Практичний кейс: як досягти рекордної врожайності гарбузового насіння

31 Грудня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №74

Статьи Агротехнологии Практичний кейс: як досягти рекордної врожайності гарбузового насіння
насіння

Гарбузовий бізнес в Україні останніми роками став доволі привабливим, адже ціна насіння, заради якого фермери охоче висівають цю культуру, становить понад 3 дол./кг. І хоча питання врожайності для більшості виробників стоїть гостро, є вражаючий своїми результатами практичний досвід.

Дійсно, упродовж тривалого часу навіть найкращим практикам вдається отримувати врожайність гарбузового насіння на рівні 0,5 т/га. Як би не старалися аграрії, але значно підвищити врожайність у 99% випадків нікому не вдається.

Проте нашому виданню на одній із зимових конференцій вдалося познайомитися з фермером, який в умовах 2021-го року з площі 18 га отримав валову врожайність гарбузового насіння в межах 40 тонн.

Якщо порахувати, то в середньому з гектара господарю вдалося отримати 2,2 т/га. І це не жарт, адже за словами практика, йому ніхто не вірив, допоки не побував на його полі. А після побаченого фермери були дуже здивовані й перебували практично в стані легкого шоку.

Нутово-гарбузові горизонти «Омега-АІР»

Отож знайомтеся: Юрій Колесник, директор ТОВ «Омега-АІР», яке розташоване в м. Енергодар, що на Запоріжжі. За словами директора, сільськогосподарську діяльність розпочали 14 років тому, і відразу ж було визначено спеціалізацію господарювання. Господарство має в обробітку близько 300 га землі. Тут земля не знає, що таке пшениця, соняшник, кукурудза чи та ж соя, за якими невпинно з року в рік та один поперед одного ведуть перегони аграрії.

Протягом 14 років тут вирощують нут та гарбузи з метою отримання насіння. Якщо точніше, агробізнес розпочинали з вирощування нуту на площі 290 га. Сорт Іордан Юрій Миколайович завіз з Ізраїлю. Середня врожайність цієї бобової культури за роки вирощування становила 29 ц/га, проте цьогорічні погодні умови не зовсім сприяли врожайності нуту і в господарстві отримали «на круг» лише 12 ц/га. До слова, аграрії Вінниччини, які купували сорт Іордан у практика, зібрали понад 4 т/га.

Ставки на вирощування гарбуза господар зробив не випадково. По-перше, як уже згадували, це досить рентабельна культура, по-друге – за вирощування гарбуза земля перебуває у стані напівпару, що створює досить сприятливі умови для наступної культури, в даному випадку – нуту. А своєю чергою нут є чудовим попередником для гарбуза. Тобто сівозміна просто ідеальна для обох культур. А лише один контейнер гарбузового насіння еквівалентний за коштами десятьом вантажним автомобілям з кукурудзою.

Три фактори високого врожаю

Якість насіння.  Запорукою високого врожаю є саме якість посівного матеріалу, тобто насіння. Впродовж 14 років практик висівав різні сорти гарбуза, найкращим виявився сорт Сіроволжська, який за роки вирощування в середньому забезпечував 0,4–0,5 т/га. Під сезон’21 Юрій Миколайович завіз з Китаю 2 сорти гарбуза, умовно названі Турка (більш округлої форми) та Китайка (видовженої форми), які висіяли в якості експерименту на площі 18 га.

Якісний обробіток ґрунту.  Гарбуз потребує якісного ґрунтообробітку. Із основного обробітку в господарстві практикують зяблеву оранку на глибину 23–25 см. Перед оранкою зазвичай вносять гранульований курячий послід у нормі 25–30 кг/га.

Оскільки гарбуз є теплолюбною культурою, його висівають за температури ґрунту не нижче 8°С. До цього часу поле важливо утримувати у чистому від бур’янів стані. У разі проростання багаторічників та однорічних бур’янів тут використовують гліфосат. Перед сівбою обов’язково проводять передпосівний обробіток ґрунту, основне завдання якого – створити вирівняну, дрібногрудкувату поверхню поля.

За словами практика, за неякісного передпосівного обробітку врожайність насіння гарбуза знижується на 20%. Насіння обов’язково протруюють препаратом Максим ХL з додаванням мікроелементів та регуляторів росту. Висівають культуру за температури ґрунту на глибині 5 см 8°С, широкорядним способом з міжряддям 70 см. На погонний метр висівають 3 насінини. Норма висіву становить 7 кг/га. Сівбу проводять дворядною сівалкою турецького виробництва. Припосівне удобрення включає внесення карбаміду (в нормі 70 кг/га у фіз. вазі) локально в рядки.

Якісний захист.  Після сівби, коли насіння починає проростати у ґрунті («наключуватися»), але на поверхні ще не з’явилися проростки, використовують ґрунтовий гербіцид Дуал Голд у нормі 0,9 л/га. Раніше у господарстві вносили рекомендовану норму 1,6 л/га, втім, згодом наважилися давати менше, оскільки за рекомендованої норми культура проростає із зусиллям.

Після утворення рядків та до їх змикання бур’яни контролюють механічним способом. Для цього використовують ротаційну борону і культиватори. Бур’яни в рядку знищують шляхом ручного прополювання один раз за вегетацію.

Найпоширенішим шкідником на культурі є совка, гусениці якої пошкоджують квітучі бутони. Проти них застосовують інсектицид Нурел Д. З хворобами у господарстві борються превентивними методами, тобто намагаються не дати їм розвиватися. Для цього використовують мідьвмісні препарати, які чудово діють у профілактичних цілях.

Отримання товарної якості

Цього року врожай у господарстві почали збирати наприкінці другої декади вересня. Зазвичай починають збирати наприкінці серпня – початку вересня, втім, усе залежить від погодних умов. За такої, умовно простої, технології вирощування з 18 га, які були засіяні китайськими сортами гарбуза, господарю вдалося зібрати аж 40 т гарбузового насіння. Загалом у господарстві гарбузами засівають площу близько 140 га.

Власне, для отримання такої кількості насіння з одиниці площі, вже згадуваний сорт Сіроволжська потрібно вирощувати п’ять років. До того ж не варто забувати, що аби довести насіння до товарної якості, воно має пройти сушіння та шліфування на спеціальному обладнанні.

Фермерам, які мають бажання вирощувати сорти гарбуза Турка та Китайка, господарство на договірній умові надасть насіння, забезпечить супровід технології та гарантовано викупить урожай за вигідною ціною.

Гарбузові «камені»

Більшість малих та середніх фермерів в Україні вважають, що саме гарбузовий бізнес є одним з виграшних варіантів. Тобто коли в землю вкладаєш по мінімуму, а грошей можна отримати по максимуму. До того ж, якщо гарбузи ростуть майже у кожного на городі без особливого догляду, то чому вони не ростимуть у полі? Насправді в цьому бізнесі є свої «камені спотикання».

■ Повертати гарбуз на те саме поле потрібно не раніше ніж за п’ять-шість років, адже за частішого висівання культура досить сильно уражується борошнистою росою.

■ Одним з обов’язкових прийомів під час вирощування гарбуза на насіння є його запилення. Біологічна особливість культури полягає в тому, що на чотири чоловічі квітки цієї рослини припадає одна жіноча. Яка вона буде за черговістю утворення — першою чи п’ятою — нікому невідомо. Тому від появи першої квітки та протягом наступних трьох тижнів на полі мають бути комахи-запилювачі.

■ Рослини гарбуза можуть уражуватися пізніми заморозками, які можуть виникати на поверхні ґрунту, що також спричинює втрати врожаю.

Сергій Іваненко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: