Широкий маневр

3 Травня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №54

Статьи Техника Широкий маневр
трактор

Особливості експлуатації гусеничних тракторів з урахуванням вимог сучасної агротехніки


Можна сказати, що суперечки з приводу того, яке «взуття» краще для польового трактора – колеса або гусениці – не вщухають вже друге століття. Ключові аргументи сторін у більшості своїй вичерпані, тому виробникам сільгоспмашин не залишається нічого іншого, як доводити свою правоту, виводячи на ринок нові моделі тракторів з поліпшеними характеристиками передачі тягового зусилля і зниженим ущільнюючим ефектом ґрунту. Особливо це відноситься до гусеничних машин, оскільки конкуренція у цьому сегменті колосальна.

Конкуренція посилилася з виведенням на ринок цілого ряду моделей тракторів, які оснащені не двома, а вже чотирма гусеничними траками. В першу чергу це відноситься до таких виробників як Case IH, John Deere та Versatile, а також деяких інших брендів.

Колісні аргументи

Зрозуміло, основний сегмент потужності, в якому присутній економічний сенс ламати списи щодо «взуття» трактора – це машини з двигунами від 400-500 к.с. Тут на перший план виступає необхідність у високій продуктивності роботи трактора (використання широкозахватних причіпних агрегатів), зниженні ступеня тиску на ґрунт (техніка адже важка!), і, природно, у паливній економічності.

Прихильники колісних тракторів свої аргументи викладають просто. Класична техніка на гумових шинах володіє набагато більшими характеристиками універсальності і маневреності, у порівнянні з гусеницями. Такий трактор може вільно долати відстані в десятки кілометрів між різними полями, без ризику підвищеного зносу траків або пошкодження дорожнього покриття.

Колісний трактор легко заходить в колію, граючи здійснює розвороти у кінці гонів, зберігаючи недоторканим верхній шар ґрунту. Правда, тут багато що залежить від тракториста, але про це трохи пізніше.

Ще один вагомий аргумент: чотири колеса, як правило, обходяться значно дешевше, ніж два або чотири гусеничних трака. І різниця у вартості може досягати круглої суми у кілька тисяч євро. Підвищений тиск на ґрунт колісних машин у порівнянні з гусеничними можна частково компенсувати установкою додаткової пари шин, так званої «спаркі».

Гусеничні переваги

У свою чергу, продавці гусеничних тракторів впевнено відкидають аргументи, наголошуючи на низці істотних переваг, на яких ми зупинимося більш детально. Перша перевага, яка з кожним роком стає все більш актуальною в Україні – це можливість раніше заходити в поле і робити необхідні агротехнічні операції – від розкидання добрив до передпосівного обробітку ґрунту та посіву. В середньому виграш за часом може становити від тижня до двох. В умовах весняної нестачі вологи і необхідності відсіятися якомога раніше – це дуже і дуже вагомий аргумент. Хоча у багатьох випадках ситуація може бути і не такою критичною.

трактор

Друга перевага – зниження тиску на ґрунт.

Тут все зрозуміло: чим більше площа опори на ґрунт, тим нижче тиск на кожен квадратний сантиметр. Трактор менше ущільнює ґрунт, знижуючи негативний вплив на майбутню врожайність.

Усе начебто логічно, але відзначимо, що на ринку є широкий вибір агрегатів, які допомагають вирішувати питання з переущільненням ґрунту і плужною підошвою. Велика частина посівних площ в Україні за багато десятиліть використання важкої техніки переущільнена настільки, що так чи інакше доведеться застосовувати такі агрегати. Тому трактор з хорошою широкою гумою, а вже тим більше на «спарці», трохи поступається у цьому питанні гусеничному.

Третя перевага, що відноситься до числа найважливіших – коефіцієнт передачі потужності на тягове зусилля і істотно нижчий коефіцієнт пробуксовки. Справа в тому, що лише 45-55% дизельної енергії трактор здатний перетворювати на тягове зусилля. Решта йде на вже згадувану пробуксовку, створення колії, опір коченню і інші явища, які не потрібні аграріям, але базуються на фізичних законах.

Гусеничні трактори у цьому плані дадуть фору будь-яким колісним конкурентам. Скажімо, коефіцієнт пробуксовки сучасних тракторів рідко перевищує 5%, на відміну від колісних, де він дорівнює 20%. Цьому сприяє, в першу чергу, збільшена площа зіткнення з ґрунтом, і деякі інші нюанси. У той же час, гусенична машина використовує меншу кількість палива у порівнянні з колісною. Навіть кардинальне зниження тиску в шинах себе, здебільшого, не виправдовує, оскільки призводить до підвищеного зносу коліс та інших негативних явищ. Варто додати, що і прохідність гусеничних машин завдяки цьому набагато вище. Але найголовніше: до них можна чіпляти агрегати з більш широким захватом, що прямо впливає на продуктивність роботи.

Реальні потреби

Все це добре, але прихильник використання колісних тракторів зайде з іншого боку: а що ви скажете щодо маневреності гусеничних монстрів?! Це ж просто катастрофа, особливо при посіві! Пару раз розвернувся – і на тільки що красиво засіяній площі землі по шию …

Ну, не будемо перебільшувати: подібні явища, на жаль, нерідкі і пояснюються або низькою кваліфікацією операторів, або невмінням зробити потрібні налаштування під час роботи. Нормально люди і сіють, і культивують гусеничними тракторами – хоча і тут є нюанси. Чотирьохгусеничні трактори для того і виводилися на ринок, щоб вирішити цю проблему. Вони елементарно тягнуть під гору агрегат, не «розриваючи» єдину гусеницю на гребені, втрачаючи зчеплення з ґрунтом, і вони ж красиво розгортаються з сівалкою будь-якої ширини, оскільки у цій ситуації нічим не поступаються колісним тракторам.

Доводилося спілкуватися на цю тему з агрономами, які мали рідкісну можливість одночасно протестувати в робочих умовах чотирьохгусеничний трактор, два двухгусеничних і купу колісних на додачу. Висновок однозначний: у цьому випадку чотири гусениці – це те, що потрібно! Хоча колеса є колеса …

До слова, ситуація з порівнянням вартості гусеничних траків і коліс далеко не завжди характеризується дешевизною останніх. Сучасні виробники тракторів навчилися підбирати такі комплекти гусениць, які впритул наближаються за ціною до коліс.

Практично, виходячи з досвіду аграріїв, які змогли оцінити переваги згаданих вище типів тракторів, можна виробити такі рекомендації:

  1. Якщо Вам у роботі необхідно максимальне тягове зусилля для того, наприклад, щоб виробляти глибоке розпушування і оранку землі – орієнтуйтеся на класичні двухгусеничні трактори типу Challenger або John Deere. Вони не підведуть.
  2. Якщо плануються переїзди в кілька десятків кілометрів, робота на ділянках з особливо складним рельєфом і використання трактора з широкозахватними посівними агрегатами, то краще орієнтуватися на чотирьохгусеничні машини.
  3. Якщо у Вас є кошти, достатні для того, щоб купити тільки один потужний трактор, орієнтуйтеся по відстані між полями. Хоча найбільш універсальний варіант – це все ж колісний трактор, але обов’язково «на спарці». Сьогодні це вже обов’язкова умова роботи, викликана необхідністю відсіятися раніше – і хапатися за причіпний обприскувач.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: