Технологія і практика очищення насіння коріандру

17 Грудня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №50

Статьи Агротехнологии Технологія і практика очищення насіння коріандру

Як тільки ми почали очищати насіння різних культур, то нам стали привозити для очищення насіння, якісно очистити яке на традиційних машинах не вдається. До числа такого насіння відноситься і насіння коріандру, якого нам на очищення завезли близько семи тонн. І технологія очищення легкого насіння при використанні сит і решіт нової геометрії дозволила виконати якісне очищення з мінімальними втратами за один прохід.


Пряна перлина з Середземномор’я

Спочатку кілька слів про сам коріандр. Коріандр – однорічна трав’яниста рослина роду Коріандр. Імовірна батьківщина – Східне Середземномор’я. Це підтверджується тим, що в Європі він з’явився у Великобританії після римського завоювання (I століття н.е.) і довгий час культивувався у південно-східних графствах Великобританії. Пізніше з Європи він був завезений в Америку, Австралію і Нову Зеландію. У наші краї коріандр потрапив зі Сходу, оскільки давньоруська назва його «кишнец» співзвучна з позначенням цієї культури на іранських і тюркських мовах. Початок масових посівів коріандру відноситься до тридцятих років XIX століття. Почалося це з графа П. І. Апраксина, який вивіз насіння коріандру з Іспанії і роздав його селянам села Червоне (нині Білгородська область, РФ) для посіву.

В даний час коріандр широко культивується в Україні. Широку популярність коріандру забезпечують його властивості – листя молодої рослини використовують для приготування салатів, а також як приправу до супів і м’ясних страв. Але основне поширення коріандр отримав через насіння, в якому міститься більше 1% ефірного масла і близько 25% жирної олії.

До складу насіння також входять алкалоїди, пектин, крохмаль, білкові речовини (до 17%), стероїдні сполуки, аскорбінова кислота, дубильні речовини, органічні кислоти, цукри, рутин і інші поліфеноли. Ефірна олія – безбарвна рідина з дуже різким коріандровим запахом і гірким смаком, при сильному розведенні набуває приємного і ніжного запаху і смаку. Це масло застосовується в парфумерії та косметиці для додання парфумерним виробам запаху конвалії, троянди, фіалки і т.д. Після відгону ефірного масла екстрагують жирне масло. Воно також служить вихідним продуктом для отримання ліналоола (володіє сильним бактерицидною і протиглистовою дією). Макуха, що отримується після відгону ефірного масла з плодів і відділення жирної олії, йде на корм худобі.

Крім ефірної олії в плодах коріандру міститься жирне масло, що складається з жирних кислот: олеїнової (28,5%), ізоолеїнової (52%), лінолевої (13,9%), пальмітинової (3,5%), стеаринової (1,5%) і міристинової (0,6%). Жирне масло застосовують в миловарінні і текстильній промисловості, з нього отримують олеїнову кислоту.

Рис. 4. Загальний вид насіннєвого заводу для будь-яких с/г культур

Відомі фармакологічні властивості коріандру: поліпшується апетит і травлення, жовчогінний засіб при захворюванні печінки і жовчного міхура, протигеморойне, ранозагоювальне. Є рекомендації про використання плодів коріандру як антисептичного і болезаспокійливого засобу при гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Коріандр – цінний протицинговий засіб.

Плоди коріандру знаходять широке застосування для ароматизації і вітамінізації ковбас, сиру, м’ясних і рибних консервів, маринадів, солінь і лікерів, додаються при випічці бородінського хліба, кондитерських і кулінарних виробів, а також при виготовленні деяких сортів пива.

Відходи коріандру у вигляді шроту є цінним кормовим продуктом для худоби, свиней, кролів і птиці.

У кулінарії застосовують і листя, і насіння. У їжу вживають листя молодих рослин коріандру овочевого типу. Листя мають різких запах, їх їдять в салатах, використовують як приправу до супів, м’ясних страв. У листі містяться аскорбінова кислота, каротин, рутин. Плоди додають в овочеві, м’ясні, курячі страви, в молочні і кисломолочні супи. Коріандр кладуть в соління й маринади. Коріандр – складова частина багатьох національних приправ: аджики, пряних сумішей, соусів і т. п.

Коріандр посівний – цінний протицинговий засіб. Препарати з плодів використовуються для збудження апетиту, поліпшення травлення, як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчного міхура, при метеоризмі, як відхаркувальний, протигеморойний, ранозагоювальний засіб. Плоди коріандру рекомендується застосовувати як антисептичний і болезаспокійливий засіб при гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки.

Зелень коріандру посівного, в Україні часто званого «кінза», прибирають вручну у фазу добре розвиненої розетки до цвітіння. При переростанні рослиною цієї фази її залишають для отримання насіння, як ефіроолійну сировину. У разі сівби насінням високих репродукцій та дотриманням всіх необхідних заходів з насінництва – отримують насіннєвий матеріал. Зрізають зелень коріандру на рівні ґрунту або виривають з корінням з подальшим видаленням землі з коренів. Для забезпечення безперервного надходження зелені в продаж посів проводять в декілька термінів з інтервалом 10-15 діб.

Агротехнології вирощування коріандру

Корінь проникає в ґрунт до 1,5 м. Висота стебла може істотно відрізнятися в залежності від сорту і умов вирощування, і складати величину від 20 до 120 см. Плоди кулястої або подовжено-кулястої форми діаметром 2-7 мм. Маса 1000 шт. насіння – 5-7 г.

Коріандр вимогливий до освітлення, на затінених ділянках затягується дозрівання насіння, знижується урожай і вміст ефірної олії. Коріандр морозостійкий, насіння проростає при температурі 8-10°С. Рослина посухостійка, але потреба до вологи збільшується не тільки в період проростання, а й в стадії зав’язування плодів.

Коріандр вимогливий до ґрунтів, а це значить, що для нього в більшій мірі підходять пухкі, добре проникні, багаті поживними речовинами ґрунти. Не придатні для вирощування важкі глинисті ґрунти. Коріандр чутливий на внесення добрив, особливо фосфорних і азотних. Кращим попередником є ранні зернові, просапні культури та багаторічні трави.

Обробіток ґрунту навмисно пропускаю, з тієї причини, що глибоко переконаний в тому, що якщо не перейде людство на технологію, яка відновлює природну родючість ґрунту, то прирече себе на небачені проблеми. І, схоже, це розуміє все більше і більше аграріїв.

Сіють коріандр ранньою весною, одночасно з ранніми зерновими культурами. Практикують також сівбу підзимову. При сприятливих погодних умовах урожай можна отримати в два рази вище у порівнянні з весняною сівбою. Глибина загортання насіння – 3-4 см. Норма висіву – 10-15 кг/га. Від дати сівби до появи сходів проходить 15-20 діб.

Коріандр може уражатися рамуляріозом, борошнистою росою, а також пошкоджуватися попелицями, клопами, зонтичною міллю та іншими шкідниками. На ділянках для отримання зеленої продукції обробку хімічними препаратами не проводять.

При вирощуванні коріандру насіннєвого на насіння проводять апробацію насінницької сівби на початку побуріння плодів на центральній парасольці за 10-12 діб до збирання врожаю, на всіх посівах, що підлягають апробації, необхідно вчасно провести дві-три сортові та фітопатологічні прочистки: на початку цвітіння, в кінці цвітіння і за 3-4 доби до проведення апробації. При цьому видаляють нетипові за морфолого-біологічними ознаками, властивим сорту, хворі, уражені рослини, а також ті, які різко відрізняються від основної маси за вегетативним періодом (більш ранньостиглі і пізньостиглі). При визначенні сортової типовості враховують такі ознаки: забарвлення, будову куща, висоту розташування нижніх парасольок і їх заплідненість, скоростиглість рослин, забарвлення пелюсток квітки, форму і забарвлення плодів. Відсоток сортової типовості визначають співвідношенням числа рослин нормально розвинених, типових по відношенню до апробовуваного сорту до загальної кількості оглянутих. Вимоги норми сортової типовості (чистоти) у % не менше: для оригінального насіння (ОН) -99,7; елітного (ЕН) – 97, репродукційного (РН) – 95%.

Хочу сподіватися, що читач знає, що щадна пофракційна технологія, яка впроваджується нами, дозволяє отримувати з посівного матеріалу сильне насіння. Сильне насіння особливо важливе для культур, у яких велика різниця між врожайністю, одержуваної на товарних посівах, і потенціалом. Саме до таких культур належить коріандр: середня врожайність 0,6-1,0 т/га при потенціалі 2,6 т/га.

В Україні накопичено чималий досвід вирощування коріандру. Проведено цільові дослідження впливу на врожайність строків сівби, міжряддя та інших факторів агротехнології. Досить послатися на дослідження Кіровоградського (Кропивницького) інституту АПВ НААН. На рисунках 1-3 наведено дані, отримані вченими цього інституту (В. Курцев, Г. Козинець, 2012 р.).

Урожай коріандру збирають, коли плоди побуріють на 40%, а плодоніжка ще не висохла. Плоди на рослині дозрівають неодночасно, мають схильність до осипання. Скошені рослини дозрівають в валках протягом 4-7 діб, обмолочують при вологості плодів 15-16%. Насіння сушать під навісами, очищають від домішок. На всіх етапах збирання, дозрівання, сушки і очищення не допускають самозігрівання купи і насіння. Урожайність плодів становить 0,8-1,2 т/га.

Сильне насіння за один прохід

Фото №4. Схід легкого сміття і половинок коріандру

Привезена партія коріандру була сильно засмічена рослинним сміттям різного характеру. Але оскільки щадна пофракційна технологія, реалізована на нашому насіннєвому заводі, дозволяє за один прохід очистити насіння будь-якої с/г культури до високої чистоти, то завдання з очищення коріандру не виявилося складним. На риснку 4 наведена схема насіннєвого заводу.

Складність очищення легкого дрібного насіння обумовлена його високою парусністю, що не дозволяє використовувати для його очищення принципів сепарації повітряним потоком.

Насіння коріандру, привезене нам на очищення, виявилось засміченим, в основному крупним і дрібним рослинним сміттям. На фото №1 показаний зразок, узятий з вихідного материалу. Партія була привезена безпосередньо після збирання.

Для відбору крупного сміття виявилось оптимальним сито Фадєєва з отвором  . Практично все крупне сміття зійшло (фото №2).

Питається, а що, традиційне сито з круглими отворами не впоралося б з цим завданням? Відповідь – впоралося б, тільки при тій же продуктивності «за компанію» з крупним сміттям зійшла б частину коріандру, а щоб не допустити цього, довелося б знижувати продуктивність або збільшувати площу сита.

Фото №5. Чисте кондиційне насіння коріандру

Далі по ходу очищення було встановлено решето Фадєєва   з розміром калібру 1,7 мм. Через це решето пройшло майже все дрібне сміття і половинки оболонки коріандру. Це відокремлення на плоскому ситі виконати немождиво, оскільки на решеті Фадєєва половинка оболонки коріандру повертається і проходить «боком» через калібр 1,7 мм, кругле насіння коріандру при цьому сходить (фото №3).

І все-таки, частина сміття і пустотіле легке насіння проходять при очищенні на ситах і решетах. Остаточне очищення виконується на пневмовібростолі, де насіння поділяється по щільності, і легке пустотіле насіння разом з рештою сміття відокремлюються із загального потоку чистого кондиційного насіння коріандру (фото №4 та №5).

Коли ми розглядали вихідний матеріал коріандру, то візуально здавалося, що кондиційного насіння в загальній купі дуже мало, і це зрозуміло – обсяг легкого сміття і половинок оболонок сім´янок (а їх тільки по масі було більше 15%, тобто більше тонни в загальному обсязі, маса якого склала 6,9 т) в кілька разів перевищував обсяг, який займало кондиційне насіння. Однак остаточний ваговий розподіл по фракціям виявився не таким вже поганим.

Таким чином, пропонована технологія очищення легкого насіння при використанні сит і решіт нової геометрії дозволяє з мінімальними втратами виконувати очищення на послідовно встановлених машинах за один прохід. Очищення насіння коріандру переконливо це показало.

к.т.н. Леонід Фадєєв