Часник та пофракційна технологія

1 Травня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №54

Статьи Агротехнологии Часник та пофракційна технологія
часник

Особливе місце у виробництві насіння овочевих культур займають «цибулинні» культури – цибуля, часник та ін. Справа в тому, що насіння цих культур легко травмується. Оскільки наше обладнання реалізує щадну пофракційну технологію, то підготовка насіння таких культур для нас не викликає труднощів. Розглянемо це на прикладі насіння часнику («воздушка»).

Часник – популярна овочева культура у багатьох народів по всьому світу. Батьківщиною часнику є Середня Азія. Доведено, що він походить від цибулі довгогостроконечної, що росте на дні ущелин в горах Туркменії, на Тянь-Шані і Паміро-Алаї. Окультурений в гірських районах Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, в Афганістані, Пакистані та на півночі Ірану.

Оскільки окультурення часнику відбулося в регіонах, через які йшли шляхи товарообміну на Схід і на Захід, то часник ще більше 5 тисяч років тому вирощували індуси, римляни, ассірійці, єгиптяни, греки, євреї та араби.

Цибулини часнику можуть бути білі, жовтуваті, темно-фіолетові і рожево-фіолетові. Стебло (квітконіс) може досягати у висоту до 1,5 м. Часник може бути як ярий, так і озимий.

Розмножується часник трьома видами посадкового матеріалу:

■ повітряними цибулинами (бульбочками);

■ однозубковими цибулинами (севком), вирощеними з повітряних цибулинок;

■ зубками цибулин.

часник

З наявних посилань можна стверджувати, що часник був частиною щоденної дієти багатьох єгиптян, які виготовляли на його основі більше двадцяти лікарських препаратів. Не дивно, що у 1922 році під час розкопок гробниці Тутанхамона, що датується періодом близько 1300 років до н.е., були виявлені цибулини часнику.

У Біблії є відомості про те, що ізраїльтяни в Стародавньому Єгипті їли багато цибулі, часнику і цибулі-порею.

часник

Часник сьогодні популярний практично в усіх країнах світу. Його застосовують як у приготуванні страв, так і в харчових технологіях. На його основі роблять соуси (айоли), супи (турен), ковбаси і т. п.

Широке застосування часник отримав в медицині. Настоянка часнику і спиртова витяжка (аллілсат) підсилюють рухову і секреторну функції шлунково-кишкового тракту, що сприяє розвитку нормальної кишкової флори і підвищенню протидії організму до застуд, інфекційних захворювань і служить засобом підвищення імунітету.

В якості добавки до їжі часник може запобігти отруєнню неякісними продуктами. Заліковує і знезаражує рани. Часник містить антибіотики. Свіжий часник володіє активністю проти кишкової палички, золотистого стафілокока, сальмонели. Згідно з дослідженнями часник в певній мірі може запобігти грипу. Він здатний знижувати рівень холестерину, а також знижувати артеріальний тиск.

У цибулинах часнику міститься 35-42% сухих речовин, у тому числі 6,0-7,9% білків, 0,5% цукрів, 20-27% полісахаридів. Смак і запах часнику обумовлений наявністю ефірного масла (0,23-0,74%), в якому міститься аліцин. Аліцин є сильним антиоксидантом, тобто позбавляє клітини від вільних радикалів.

Шановний читачу, оскільки ми впроваджуємо щадну пофракційну технологію виробництва сильного насіння, і нами вже встановлено кілька десятків насіннєвих заводів в Україні і, поки не так багато, за кордоном (по одному в таких країнах, як Парагвай, Румунія, Росія, Казахстан, Молдова, Литва), то мені дуже хотілося показати конкурентну перевагу нашого підходу перед відомими технологіями, за якими працюють насіннєві заводи відомих зарубіжних фірм.

Одна з конкурентних переваг нашого підходу – виключно щадна дія машин на оброблюваному насінні різних с/г культур. У мене навіть була думка пропустити через нетравмуюче обладнання щось, що виключно травмується, наприклад, черешню, і показати, що в процесі її руху через всі машини заводу вона залишиться цілою. І раптом нам подзвонили і запитали, чи зможемо ми підготувати насіння часнику.

Ми з радістю погодилися, оскільки знали випадок, коли така спроба була здійснена на насіннєвому заводі відомої зарубіжної фірми, яка закінчилася повним конфузом – насіння часнику було розмазане по робочим поверхням машин, і замовника зобов’язали вимити їх.

Нам привезли 16 тонн насіння часнику. Насіння було дуже сильно засмічено. Замовник пояснив, що поля потрапили під шторм і рослини були не тільки покладені на поле, а й засипані землею. Схема очищення насіння і результати після кожного етапу очищення і сепарації насіння на пневмовібростолі наведені на рисунках 1, 2.

к.т.н. Леонід Фадєєв


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: