Ранній соняшник «Терра-Юг»: як оминути посуху

4 ноября 2020 г. опубликовано в газете: Агро1 №58

Статьи Агротехнологии Ранній соняшник «Терра-Юг»: як оминути посуху
соняшник

Минулий сезон перетворився на справжню катастрофу для багатьох фермерських господарств, які працюють у південних та центральних областях України. Відсутність вологи у ґрунті навесні та затяжна літня посуха спричинили відчутний недобір врожаю. Стало зрозумілим, що необхідно серйозно змінювати підходи до вирощування соняшнику. Зокрема, потрібно розширювати площі під посухостійкими гібридами соняшнику з коротким періодом вегетації.

Річ у тім, що останніми роками вимальовується очевидна кліматична тенденція. Дощі починають йти наприкінці квітня і аж до початку червня. З початком літа настає пекельна спека та посуха, яка не відпускає аж до вересня. Тому навіть посухостійкі гібриди соняшнику часто не в змозі накопичити впродовж травня достатньо життєвих сил, аби їх вистачило на тривалий період вегетації.

Саме тому особливої актуальності набирають ранні гібриди соняшнику з високим потенціалом врожайності. Мова йде про гібриди, які дозрівають за 90-95 днів і характеризуються потужним стартовим розвитком. Посіявши їх у максимально ранні строки, наприклад, у першій половині квітня, та забезпечивши потужний старт, цілком реально пройти ключові фази розвитку цієї культури до настання спекотного періоду. А отже, гарантовано отримати нормальну врожайність.

Під ці вимоги оптимально підходять посухостійкі ранньостиглі гібриди соняшнику компанії «Терра-Юг» Кардинал та Шериф. Вітчизняна селекція у цьому сегменті нічим не поступається західній за рахунок того, що впродовж десятиріч вона займалася створенням стійких гібридів соняшнику, придатних для вирощування у жорстких умовах зони Степу.

Так, вегетаційний період посухостійкого гібриду соняшнику Кардинал становить до 90 днів. Рослини висотою 150-160 см відзначаються відмінною стійкістю до вилягання та осипання насіння. Характерною ознакою усіх гібридів соняшнику «Терра-Юг» є їх вирівняність та одночасність усіх фаз розвитку.

Стійкий до хвороб гібрид соняшнику. Так він характеризується 9-бальною стійкістю до іржі, білої та сірої гнилі і фомозу. Цей гібрид також стійкий до усіх рас вовчка, а також до несправжньої борошнистої роси.

Кардинал

Стійкий до хвороб гібрид соняшнику. Так він характеризується 9-бальною стійкістю до іржі, білої та сірої гнилі і фомозу. Цей гібрид також стійкий до усіх рас вовчка, а також до несправжньої борошнистої роси.

Слід наголосити, що ранньостиглий гібрид соняшнику Кардинал відзначається винятковою пластичністю і однаково добре себе показує як на бідному, так і багатому агрофоні.

При цьому Кардинал можна упевнено назвати високоврожайним гібридом соняшнику, адже його потенціал врожайності сягає 5 т/га. В різних регіонах України цей ранній гібрид демонстрував врожайність до 4,5 т/га. Усереднені показники по степовій зоні України становлять 3-3,8 т/га за олійності насіння 50-51%. Враховуючи, що Кардинал – невибагливий гібрид соняшнику і не потребує великих витрат на вирощування, а вартість посівної одиниці є помірною, це дає змогу отримати хорошу рентабельність.

Рекомендована густота стояння ранньостиглого гібриду соняшнику Кардинал становить від 50 до 60 тис./га, залежно від регіону.

Аналогічними високими характеристиками відзначається ще один ранній посухостійкий гібрид соняшнику селекції «Терра-Юг» — Шериф. Це високопродуктивний гібрид з вегетаційним періодом до 90 днів, висотою рослин 150-160 см та діаметром кошика 20-22 см.

Стійкий до 6-ти рас вовчка та до хвороб гібрид соняшнику. Імунітет до фомозу, іржі, несправжньої борошнистої роси, сірої і білої гнилей дає змогу забезпечити високу стійкість рослин впродовж усього періоду вегетації.

Шериф

Стійкий до 6-ти рас вовчка та до хвороб гібрид соняшнику. Імунітет до фомозу, іржі, несправжньої борошнистої роси, сірої і білої гнилей дає змогу забезпечити високу стійкість рослин впродовж усього періоду вегетації.

Вражає потенціал цього високоврожайного гібриду соняшнику, який перевищує 5 т/га. Так, за роки випробувань було отримано результати 5,1-5,2 т/га, а врожайність високопродуктивного гібриду Шериф за нормальних умов вегетації становить 4,2-4,6 т/га з олійністю насіння 51%. Тобто, це добротний високоврожайний гібрид з підвищеною стійкістю, важливою перевагою якого є короткий термін вегетації.

Як свідчить практичний досвід вирощування ранньостиглих посухостійких гібридів соняшнику «Терра-Юг», їх високі характеристики стійкості поєднуються з відмінною пластичністю та адаптивністю. Це дає змогу їх вирощувати не лише у посушливих регіонах України, але й у місцевостях нормально забезпечених вологою, застосовуючи інтенсивну технологію.

Акцентуємо увагу на тому, що на старті розвитку соняшник потребує певної кількості доступних фосфору та цинку для розвитку кореневої системи, а також невеликої дози азоту. Саме тому, навіть за мінімальної технології вирощування цієї культури, бажано внести під припосівний обробіток ґрунту чи разом з насінням недороге легкорозчинне добриво на кшталт амофосу. Оптимальним варіантом буде внесення при посіві рідких добрив, до складу яких входять азот, фосфор та цинк.

Нагадаємо також, що для нормального цвітіння та формування врожаю ця культура потребує позакореневого внесення бору.

За умови дотримання елементарних вимог до агротехнології та більш-менш нормальних погодних умов, високопродуктивні ранньостиглі гібриди соняшнику «Терра-Юг» сповна віддячать фермерам. Зокрема, завдяки стрімкому стартовому розвитку та короткому терміну вегетації, що дасть їм змогу розвинутися до настання затяжного спекотного періоду влітку.


(098) 573-08-73
(066) 235-01-28