Хлібне діло

21 Грудня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №50

Статьи Техника Хлібне діло
зерносушарки

Придбання навіть невеличкої мобільної зерносушарки дасть змогу помітно підвищити рентабельність вирощування сільгоспкультур

Під час жнив повсюдно чути про ті ж самі проблеми фермерів, що й у попередні роки. Тут продають пшеницю просто з поля по 3 тисячі, а тут – взагалі по 2… Здобутий такими зусиллями і всупереч погодним умовам врожай по суті реалізується за півціни. Якщо потримати декілька місяців зерно можна і у напільних складах, то організувати нормальне сушіння врожаю не можна без відповідного агрегата.

Сьогодні чимало фермерів, не бажаючи віддавати зерно за безцінь, звертаються за елеваторними послугами до сторонніх компаній або ж намагаються обрати підходящий агрегат серед б/в продукції чи у тих вітчизняних виробників, які пропонують найдешевші зерносушарки.

Навряд чи щось потрібно вигадувати у цьому плані – світ, себто, власники невеликих фермерських господарств у Північній Америці та Європі, вже давно пройшов цей етап. Фермер, котрий вирощує врожай на понад 100 гектарів обов’язково повинен мати власну, найчастіше мобільну, зерносушарку. Причому сушарку якісну, котра забезпечить економічну безперебійну роботу, що дасть змогу дати раду власному врожаєві та заробити додаткові кошти, доробляючи сусідське зерно.

зерносушарки

Чому саме мобільна зернова сушарка?

Для цього є низка резонів, про які ми зараз і поведемо мову.

Почнемо з того, що будь-яке капітальне будівництво, навіть якщо йде мова про низенький підмурок, наше законодавство трактує доволі суворо. Себто, потрібні дозволи, попередження, проекти і т.д. А за ними ідуть перевірки і, чого гріха таїти, – натяки на хабарі. Класична стаціонарна зерносушарка потребує відповідних проектів та дозволів. Її переваги є очевидними. Передусім це висока продуктивність. Однак таке технологічно-фінансове рішення буде доцільним в тому разі, коли мова йде про високопродуктивний агрегат, розрахований на сушіння декількох сотень чи тисяч тонн зерна щодоби.

Якщо ж ми говоримо про те, аби підсушити спочатку пшеницю, зібрану на 150-200 га, а потім кукурудзу зі 200-300 га, то з такими проектами зв’язуватися недоцільно. Достатньо буде придбати недорогу мобільну сушарку, поставити її на току, і сушити врожай по мірі його надходження з поля. Причому в будь-якому зручному для цього місці.

Зручність експлуатації у поєднанні з продуктивністю – це взагалі ключовий критерій застосування зерносушильного обладнання у малих та середніх господарствах. Ми встановили агрегат в оптимальній з точки зору логістики точці, натиснули, умовно кажучи, дві кнопки – і сушимо. При цьому сучасні виробники такого обладнання сьогодні пропонують широкий вибір генераторів і, відповідно, типів палива для цих агрегатів. Це може бути як природний газ, так і дизель або ж тверде паливо.

зерносушарки

Раніше вважалося, що мобільні зерносушарки повинні працювати на дизельному паливі. Мовляв, їх же тягають трактором на колесах туди-сюди, газ не підведеш скрізь і дрова возити не будеш. Однак нині концепція змінилася. Задеклароване сушіння зерна в полі – це поодинокі випадки. Ніхто не робитиме цього, оскільки навіщо бабратися з зерном в пилюці чи грязюці, коли можна встановити мобільну зерносушарку на току і спокійно собі доробляти зібраний врожай, який час від часу підвозять машинами і висипають на забетонований майданчик.

Масова зацікавленість вітчизняних фермерів мобільними зерносушарками пояснюється дуже просто – без зайвих клопотів ми отримуємо недороге обладнання, котре якісно і швидко сушить зерно в масштабах невеликих та середніх господарств. При цьому ми отримуємо функціональний повноцінний агрегат, котрий нічим не поступається стаціонарним сушаркам.

Звісно, якщо ми обираємо модель зернової сушарки нормального вітчизняного чи європейського виробника. Це агрегати, виготовлені з надійного металу, їх конструкція передбачає тривалу зручну експлуатацію, а не вічні муки із засипанням/висипанням зерна, а також якомога більш повні автоматизацію та контроль процесів сушіння.

Також надійний продавець такого обладнання пропонує з ним сервісний супровід відповідної високої якості. Це може бути як безпосереднє представництво виробника, так і компанія-дилер, яка володіє належною кадровою та технічною базою.

В інакшому разі, коли ми орієнтуватимемося при виборі мобільної зернової сушарки винятково на ціну моделі чи велемовні запевнення продавця, можна отримати дуже великі проблеми. Наприклад, виявиться, що задекларовані 80 тонн зерна за добу – це якийсь неймовірний розклад, а реально ми можемо висушити не більше 16-20 тонн зерна. Чи те, що здійснити налаштування сушіння може лише фахівець, розташований… по той бік океану.

Тому, якщо ми бажаємо припинити віддавати зерно за безцінь, то маємо здійснити елементарні підрахунки. Суть їх полягає у тому, щоб приблизно оцінити, скільки на кожній тонні конкретної культури ми зможемо заробляти щосезону завдяки тому, що очистимо-підсушимо зерно? А якщо очистимо-підсушимо і закладемо на зберігання у напільному складі? А якщо просто підсушимо і віддамо на тисячу гривень дорожче? На якому паливі будемо сушити? І так далі.

Усереднено – на кожній тонні зерна ми гарантовано додатково заробимо по 1000 гривень. І в принципі, мобільна зерносушарка свою вартість років за 2-3 точно окупить, залежно від площі господарства.

зерносушарки

Однак при цьому має бути дотримана ключова вимога – наша зернова сушарка працює без перебоїв і видає на-гора якісно підготовлене зерно. Це означає, що не може бути й мови про економію на якості обладнання, сервісному обслуговуванню та кваліфікації персоналу. Мають діяти ті самі вимоги, що й при виборі, скажімо, трактора. Ми вчепили плуга, завели і погнали орати на визначену глибину, а не чухаємо потилицю в глибокій задумі: чого ж йому бракує?… Із сушаркою все має бути так само: відомий виробник, належна передпродажна підготовка, монітор з «двома кнопками» і цілковито передбачуваний стабільний робочий цикл. Ми планово сушимо зерно, а не експериментуємо.

Тому ми порадимо у жодному разі не намагатися заощадити на такому обладнанні. Понад те, взявши нормальну зерносушарку, доречно до неї придбати нормальний сепаратор, а також склепати з металічних листів простенький ангар хоча б на пару тисяч тонн одночасного зберігання. Це своєю чергою заощадить нам кошти і забезпечить ширші можливості для маневру. Фермер не запобігатиме перед сусідами та великими елеваторами, а спокійно плануватиме свою роботу.

До речі, наприкінці згадаємо і ще про дві переваги мобільного зерносушильного обладнання.

По-перше, завершивши роботу зі своїм зерном, ми можемо підігнати Т-150 і перевезти агрегат на тік до сусіда, посушивши зерно йому. Задоволені будуть обидвоє: ми – заробимо непогані гроші, а сусід – заощадить на логістиці і буде впевнений, що його не обдурять на великому елеваторі.

По-друге, в наші буремні часи чимало агровиробників остерігаються вкладати кошти в капітальні споруди на території своїх господарств. Мовляв, завтра сюди прийдуть рейдери і навіть спасибі не скажуть за стаціонарну зерносушарку. З мобільним агрегатом в цьому плані набагато простіше: зачепили трактором та й поїхали. Хоча краще до цього не доводити і сподіватимемося, що таке поняття як рейдерство мине швидко і безслідно!

Іван Бойко