Соняшник-2021: всі шанси на успіх

31 Січня 2021 г. опубликовано в газете: Агро1 №61

Статьи Агротехнологии Соняшник-2021: всі шанси на успіх
Соняшник

Ранньостиглі посухостійкі сорти та гібриди «Терра-Юг» дають змогу отримати хорошу рентабельність соняшнику навіть за нинішніх складних кліматичних умов

Минулий 2020 рік завдав чимало проблем фермерам південних областей України. Катастрофічна нестача вологи болюче вдарила по врожайності озимих зернових та соняшнику. Нестача коштів та брак вологи у ґрунті призвели до того, що восени значні масиви площ – сотні тисяч гектарів, відведених під озимі культури, лишилися незасіяними. Навесні їх доведеться засівати перевіреною культурою – соняшником.

Поряд з тим на даний час у фермерів Одещини, Херсонщини та Миколаївщині є стримані підстави для оптимізму завдяки великим снігопадам наприкінці січня. Місцями сніговий покрив сягає 40 сантиметрів. Звісно, що цього недостатньо (це всього-на-всього 30-40 мм продуктивної вологи), але очевидно, що навесні трохи вологи в землі буде.

З іншого боку, мало хто сумнівається, що агрономам доведеться протистояти черговим посухам – клімат змінюється і нічого з цим не поробиш. Потрібно пристосовувати технологію з економічної точки зору таким чином, щоб наприкінці сезону лишитися в «плюсах».

У зв’язку з цим показовим є досвід минулих років у тих господарствах, де частину площ засіяли невибагливим стійким соняшником вітчизняної селекції. Наші сорти та гібриди мужньо пережили посуху і віддячили своїм господарям прийнятною врожайністю за тих умов, де гібриди не показали взагалі нічого. При цьому там, де випало бодай трохи опадів, ранній вітчизняний соняшник продемонстрував не гіршу, а часом навіть кращу врожайність у порівнянні з дорогим імпортним насінням.

В цьому плані слід передусім згадати про олійний сорт Тібо, селекції провідного українського виробника, компанії «Терра-Юг». Річ у тім, що вегетаційний період Тібо становить лише 85 днів. Він володіє відмінними, закладеними генетично характеристиками посухостійкості, а також стійкості до 6 рас вовчку, білої та сірої гнилей, фомозу, іржі та несправжньої борошнистої роси. До того ж, на відміну від насіння багатьох відомих гібридів, яке просто висохло, Тібо забезпечив за посушливих умов хороші показники олійності насіння.

Тому не дивно, що стійкий і надійний сорт Тібо у 2020 році на півдні продемонстрував результати 11-13 ц/га навіть за найскладніших умов, і понад 20 ц/га – там, де були хоч якісь опади.

Взагалі сьогодні усі експерти радять хоча б 30% площ відводити саме під ранній соняшник, навіть якщо у господарстві практикується високоінтенсивна технологія вирощування цієї культури. Ми не можемо спрогнозувати, яким буде рік у плані опадів, натомість ранній соняшник завжди дасть гарантований результат. Враховуючи нинішню ціну соняшнику – понад 22 тис. грн за тонну, в економічному плані це може бути дуже непоганий результат.

Дуже добре показали себе у минулому сезоні посухостійкі середньоранні гібриди Хорол та Дозор. До їхніх переваг належить висока пластичність, яка дає змогу пристосуватися до умов вегетації, забезпечивши максимально можливу врожайність. Так, за посушливих умов Хорол та Дозор вистоять і дадуть до 20 ц/га там, де і 10 ц/га в радість. Однак за умов Дніпропетровської, Полтавської та Кіровоградської областей ці гібриди забезпечують стабільно від 30 до 40 ц/га, включно до 45 ц/га. При цьому за мінімальних витрат на вирощування.

Дуже цікавим і перспективним виглядає новий гібрид «Терра-Юг» – Шериф. Це посухостійкий високопродуктивний гібрид, який належить до ранньої групи стиглості, дозріваючи всього лише за 90 днів. Це вирівняний за висотою та фазами розвитку пластичний гібрид, стійкий до вовчка, а також до широкого спектру захворювань. Його можна сміливо висівати як у Степу, так і Лісостепу, за технологіями різної інтенсивності і при цьому твердо розраховувати на максимальну врожайність. Минулого року у багатьох господарствах, де сіяли Шериф, будуть розширювати площі під цим гібридом.

На особливу увагу заслуговує і посухостійкий гібрид Кардинал, термін вегетації якого становить 90-95 днів. Кардинал чудово прижився у різних кліматичних зонах України, оскільки володіє феноменальною стійкістю до основних захворювань соняшнику та до усіх рас вовчку. Поряд з цим Кардинал відмінно реалізує свій високий потенціал врожайності, якщо є така можливість, даючи «на коло» по 3,8-4,2 т/га.

Слід зазначити, що аграрії, особливо у степових регіонах, іноді із засторогою ставляться до класичних гібридів соняшнику, віддаючи перевагу «гранстарівським» гібридам. Однак «гранстарівські» гібриди демонструють, зазвичай, на 15-20% нижчу врожайність у порівнянні з класичними гібридами. Проте Гранстар все одно використовують через засилля дводольних бур’янів, і першою черго, звісно ж, сумновідомої амброзії. Якщо пропустити момент і амброзія переросте, то прибрати її вже нічим, окрім… Геліантексу. Ось якраз відносно недорогий Геліантекс перетворився на справжній порятунок для класичного соняшнику, оскільки він акуратно «знімає» усі дводольні бур’яни, включно з перерослою амброзією, не справляючи при цьому на сходи соняшнику жодної фітотоксичності.

Саме така технологія може бути ефективною за нинішніх кліматичних умов як у степовій, так і лісостеповій зонах України.

До того ж, компанія «Терра-Юг» потурбувалася про фунгіцидний захист свого соняшнику, обробляючи усе насіння трикомпонентним фунгіцидним протруйником, котрий контролює усі види кореневих гнилей та інші захворювання включно до фази цвітіння. При цьому «Терра-Юг» має у своєму арсеналі спеціалізовані листові добрива фірми «Грін Еко Ферт» за формулізацією 6:21:36, котрі у поєднанні з бором оптимально підходять для підживлення посівів соняшнику.

У всякому разі, якими б не склалися погодні умови у сезоні 2021 року, вітчизняний фермер може і повинен виростити хороший врожай соняшнику, котрий дасть змогу заробити достатні кошти для розвитку господарства. Будемо із врожаєм!


terra-yug.com.ua
(098) 573-08-73