг калію. До складу зерна жита входять білки, вуглеводи, клітковина, вітаміни групи В, РР, Е, мінеральні речовини (рис. 1).

Врожайність озимого жита вище, ніж ярого. Жито характеризується сміттєочищувальною здатністю, що дозволяє вважати його хорошим попередником для низки культур, зокрема злакових. Норма висіву з розрахунку 500-600 продуктивних стебел на м2.

Прибирання може бути як пряме, так і роздільне – в залежності від умов у період збирання. Жито схильне до осипання, тому прибирання повинне проводитися у стислі терміни. У той же час у житі довше післязбиральне дозрівання, ніж у пшениці, і воно дуже рідко проростає в колосі, як часто говорять дотепні фермери – «на пні».

Відмінний сидерат

Жито є одним з найпоширеніших (після гірчиці) і найбільш цінним сидератом. Воно ефективно пригнічує бур’яни і хвороби рослин, перевершуючи за цим показником інші відомі сидерати через особливо швидкий розвиток. Жито робить сильну структуруючу (розпушувальну) дію на суглинні ґрунти, роблячи їх більш легкими і водопроникними. Крім того, воно частково витісняє різних шкідників (особливо нематод).

Хліб, квас і спирт

З зерна жита в першу чергу виробляють житній хліб, а також житній квас, отримують крохмаль, а також використовують його як сировину для виробництва спирту.

Дієтологи стверджують, що, не дивлячись на малу кількість білка у складі жита, через амінокислоти лізин і треонін, які входять до його складу, житній хліб уже в певному сенсі є ліками. Зазначені амінокислоти необхідні для росту і відновлення тканин. Житній хліб рекомендують як дієтичний продукт при цукровому діабеті. Корисний житній квас, він нормалізує травлення, покращує обмін речовин, благотворно впливає на серцево-судинну систему.

Житні будинки

Є ще одна особливість жита. В силу того, що солома жита дуже стійка до гниття, її ще з давніх-давен застосовували в якості покрівлі жител. При догляді за таким дахом, він служить десятки років. Сьогодні в тренді «екологія життя» тюки житньої соломи використовують для будівництва екологічно чистих будинків. У них несучу основу складають дерев’яні каркаси, а стіни викладені з тюків житньої соломи і заштукатурені глиною. До слова сказати, саме за цією технологією побудований будинок моєї дочки під  Києвом.

Збереження посівних якостей

При зберіганні жито має деякі відмінності від пшениці. Основна відмінність – при зберіганні навіть за сприятливих умов жито знижує свої посівні властивості, а пшениця їх зберігає протягом року і більше.

Спеціально проведені дослідження переконливо доводять це твердження (рис. 2). Ці дані дозволяють зробити наступні висновки:

  1. Зберігання зерна жита в охолодженому середовищі при температурі 5-10°С при вологості до 15,5% дозволяє зберегти схожість насіння на рівні 90% протягом 12 місяців.
  2. При зберіганні без охолодження збереження якості насіння жита сильно залежить від вологості. Так, через 9 місяців насіння вологістю 13-13,5% мало схожість близько 75%, а насіння вологістю 15-15,5% – 60%.

Виявилося, що збереження посівних якостей насіння жита сильно залежить від сорту. Так, насіння з вологістю 15-15,5% сорту Інтенсивна 95 через рік зберігання без охолодження показало схожість 40%, а насіння сорту Сіверська за тих же умов – 75%. Охолодження однаково ефективно стримувало зниження схожості для всіх сортів.

Цінна кормова культура

Сучасні сорти і гібриди жита можуть широко використовуватися для приготування кормів у тваринництві та птахівництві. Собівартість вирощування жита нижче, ніж пшениці, а врожайність його може становити не менше 7 т/га. При дотриманні оптимальних умов утримання свиней годування з використанням жита приносить відчутний прибуток і широко застосовується в Данії, Польщі, Німеччини. У країнах Північної Європи фермери використовують жито в сухих і рідких кормових сумішах при годуванні різного поголів’я: свиноматок, поросят, відгодівлі м’ясних свиней.

У комбікормах для високопродуктивних молочних корів також можливе використання жита замість зерна пшениці. Ця заміна має економічну значимість, оскільки виробництво жита має нижчу собівартість у порівнянні з пшеницею. Жито також широко використовується при відгодівлі м’ясної худоби в Європі. При відгодівлі бичків можливе використання до 20% жита у складі кормової суміші (до 1 кг в день).

І у птахівництві успішно використовується ця культура. Жито вже давно застосовують в країнах північної Європи для годування гусей, несучок та іншої сільськогосподарської птиці.

Зелений корм

Завдяки високому рівню прироста вегетативної маси в ранньо-весняний період озиме жито дозволяє отримати найбільш ранній зелений корм і забезпечити хороший урожай зеленої маси вже у квітні-травні. У деяких випадках можливе отримання до трьох укосів за сезон: урожай зеленої маси за укіс 230 ц/га або до 550 ц/га за три укоси. Продуктивність укосів зростає в разі використання спільних посівів жита з бобовими травами: викою озимою, люпином і т.д.

Існують багаторічні форми жита, які можуть давати укоси 3-4 роки, в залежності від умов. Після збирання жита на зелену масу можна сіяти пізні ярі культури: кукурудзу, гречку, соняшник, просо.

Рис. 3. Будівництво насіннєвого заводу ТОВ ВКФ «Агро-Еко XXI», Хмельницька обл.

Підготовка сильного насіння

Основне завдання нашої організації – впровадження щадної пофракційної технології виробництва сильного насіння будь-яких с/г культур. Природно, жито не стало винятком, особливо після того, як нам привезли на очистку партію насіння високої репродукції.

Привезене до нас жито було почищено на насіннєвому заводі по щадній пофракційній технології. Але все почалося з того, що відома фірма КВС розмістила в Україні ділянки розмноження жита власної селекції. При очищенні високих репродукцій зерна жита виникла проблема – видалення половинок зернівок. Із завданням легко впорався поставлений нами насіннєвий завод у м. Кам’янець-Подільський (фірма «Агро-Еко XXI») (рис. 3).

Вважаю за необхідне нагадати читачеві про наступне. Жито, як будь-яка злакова культура, підтверджує принцип, закладений природою на формування сильного насіння. Тобто, це насіння в середині колоса першого ярусу, яке важче іншого насіння того ж колоса і, природно, сильніше насіння з другого і третього ярусів.

По травмуванню жито не відрізняється від інших злакових культур. Воно точно також дробиться і руйнується при ударі, пересипанні і ковзанні. Частка битих зерен (зерна жита ламаються поперек зернівки) збільшується з 1,3 до 3,33%, тобто число битих зерен зростає на 2%, а частка зернового пилу, тобто зруйнованої захисної оболонки зерна, збільшується зі 100 г/т перед норією до 4,3 кг/т (у 43 рази).

Зниження польової схожості жита, обумовлене травмуванням насіння, також добре вивчено. Воно легко уражається мікроорганізмами, ґрунтова і патогенна біота істотно знижують інтенсивність початкового росту травмованого насіння. Насіння жита при сильному пошкодженні зародка практично не сходить у польових умовах. Це зрозуміло – зародок – найбільш «смачна» частина для патогенних ґрунтових мікроорганізмів.

ОЧИЩЕННЯ Й КАЛІБРУВАННЯ ЖИТА НА ОКМФ КОМПАКТ 1-2

Сміття очищається на ситах з круглим отвором 5,5, далі жито проходить очищення і калібрування на ситах з гексагональними отворами 2,5 і решетами 2,3.

Труднощі очищення жита полягають в тому, що воно дробиться навпіл. Половинок в насінні трохи, оскільки вони з’явилися лише як наслідок обмолоту комбайном, а до наступних травмуючих машин справа не дійшла. Половинка жита видаляється на ситах з гексагональною формою на ситах Фадєєва з характерним розміром 2,5. Велика фракція схід 2,3 відправляється на ПВСФ для сепарації за щільністю на важку і легку фракції.

Таким чином, на заводі з виробництва сильного насіння можлива підготовка насіння до сівби будь-яких с/г культур без травмування, з високим посівним і врожайним потенціалом.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: