«Вища ліга» щодо захисту рослин

1 Грудня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №61

Статьи Агротехнологии «Вища ліга» щодо захисту рослин
рослин

Сучасні вимоги до конструкції і функціоналу самохідних обприскувачів


Сезон експлуатації обприскувачів закінчився, а разом з ним починається період ретельного вибору нових машин для захисту рослин. З кожним роком у сільському господарстві зростає відсоток використання високопродуктивних самохідних обприскувачів і, відповідно, зростають вимоги аграріїв до такої техніки. Тому поговоримо про ті інноваційні функції і особливості конструкції машин для захисту рослин, без яких неможливо сучасне рослинництво.

Найперший критерій, на який слід звернути увагу – це продуктивність при збереженні належної якості обробки посівів. Саме так і не інакше! Інтенсивна і не тільки технологія вирощування сільгоспкультур передбачає вкрай стислі терміни для внесення пестицидів і мікродобрив. Це буквально лічені дні, а часом відлік і зовсім йде на години. Крім того, кліматичні зміни останніх десятиліть помітно звузили навіть ці короткі терміни, тому сучасний самохідний обприскувач повинен бути здатний «зробити» не менше 800-1000 гектар на добу. Фактично – за один день внести, наприклад, інсектицид на ріпаку в середньому господарстві або фунгіцид на озимій пшениці, виключивши на корені можливість сплеску чисельності шкідників або активності збудників захворювань рослин на корені. І при цьому – виконавши всю роботу максимально якісно.

рослин

В іншому випадку ми просто викидаємо на вітер препарати, які постійно дорожчають, втрачаючи попутно у врожайності. Отже, знижується рентабельність вирощування тієї чи іншої культури.

Тому сьогодні у господарствах площею від 2000 гектар просто несерйозно говорити про машини для захисту рослин з об’ємом бака менше як 3200 літрів і довжиною штанги менше 30 м. В ідеалі краще відразу вибирати самохідний обприскувач з баком на 4000-5000 л робочого розчину і штангою на 36 м, а якщо дозволяють умови місцевості, то до 42 м. Це дозволить суттєво зекономити дорогоцінний час у ході обробки посівів, у тому числі на регулярних повторних заправках бака робочим розчином.

Останній аспект має велике значення і в тому сенсі, що просто заправити бак машини мало. Необхідно забезпечити максимально повне змішування препаратів з водою, на що, як правило, йде час. Як варіант – використовувати додатково спеціальні польові міксери для підготовки робочого розчину або привозити його в цистернах на поле.

Слід враховувати також те, що максимальна довжина штанги обприскувача – не самоціль, а додаткова перевага машини. Нерідко трапляється так, що в силу кратності посівів необхідно використовувати, умовно кажучи, не 32-метрову робочу ширину, а 28-метрову. В цьому плані необхідно звертати увагу на моделі, які можна програмувати на роботу потрібної кількості секцій, тобто здійснювати диференційоване внесення препаратів і посекційний контроль. Остання функція важлива також і для роботи на краях поля.

Добре, якщо площі, на яких працює самохідний обприскувач, нагадують по рельєфу ідеально рівне футбольне поле. Але в більшості випадків доводиться працювати на полях неправильної форми з нерівним рельєфом.

Робочі завдання для обприскувача додатково ускладнюються на вологому в’язкому грунті. Тому, по-перше, машина повинна мати достатню прохідність і запас потужності, а по-друге, ефективну імпульсну систему компенсації тиску у форсунках. Десь потрібно рухатися під гору, десь – розвертатися, починати рух з краю поля і в технічно застарілих машинах у цьому випадку різко змінюється (спадає) встановлена норма виливу. В результаті страждає якість обробки посівів, що при регулярному повторенні вже буквально «виливається» в серйозні цифри збитків. Якщо ми вносимо дорогі якісні препарати, то, відповідно, зростають вимоги до електронного оснащення обприскувача.

Ще один пов’язаний з цим нюанс – конче необхідно мати принаймні два-три набори розпилювачів для роботи в різних умовах. У цьому випадку машина буде здатна розвинути не просто високу швидкість при обробці рослин, навіть при помірному вітрі, а й найголовніше – вносити препарати так як належить, а не як пощастить.

рослинНа сьогоднішній день істотно зросли вимоги до кліренсу самохідних обприскувачів. Зростають площі під такими високорослими культурами як кукурудза і соняшник, що автоматично передбачає використання машин з кліренсом не менше 170 см. Але з іншого боку, високий кліренс обприскувачів потрібен далеко не завжди, а в деяких випадках він навіть ускладнює роботу, наприклад, ранньою весною на в´язкому грунті і нерівному рельєфі поля.

Тому сьогодні стає все більш затребуваною така, без перебільшення, революційна конструкційна особливість окремих моделей обприскувачів як гідравлічно змінюваний кліренс. Як правило, різниця у висоті двох різних положень дорівнює 30 см, наприклад, зі 150 см можна підняти до 180 см, і навпаки. Завдяки цьому більшу частину операцій по захисту посівів можна провести в звичайному режимі, а при обробці високорослих культур в пізніх фазах вегетації підняти машину до максимального значення кліренсу. Це дійсно зручно і рентабельно, тим більше, що у деяких випадках дозволяє обійтися одним обприскувачем замість двох.

Ще одна буквально незамінна функція – можливість гідравлічного регулювання колії. На сьогоднішній день вона доступна у по-справжньому сучасних моделях, в яких реалізовані найефективніші сучасні технічні рішення. Кожна хвилина у полі може бути на вагу золота, тому будь-які механічні регулювання, які віднімають купу часу і сил, бажано замінити гідравлічними.

Велике значення в сучасних машинах для захисту рослин має наявність незалежної пневматичної підвіски, завдяки чому вирішується відразу кілька завдань. По-перше, обприскувач стає більш стійким і знижується інтенсивність коливань штанги, що сприятливо позначається на якості обробки посівів. По-друге, зменшується навантаження на оператора машини, в силу чого зростає продуктивність роботи і точність виконання всіх операцій.

Це напряму відноситься і до збалансованості конструкції моделі в цілому, яка повинна впевнено рухатися в умовах підвищеної складності. Потужна рама, посилене шасі – це незмінні атрибути сучасного надійного самохідного обприскувача.

Незалежно від типу трансмісії обприскувача повинно забезпечуватися плавне перемикання швидкостей і бажана наявність незалежних двигунів для управління гідравлікою. Це дозволяє гарантовано забезпечувати потрібну продуктивність гідравліки і зазначену норму виливу робочої рідини. Великою перевагою буде і наявність активної задньої гідравлічної підвіски зі стабілізаторами поперечної стійкості. При проходженні різких поворотів і на схилах вона буде забезпечувати стійкість машини, а також паралельність осі і рами.

рослин

На завершення нашого огляду слід зазначити, що сучасний високопродуктивний обприскувач – це технічно складна машина, функціонал якої «заточений» під підвищення ефективності її експлуатації. Це означає, що при виборі моделі потрібно звертати увагу не тільки на її заявлені характеристики, а й на наявність і рівень технічної підтримки з боку виробника і продавця машини. Простіше кажучи, їх фахівці повинні гарантувати якісне введення в експлуатацію і післяпродажне обслуговування обприскувача, і забезпечити повноцінне використання його функціоналу покупцем. Підтримку такого високого рівня здатні запропонувати не так вже й багато виробників техніки для захисту рослин. Потрібно орієнтуватися на те, щоб у дилера працювали представництва по можливості в усіх регіонах України. Це автоматично означає пильну увагу виробника до сервісного обслуговування своїх машин, а також додатково підтверджує заводську якість цієї техніки.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: