Розліснення – це просто, або «не такий страшний чорт, як його малюють»

1 Серпня 2020 г. опубликовано в газете: Агро1 №55

Статьи Агротехнологии Розліснення – це просто, або «не такий страшний чорт, як його малюють»
Розліснення

Сотні тисяч гектар, які ще років 30 назад рясно родили різними зерновими та технічними культурами, зараз простоюють під самосійними масивами. Подекуди то кущі, та в більшості – це «джунглі». Основною причиною цього став багаторічний занепад сільського господарства, а вже в роки стрімкого розвитку не було ефективного інструменту для розліснення цих ділянок.

Здебільшого процес виглядав так:

  • Зрізання та утилізація великих дерев.
  • Вигортання бульдозерами кущів та невеликих дерев.
  • Вигортання (корчування) пнів.
  • Збір, вивіз та утилізація всієї маси.
  • Лущення дисковими боронами.

Для досягнення продуктивності треба було задіяти велику кількість техніки та працівників. А в результаті мали «гори» дерев і пнів, велику масу коріння на полі та ями «по пояс». Тож фермерські господарства взагалі відмовлялись від обробки таких земель. Найсучасніше та найефективніше рішення по розлісненню занедбаних полів – це лісовий мульчер – фреза та ротоватор від компанії Seppi M (Італія). Ці агрегати здатні повалити та подрібнити на тріску кущі та дерева (подекуди діаметром до 50 см) і подрібнити пні та коріння із заглибленням 25-50 см.

Розліснення

Наразі в Україні використовують 2 методи роботи за різних умов:

  1. Якщо ділянка заросла деревами та кущами 5-7 см в діаметрі, то лісовим мульчером Seppi M Midiforst подрібнюють всю рослинність поверхнево, а потім перебивають пеньки та коріння важкою дисковою бороною. Продуктивність складає 10-15 га/день.
  2. Якщо ділянка заросла деревами від 10 см в діаметрі, то використовують універсальні лісові мульчери-фрези (ротоватори) Seppi M Multiforst (Starsoil), які за перший прохід валять та перебивають дерева 25 (40) см в діаметрі, а за другий заглиблюються в ґрунт на 25 (40) см та перебивають пні, каміння і коріння. Продуктивність складає 1-2 га/день. Тобто за допомогою однієї універсальної лісової фрези Seppi M Multiforst можна замінити комплекс техніки та ватагу робітників, підготувати ділянку, готову до сівби і вже в перший рік отримати урожай.

Конструктивно універсальний мульчер (ротоватор) – має ротор діаметром 700-1000 мм, із жорстко закріпленими різцями за твердосплавними напайками. Корпус «броньований» змінними пластинами зі сталі «HARDOX» та 5-ма рядами змінних протиріжучих пластин з тієї ж сталі. Приводиться від ВВП трактора. Ротор працює в 2-х режимах: 1000 (подрібнення деревини) та 540 (робота із заглибленням в ґрунт) об/хв. Гідравлічний вал служить для повалення дерев та прикочування ґрунту.

Технічні характеристики: Multiforst Starsoil
Робоча ширина, см 200-250 175-250
Потужність трактора, к.с. 250-330 300-390
Максимальний діаметр дерева, см 25 40
Максимальне заглиблення, см 25 40
Максимальний діаметр каміння, см 25 30
Вага, кг 2700-3300 3300-4000
Швидкість ВВП трактора, об/хв 540/1000 1000

Розліснення

Отже, розліснення занедбаних полів – це дієвий метод збільшення земельного банку підприємства, який потребує порівняно невисоких капіталовкладень, часу та задіяних трудових ресурсів. Цим самим методом можна корчувати старі сади, відновлювати насипні дороги, звужувати лісосмуги до їх початкового стану тощо. Звертайтесь до спеціалістів ПП «Агрореммаш-Плюс» за більш детальною інформацією та демопоказом цих агрегатів.


АГРОРЕММАШ-ПЛЮС
м. Кропивницький, вул. Заміська, 5
тел.: +38 (066) 955-36-93, +38 (096) 464-73-93
e-mail: ukraine.agro@gmail.com
www.agroremmash-plus.com